Păreri Shree 420

(1955)

Articolul 420

cezarika21 pe 25 Mai 2013 10:50
Setea de înavuțire a omului - o trăsătură imorală
Un clasic al cinematografiei indiene care vorbeşte despre dragoste, dorinţa de înavuţire, pervertirea sufletului, înşelăciune, lăcomie şi altele. Oricât de banal şi de plicticos vi s-ar putea părea filmul, el are o profunzime care ar trebui discutată amănunţt de oameni. Urmăriţi şi discursul de la final al lui Raj Kumar. Filmul a depăşit demult graniţele Indiei şi a devenit un must see pentru adevăraţii cinefili. P.S. De muzică nici nu mai e cazul să amintesc pentru că e suficient să vedeţi numai câte vizionări au melodiile pe Youtube şi vă veţi convinge.
Calusarul pe 25 Octombrie 2009 22:22
Matrix, o sa te dezamagesc. Eu tin minte ca am vazut 4 filme indiene, "Articolul 420", "Vagabondul", "O floare si doi gradinari" si "Lantul amintirilor"... inainte de 89 (adica inainte sa am 10 ani). Desigur, a trebuit sa le revad, sa caut informatii despre ele pe net. Eu nu sunt oaches (desigur, nu mi-ar fi rusine daca as fi) si nu cunosc prea bine cultura indiana sau "oachesa", dar vreau doar sa spun ca "Articolul 420" e un film foarte bun. Cu bine!
superdepeche pe 06 Februarie 2013 00:50
superb
Se spune că a existat o adevărată idilă între cei 2 actori la vremea aceia.
Raj Kapoor este considerat cel mai mare actor al indiei,de aceia mulți și-au luat prenumel lui de raj dar și numele de familie kapoor

xerses pe 31 Mai 2011 23:33
Pentru amatorii de muzica indiana, poveste emotionanta si drama , filmul este unul clasic...
user-5a6df7d63383e pe 26 Aprilie 2020 19:36
Un film clasic indian.Bun.Si pentru vremea lui dar merge revazut și acum.Vagabondul relouded
bizonul pe 26 Aprilie 2020 06:47
Film bun ptr. vremea lui, ca si Vagabondul, romanii erau inebuniti sa-l vada, erau cozi interminabile la cinematografe, dar asta a fost demult atunci cand era un vid de film la noi si nu exista atatea canale tv. de film. Si astazi au ceva maret in ele , in comparatie cu ce ne prezinta National Tv. Ceace vedem noi acum, seriale peste seriale, unele de ani de zile si nu se mai termina , filme cu acest Salman, sunt de prost gust, fara nimic placut.
carmen_angelus_romila pe 09 Septembrie 2018 10:36
O alta realizare remarcabila al regizorului si actorului indian Raj Kapoor, interpretand de aceasta data un personaj onest si nevinovat, dar care are ghinionul sa intre in valtoarea ilegala al traficantilor.
chiba_florin pe 27 Aprilie 2015 00:15
Sublim
Una dintre capodoperele indiene create de magicianul Raj Kapur ! Pur şi simplu genial de simplistic !
nick-azh pe 10 Aprilie 2014 00:02
Articolul 420
Unul dintre multele filme ale lui Raaj Kapoor,o alta capodopera filmata,la vremea aceea o reusita de nedescris!Superb film!NOTA 10+
Vegetarian pe 01 Aprilie 2014 04:55
Regia Raj Kapoor , producator Raj Kapoor , cu Raj Kapoor , ..............
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 21:09
Comentariul si nota sunt exact ca la Lantul amintirilor! 3 pentru efort .
Doamne si acum ma intreb, cum putea cineva sa-si piarda timpul vazand asa ceva si eventual sa mai si dea bani. Cand a venit filmul in Romania, erau niste cozi la "Patria", cred ca mai mari decat atunci cand a venit din nou "Pe aripile vantului "-color si pe panoramic- . De aceea a aparut si Narghita . Ii dau 3 pentru ca oamenii aia s-au chinuit sa cante.

Matrix pe 17 Mai 2004 15:36
Din ciclul "de cand era bunica fata" dipolu1 (a se citi antena1) ne spala din nou ochiu' avizat cu o galeata de lacrimi.
E clar domne ca se uita poporu' la asa ceva, creste ratingu' si da bine la sondaje.
Usor, usor ne intoarcem capul dinspre UE catre fratii ciocolatii dinspre rasarit (sau apus ca tot dracu ala e).
Sa vezi imbulzeala la oachesi in jurul tv-ului, ca acum 20 de ani la cinema.

bizonul pe 26 aprilie 2020 07:09
Sa-ti spun o chestie; Sunt sute de ani de cand "oachesii" sunt pe aici. Aici era raiul pe pamant ptr. ei. Si ca orice comunitate nou venita nu au stat degeaba, dar nici ai nostri. Fiecare au facut-o tacit, mii de ani, s-au imbarligat cum s-ar spune, unii cu altii, dar si unora si altora le erau oricum rusine sa se "spovedeasca". Nici astazi nu se cunoaste si inclusiv guvernele nu vor sa recunoasca faptul, se ascunde numarul de tigani iar de metisi nici vorba. Si chiar de nu au legaturi de sange , au legaturi de obiceiuri. Obiceiurile nu prea ortodoxe se invata mult mai repede. Asa ca incet - incet s-a nascut o noua etnie nerecunoscuta, cu mare rusine de a fi enuntata , ROMULANII. Romulanii sunt si mai pusi pe rele decat tiganii. Ei s-au organizat in clanuri si nu-i oras, orasel sau comuna sa nu aibe organizatii. Si le merg bine , ei se numesc astazi interlopi si nici-o lege nu-i poate domoli, sunt bine organizati si sunt liberi. Sunt tatuati si plini de muschi. Au cefi de porc , iar acolo la cipilica nu depasesc 54 cm.Totii vorbesc de interlopi, totii se tem de ei, ptr. ca ei se plimba liberi si au corupt autoritatile pana acolo in parlament. Asa ca mai incet, ca de eram mai rapizi la minte, nu ramaneau ei aici, asa de multi. Acum nu avem numai tigani , avem rromi in parlament dar si mii de romulani raspanditi prin toata tara. Evident ultimii sunt nerecunoscuti de istorie, de institutiile statului ptr. ca le este rusine.