Păreri Short Term 12

(2013)

Short Term 12

AndreeaLaura16 pe 10 August 2014 02:08
Unul dintre filmele mele preferate. Emotionant si catastrofal de realist. Il recomand tuturor celor care vor sa vada un film deschizator de minti si suflete, indiferent de varsta sau sex. Minunat si dureros.
Nyghty pe 02 Ianuarie 2015 23:52
Nu ai nevoie de actori extrem de cunoscuţi pentru a face un film emoţionant. Nu ai nevoie de efecte speciale pentru a face un film plăcut ochilor celui care îl vizionează. Nu ai nevoie decât de oameni şi de poveşti desprinse din realitate.

"Short Term 12" intră deloc timid în lista filmelor mele preferate. Este o lecţie de viaţă, o emoţie ce persistă şi după vizionarea sa. Subiectul filmului este aparent simplu şi, anume, câţiva voluntari care au grijă de nişte puşti cu probleme psihice. Dar cine sunt acei puşti? Ce face statul pentru ei? Doar îi uită în astfel de locuri până la vârsta de 18 ani.

Din fericire, voluntarii le devin prietenii şi părinţii pe care n-au avut ocazia să îi aibă vreodată. Ei le cunosc poveştile şi, uşor sau nu de acceptat, îi înţeleg mult mai bine decât psihoterapeuţii lor. Totuşi, cum de au… citeşte

xerses pe 27 Mai 2015 10:24
Filmul este atat de bine realizat incat nu poti sa ramai impasibil la povestea personajelor.
El_KaPpa pe 11 Iunie 2020 01:15
8,3/10
Daca va plac dramele de calitate construite in jurul unor personaje cu tulburari psihice s-ar putea sa va indragostiti de filmul asta.
Povestea urmareste interactiunile dintre copii si supraveghetorii lor dintr-un centru de plasament pentru tinerii cu tulburari psihice. Destul de simpla ca prezentare, dar complexa tematic si as zice chiar necesara de vazut pentru oameni aflati in situatii similare.
Stilul de filmare, interpretarile foarte bune si naturaletea dialogurilor si a evenimentelor, creeaza un cadru excelent pentru niste emotii puternice transmise intr-o maniera destul de sincera.
Singurul minus ar fi faptul ca-i cam previzibil tot ceea ce se intampla, dar pe mine nu m-a deranjat atat de tare si nu cred ca acolo e cheia unui film de acest gen.

Pe Ape Tulburi pe 27 Mai 2015 17:35
Short Term 12 (2013) | Pe Ape Tulburi
[...] din frustrări şi din imperfecţiuni”, iar povestea filmului, conform sinopsisului de pe Cinemagia, este inspirată din tinereţea regizorului. Oricum ar fi, un astfel de progres merită [...] citeşte
alexsony pe 21 Februarie 2017 14:34
Filmul porneste lejer la inceput dar pe masura ce inaintezi, actiunea devine din ce in ce mai buna si mai complexa. O poveste de viata perfect realizata. De asemenea imi place cum au contopit povestile fiecarui personaj, aratand ca putem invata unul de la altul indiferent de varsta sau aspect. Recomand!