Păreri Shooter

(2007)

Lunetistul

criss pe 30 Mai 2007 14:39
Fain film, zic eu,merita vazut .
M-am distrat tare la faza cu masinaria aia compicata de sinucidere :) (oare era brevetata ? )
Nu era muuult mai simplu sa-l omoare & sa-i puna apoi pistolul in mana?

An0nim pe 9 ianuarie 2012 10:49
Cred ca nu intelegi...Politisti isi iau amprente de pe pistol...
Crash pe 15 Aprilie 2007 14:44
Un film interesant usor de digerat care exploateaza inca o data teoria conspiratiei. dialoguri pe alocuri comice si o portie buna de sange.
shooter e un film pe care sa il vezi intr-o zi innorata de duminica impreuna cu prietenii.

alexino pe 12 Aprilie 2007 18:23
un super film, care merita vazut.
Cristi Weed pe 19 Mai 2008 22:30
Un film bun !!! MW joaca exemplar , e un actor mare !
cezarika21 pe 28 Decembrie 2013 19:03
O teoria a conspiraţiei inteligentă
Ce înseamnă să ai un scenariu de calitate şi nu o făcătură de tip Hollywood! Romanul "Point of Impact" al lui Stephen Hunter a constituit un material bun pentru scenariul care a stat la baza acestui film. Bazat pe teoria conspiraţiei, filmul a fost bine realizat, iar interpretarea lui Bob Lee Swagger de către Mark Wahlberg a fost credibilă. "Lunetistul" reia mai multe teme la modă ale politicii antiamericane precum cea a amestecului interesat în treburile altor ţări sau cea a grupurilor de interese care stabilesc politica Statelor Unite peste capul preşedintelui (de obicei o marionetă prezentabilă pentru a da bine la electorat).

Intriga bine elaborată este susţinută de personajele minuţios conturate, dar acţiunea are unele momente de derapaj în a doua parte, degenerând într-un conflict militar în regulă introdus pentru a-i mulţumi pe fanii… citeşte

michael_mike pe 30 Aprilie 2007 14:08
n-am fost dezamagit de acest film.Imprevizibil , asa cum trebuie sa fie un film bun...Filmele de actiune sunt cheia succesului
cosmin_kedii pe 25 Martie 2012 15:25
poveste mare, de acţiune, şi în calitate de Wahlberg. Cu siguranta merita vazut
Sikandar pe 13 Iulie 2010 22:24
Preia soundtrack-ul din Man On Fire.
Shooter e un film pe care am să-l revizionez.

Just_Anna pe 16 mai 2012 20:46
Și eu
Adelheide pe 21 Martie 2010 11:39
Este un film care te tine cu sufletul la gura, care ilustreaza intr-o maniera destul de realista efectele coruptiei intr-o anume tara.
TeoDora pe 17 Aprilie 2008 12:57
un film care merita vazut..
cypony pe 17 Mai 2007 16:03
super film merita vazut nota 10
tinutsa pe 27 iunie 2010 17:57
atunci de ce i'ai dat 5?
sarrpe pe 26 ianuarie 2012 23:14
=))))))
sarrpe pe 11 Februarie 2011 22:03
Cel mai bun lunetist, pus sa ucida presedintele, o actiune pe care nu poti sa o ratezi dak esti fanul acestui gen
andreiclawhammer pe 07 Martie 2007 05:15
Antoine Fuqua at his best...vreau cel putin un succes ca - Training Day - si sper ca nu sunt singurul...
boboc pe 24 Decembrie 2007 03:44
Mda, frumusica pelicula... totusi, cam depasita retzeta... Un fel de Rambo modern...
george_usktu4ever pe 28 Septembrie 2014 15:03
Un film de colecție! Printre cele mai bune filme ale lui Mark Wahlberg, dacă nu chiar cel mai bun!
sweeper pe 08 Martie 2007 15:34
Fuqua - Traninig day, Bait, Tears of Sun, The Replacement Killers

Wahlberg - The Departed, Planet of the Apes, Boogie Nights, Perfect Storm.

Suna interesant...

user-63b02ad8a0ee8 pe 08 Ianuarie 2023 01:51
Un film bun cu un scenariu excelent ! Nu e Marky Mark ăsta vreu-un mare actor....dar rolurile de militar , infractor , bătăuș i se potrivesc.....Un film cu buget generos, cu câteva efecte speciale....dar capabil să te atragă și să te țină în fața ecranului ....
Îmi plac foarte mult fețele perfidie ale polițiștilor și colaboratorilor , conspiraționiștii de la începutul filmului .....!
Întâlnirea dintre Bob Lee Swagger și domnul Rate e un moment de interpretare cinematografică adevărată....cum rar se mai vede in filmele facute in ultimii ~20 de ani

user-63b2b36cc78dd pe 06 Ianuarie 2023 12:05
Chiar dacă nu ma dau în vânt după filmele de genul asta ,pot spune ca mi-a plăcut. Mark Wahlberg e actor bun și filmul își merita nota 7,9
catalin2010cata pe 29 Aprilie 2021 01:07
Foarte bun filmul.Wahlberg si Glover joaca foarte bine in acest film.Recomand cu caldura!
niggeremall pe 03 Martie 2019 17:41
incomparabil cu aialalti lunetisti. nu imi amintesc sigur cati mai is, vreo 2 sau 3. nemai luand in considerare ca nu-i sufar pe baldwin bros. prea stersi pt gustul meu. de fapt nici n-as fi vrut sa mentionez continuarile, sa nu le fac reclama ca nu merita. desi dupa cum vad eu parca alea s-au facut sa mai storca niste parale de pe prosti si de ce nu sa mai puna niste lauri pe spatele primei parti. mie cel putin mi se pare o diferenta atat de mare intre filmele astea incat imi vine greu sa cred ca au vreo legatura. chiar ma intreb daca au vreo legatura intre ele. parti din lunetistul 2 sau 3 sigur am vazut din celalat, sincer nu imi amintesc. sa nu fiu inteles gresti primul, asta de fata, l-am vazut tot. e un film bun, foarte bun.... celelalte ma hazardez sa spun ca daca n-ai ce face cu timpul in care se difuzeaza ceva la tv poti sa tragi la sorti intre un episod tanar si nelinistit si… citeşte
Ghemot pe 12 Februarie 2015 22:01
Un film foarte bun, cu o poveste complicată a unui lunetist.
danut_iulian pe 12 Septembrie 2017 23:30
Foarte bun filmul mia placut mult actiune din plin si un scenariu foarte bun.
elmedico pe 16 Februarie 2016 19:33
Un film neasteptat de bun! O actiune interesanta, scenariu bun si reizarea ff buna!
Tyybi1 pe 13 Februarie 2014 21:18
Un film super bun. Mi se pare cel mai bun film cu lunetisti dintre toate !
Lulli pe 30 Iunie 2011 19:02
Bunicel
Nu a fost cine ştie ce dar nici foarte rău nu e. Plictisitor nu-i... da nu prea ştiu ce să zic de notă... un 7 !
Dragos.87 pe 11 Septembrie 2017 22:24
Este un film bun de actiune care iti mentine curiozitatea treaza pe tot parcursul lui.Are o actiune buna care nu este exagerata si o poveste interesanta iar ritmul este palpitant.Poate nu o sa te impresioneze foarte mult datorita scenariului,dar cu siguranta merita o vizionare pentru ritmul bun pe care il are.
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 19:36
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Mie personal mi-a placut mult acest film ! povestea lui , ca e regizat si produs de Antoine Fuqua si ca are rol principal Mark Walhberg caruia i se potriveste ca o manusa rolul !
radu3455 pe 29 August 2011 14:22
o capodopera de film mie mi-a placut enorm de mult
tony_mondyalu pe 08 Mai 2011 03:31
un film destul de sincer si cu ff mare dreptate.....e clar k si in politie si in mafia drogurile e la fel...iti faci treaba si dupa aia te elimina.....un film fff reusit care merita vazut....te tine intrun suspans continuu
Alexx pe 28 Ianuarie 2010 23:32
Ceva cu un lunetist caruia i se tot trag tzepe, pana se enerveaza si fuge dupa aia de i-au vrut raul. Nimic deosebit la film
robertsebe pe 2 februarie 2013 00:32
Esti sigur ca nu ai vazut alt film ?
Alexx pe 8 februarie 2013 00:03
sunt sigur :)
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 02:22
scenariu aiurea, pacat de jocul actorilor
claudiu-daniel-lugoj pe 30 Mai 2009 22:18
claudiu-daniel lugoj
da pot sa spun ca e un film adevarat mia placut enorm de mult acest film ,il am si la colectie merita sal ai e un film foarte bun.
narcisson pe 5 aprilie 2013 19:38
Exprimarea ta lasa de dorit! :)
claudiu-daniel-lugoj pe 12 aprilie 2013 12:33
stiu:))
Xander11 pe 24 Octombrie 2016 21:32
unui fost puscas marin, un lunetist, Bob Lee, i se insceneaza o crima de marii sefi...cu ajutorul capacitatilor invatate, desi e impuscat, reuseste sa scape pentru ca in final sa duca la bun sfarsit aceasta inscenare, pedepsindu-i pe cei vinovati...nota 9
narcisson pe 05 Aprilie 2013 19:46
Shooter
Shooter se dovedeste a fi un film foarte bun, intens de la cap la coada si acelasi timp extrem de imprevizibil. Filmul spune povestea unui lunetist in rezerva caruia i se insceneaza asasinarea presedintelui SUA. Va trebui sa treaca prin foarte multe peripetii pentru a-si dovedi nevinovatia, a afla cine este vinovatul si a-l pedepsi cum se cuvine. Dintre actori, mi-au placut foarte mult Mark Wahlberg. care isi interpreteaza rolul impecabil, ca de obicei, dar si Michael Pena, asistentul lunetistului. Pot spune ca am vazut de cel putin 3 ori filmul, si este intre favoritele mele de acest gen. Nota mea pentru Shooter este 8-Foarte bun.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 17:31
Filmul acesta este foarte bun. Scenariul este bun, regia este buna, iar actori incredibili.
dybo pe 21 Ianuarie 2011 22:52
Un film precis
Mi-a placut, un inceput care a dat subiectul, o continuare bazata pe o alegere si apoi incercarea de a repara totul in conditii "de stres". Am vazut un Wahlberg cu o prestatie foarte buna si un personaj Swagger inteligent, plin de idei si cu un pas inaintea inamicilor. Scenariu bun si palpitant, dar cu un final din pacate prea scurt...
mladitza pe 02 Februarie 2022 19:22
Nu m-a impresionat, dar nici nu m-a dezămăgit. Mult poc-poc. Prea mult pentru gustul meu. Dar e un film de acțiune, recunosc că are ceva adrenalină. Cele mai bune secvențe mi s-au părut cele de la începutul filmului, m-au fermecat peisajele.
MariusCiprian87 pe 30 Decembrie 2018 18:11
O data si atat...
Actiune bunicica, cateva cadre si peisaje bine filmate si un Mark Wahlberg intr-o forma buna si...cam atat ! Mesajul si intriga filmului putem spune ca e bazata pe faptele reale din multe guverne ale lumii in care traim in care coruptia , banul si puterea nu sunt controlate de oamenii care trebuie...in locul celor de la imdb, ii acordam acestui film maxim nota 6 !
Mitza_MvP pe 22 Ianuarie 2017 19:07
Un film absolut fenomenal pe care l-am revazut de "n" ori....un scenariu foarte bun si o interpretare excelenta a lui Mark Wahlberg...
Nu pot sa nu remarc restul distributiei in frunte cu Danny Glover,Kate Mara si Michael Pena,care si-au adus considerabil aportul la calitatea acestui film de nota 10

salieri84 pe 06 Aprilie 2014 13:22
Tudorel Popa
Si uite asa,"omul-drujba"(aka Tudorel Popa)face pasul mare de pe scena Romanii au talent spre Hollywood :) Uitati-va atent la Michael Peña,seamana leit cu Tudorelul nostru.Si-a gasit omul clona perfecta ;)
Infinity pe 01 Octombrie 2013 20:03
Shooter (2007)
Chiar daca povestea este una tipica americana cu conspiratii la cel mai inalt nivel, filmul in sine a fost bun. Multa actiune, adrenalina si un Mark Wahlberg credibil in rolul lunetistului. Mi-a placut. Il recomand cu incredere.
alyn.alyn pe 31 August 2013 12:44
Daca iti plac filmele de genul , si n-ai apucat inca sa-l vezi, te-as sfatuii sa o faci, eventual vazut pe blueray !
Theodoric pe 10 August 2013 11:25
Un film reusit,cu actori buni si actiune multa,care te tine in suspans,iar cu o poveste interesanta.Foarte bun.Nota 9
alexandrache pe 21 Iunie 2013 22:37
Un film bun
Un film care t tine cu sufletul la gura.Mark Wahlberg joaca foarte bine.
Spikos pe 07 Mai 2013 13:06
O poveste putin cam incalcita despre un tragator-lunetist , un expert in domeniu , care cade in capcana unei inscenari devenind astfel urmarit si haituit de oficialitati corupte , pe care in cele din urma ... ; dar , va recomand , mai bine sa vedeti si sa va convingeti singuri , filmul avand cam tot ce-i trebuie genului actiune .
SANDA45 pe 08 Noiembrie 2012 16:58
L`am vazut de cel putin 5 ori si nu m`am plictisit deloc,Mark Wahlberg e un actor cu sanse la Oscar pe viitor.
Just_Anna pe 16 Mai 2012 20:48
Mi-a plăcut foarte mult filmul ... cum să nu-ți placă un film în care subiectul este ,, Uciderea unor politiceni ....
Dana04 pe 16 Februarie 2012 14:55
Superb!! Nu am ce comenta la acest film ii prea tare :X:X
emy_sinaia pe 09 Februarie 2012 23:35
obligatoriu
un film foarte interesant, fara exagerare, actiune cat cuprinde, intrigi la casa alba in urma asasinarii presedintelui, iar un mark wahlberg care face toti banii !
Andrei.Ciprian pe 20 Ianuarie 2012 11:50
Este un film cu multa adrenalina,cu ritm foarte bun,un scenariu bun,o idee interesanta(inceputu iti aduce aminte de asasinarea lui Kennedy),un M.Wahlberg in unu din cele mai bune roluri din cariera.Il recomand!