Păreri Seven Days in May

(1964)

Sapte zile in Mai

Bibi_TM pe 06 Februarie 2013 09:10
T R I V I A
Desi Pentagonul s-a opus cu vehementa, producția de film a primit încurajări și asistență de la John F. Kennedy prin intermediul Casei Albe. S-a mers pana la interzicerea de catre generali ca echipe de filmare sa se apropie de cladirea Pentagonului. Totusi, Kirk Douglas a reusit sa intre in cladire imbracat in uniforma de colonel de Marina. Vizita a fost filmata si ulterior utilizata la realizarea unor scene din film.
Initial, Kirk Douglas a obtinut rolul generalului James Mattoon Scott, insa, si-a dat seama ca acest rol se potriveste ca o manusa prietenului sau Burt Lancaster. In final s-a ales cu un rol mai putin bătător la ochi, cel al colonelului Martin "Jiggs" Casey.
Acest film nu a fost niciodată lansat în Brazilia, ca urmare a loviturii de stat organizata de armata la 1 aprilie 1964. Generalii care au rasturnat guvernul au perceput filmul ca fiind incomod si… citeşte

mtraianc pe 22 Octombrie 2014 13:39
mie personal filmul mi,a placut ,,nota 7 ..............................................................
cosmin742000 pe 07 Mai 2017 00:14
Un thriller foarte bun cu tensiune si suspance spre deosebire de cele americane din ziua de azi carora le stii sfarsitul dupa primele 5 minute.
DAMME pe 24 mai 2017 01:26
film de Illuminati boule !
eduard_stratan pe 10 august 2021 16:53
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
Kuhaylan pe 22 Septembrie 2013 12:53
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx