Păreri Seberg

(2019)

Seberg

pisicuta1 pe 13 Septembrie 2020 01:39
un film bun,nu ma asteptam.
meriita urmarita povestea!

buntua54 pe 05 August 2021 17:19
Acceptabil!
Urmarit de două ori la DigiFilm și-l consider un film nu bun dar plăcut de urmărit mai ales prin calitatea interpretării unor actori binecunoscuți.
Greu de verificat aici fidelitatea față de adevărul istoric.

hitman78 pe 13 Aprilie 2020 21:05
excelent
In astfel de roluri imi place s-o vad pe Kristen,buna interpretare,la fel si Jack O Connel in rolul agentului FBI scortos la inceput dar treptat incepe sa-i pese de Jean Seberg.Ca realizare si scenariu nota 10 nu m-a plictisit absolut deloc m-a acaparat total aceasta drama a actritei J.Seberg de care acum am auzit prima oara.
buntua54 pe 5 august 2021 17:10
Mulți se cramponează de imaginea din Twilight dar nu tin cont de cele peste zece filme dinainte de acesta. Chiar și acea față palidă dusă peste atâtea serii cere mult talent.
hitman78 pe 9 septembrie 2021 22:27
Parca l-am vazut intrr-un rol asemanator pe Vince Vaughn in sezonul 2 din True Detective
violeta_todica pe 14 Iunie 2020 18:32
Un film bun!
Cred ca libertatea este o notiune abstracta...Oricat de liberal si democrat, ar fi regimul in care traiesti si, oricat de liber crezi ca esti, de fapt nu esti liber.

Jean Seberg, traia si munca intr-un regim liberal si democrat

Anii '60 in SUA, pe langa rasism, au fost anii terorii monitorizarii oamenilor, dincolo de lege, a incalcarii drepturilor si chiar intimitatii oamenilor, in vederea intimidarii celor care indrazneau mai mult decat spunea guvernul si, mai ales FBI si seful ei J.H. Hoover.

Dincolo de actiunea filmului, contextul istioric, anii '60 au insemnat asasinate precum: J.F.Kennedy, Martin Luther King, Robert Kennedy, etc...O istorie ingrozitoare...

dany6960 pe 12 Ianuarie 2020 17:54
20 CM RECORDS :))
Ce se intampla cand esti o binecunoscuta actrita pe nume Jean Seberg(Kristen Stewart) si iti place sa ti-o tragi cu un negru pe nume Hakim Jamal (Anthony Mackie), negru care e taman seful Panterelor negre, da, aia de zic "Power to the black people"? Nu se intampla prea multe decat ca iti pui in cap atat pe nevasta lui Hakim cat si oamenii din servicii care urmareau miscarea. Toate astea se intampla undeva in anii 60. De retinut ca Seberg a fost gasita moarta in circumstante misterioase in Paris in '79 la doar 40 de ani si a fost inmormantata in cimitirul Montparnasse.