Păreri Scream

(1996)

Scream - Țipi... sau fugi!

FreakDoll pe 03 Octombrie 2009 18:25
Mai, nu stiu ce e asa horror la filmul asta, fiindca pe mine nu m-a speriat deloc, dar absolut deloc!! Mai mult am ras..Wtf ?!
adi_ramses pe 13 noiembrie 2011 14:21
ai perfecta dreptate :D
GeorgiaNNN pe 17 octombrie 2013 22:16
ai ras pt ca are umor negru..
alex_il_fenomeno pe 19 Septembrie 2010 17:06
un thriller de exceptie ! inca de la inceput devine captivant si te face sa il urmaresti pe tot cu sufletul la gura ! Wes Craven a facut un film fenomenal !
arnoldroland pe 28 Octombrie 2012 16:48
Consider ca prima parte e cea mai reusita din seria Scream.
Vorador pe 16 Aprilie 2011 19:30
What's your favorite scary movie?
Este cel mai bun din serie,mai bun si decat al 4-lea.Mi-a placut scena cu omul de serviciu care semana cu Freedy Krueger(personaj creat tot de Wes Craven)sau cand ''killer-ul'' spune la telefon ca singurul film bun din The Nightmare on Elm street este prima parte(fiind singurul regizat de Wes Craven,in afara de New Nightmare din '94),pacat ca la fel s-a intamplat si cu continuarile acestei serii,dar pana la urma la finalul filmului se spunea ca va mai avea niste continuari similare cu vechile filme de groaza.
raulmagicboy1 pe 27 mai 2011 19:53
Vorador defapt Casey Becker zicea ca prima parte din Nightmare on Elm street este cea mai buna ;)
MikkaelWolfganger pe 7 octombrie 2013 10:04
Dar sa stii ca mai sunt referinte la Nightmare....Scena in care Ulrich se urca la Capmbell in camera e luata din Nightmare on Elm Street, cand Depp face acelasi lucru.Chiar si Ulrich seamana destul de bine cu Depp.:)
MikkaelWolfganger pe 07 Octombrie 2013 10:10
What's your favorite scary movie?
Scream sigur nu e filmul meu de groaza favorit.Scream este, insa comedia horror favorita.Modul in care Wes Craven face misto de gen si chiar de creatiile sale este de-a dreptul savuros.Bine, trebuie sa se cunoasca putin background-ul pe care se intemeiaza filmul, dar odata ce ai vazut Halloween, Prom Night si Nightmare on Elm Street, nu cred ca exista prea multe probleme in a se crea amuzament.Scream asta, e un deliciu pentru fanii genului.Cel putin pentru mine a fost.

E rau de vazut acum, mai ales ca fratii Wayans au facut si ei bascalie de bascalie, intr-un mod aproape la fel de amuzant si mult mai popular, dar per total, Scream are un umor mai subtil, mai fin care rasare in comparatie cu umorul frust si badaranos al lui Scary Movie.Eu zic sa puneti de-o parte Scary Movie inainte de a va uita la Scream.

Stephen2D pe 13 Februarie 2016 21:24
“No, please don't kill me, Mr. Ghostface, I wanna be in the sequel!”

bogdi_07_yo pe 16 Ianuarie 2011 00:11
Film foarte bun , un thriller plin de suspans si care te tine cu in tensiune pe toata durata lui.
alex43497 pe 10 Aprilie 2015 16:01
daca asta e film horror atunci chiar ca lumea asta e condusa de prosti.
isabela_isa pe 15 Iulie 2011 16:06
Nu conteaza
Un film de duzina la fel ca si celelalte 2 parti.O pierdere de vreme.
reivan pe 6 ianuarie 2013 21:15
te sustin.
eddie (sugar edmond) pe 25 Iunie 2008 21:30
E cel mai bun horror din lume mi-a placut chiar atad de mul ca si filmul : Cilalti (The others)dar nu prea se poate compara... Actiune pe masura scenariu extraordinar si groaza ce sa mai zic groaza a fost acesta e un film adevarat de groaza...(si mai si ca l-am vazut in seara carciunului ...) Suuuuperrrrrrrrrrr GROZAV !!!!
balta67verde pe 10 Noiembrie 2016 18:00
Nu m-a impresionat. Filmul e o incercare nereusita de a revigora moda filmelor slasher, de genul Friday13, Halloween, Freddy. Slabut, parca e o comedie nereusita.
AdrianFidi pe 19 Septembrie 2016 03:49
parca e facut special ca sa fie parodiat
decat daca nu e varianta originala , dar lipsita de umor

Shadow_Master pe 01 Ianuarie 2015 17:08
Cel mai bun slasher din toate timpurile.
Filmul asta a fost super din toate punctele de vedere. Doar e si normal deoarece regizorul acestui film i-a dat nastere celebrului personaj Freddy Krueger. Actorii au jucat foarte biner .Nu a avut el ce-a mai buna poveste dar este imposibil sa nu te tina in suspans.A avut si unele parti destul de amuzante in care erau parodiate filmele horror din anii '80,iar sfarsitul a fost destul de surprinzator. Este imposibil sa ghicesti cine este criminalul.Recomand.
Salbaticul pe 08 Martie 2019 23:59
Bul șit,fuching,faching!!! Pe cand ma bucuram ca am prins un film extra, ajung la concluzia ca l-am mai vazut de trei ori!!!Bul sit,fuching,faching,si toate cele,acum schimb canalul. Vã salut,noapte bunã!
reivan pe 06 Ianuarie 2013 21:14
Slab !
horror-urile cu adolescenti deja nu urmaresc inducerea spaimei privitorului ci introducerea lui intr-o poveste de dragoste post-pubertina condimentata cu ceva crime ale unor dezaxati.
complet neinteresant , o actiune previzibila , actori virgini in meseria lor si un villian imbracat intr-o roba de calugar cu o masca probabil cumparata de la circ. Serios ?

MikkaelWolfganger pe 7 octombrie 2013 11:18
Tocmai ca filmul nu se ia in serios.Eu nu pot sa inteleg de ce il luati voi....
reivan pe 7 octombrie 2013 19:27
atunci problema e la mine :)
xerses pe 04 Februarie 2012 22:19
Excelent filmul pentru amatorii genului. A deschis drumul spre multe continuari.
radu3455 pe 11 Octombrie 2011 19:20
cel mai tare film din toata seria dupa parerea mea
deadlord pe 09 Septembrie 2012 20:43
Un horror care m-a impresionat. Foarte buna povestea.
baby_alexutza pe 30 Ianuarie 2010 15:36
Primul meu film de groaza:)) de atunci imi plac la nebunie...un film de "capatai" pt cei care sunt amatori ai genului :D deci..BUN
burit pe 11 iulie 2010 17:27
misto film
sill49 pe 22 Mai 2012 20:36
Un thriller adevarat
Acest film este un adevarat thriller prin momentele care te tin in suspans si intr-o tensiune continua.Wes Craven si-a pus amprenta asupra acestui gen prin acest film dar mai ales prin ideea originala a lui "Ghostface".
cosmin_kedii pe 01 Mai 2012 14:16
Film mare, cu o distributie mare şi de un regizor mare. Wes Craven
Dragos.87 pe 28 Octombrie 2023 02:31
Mi-a plăcut mult, cel puțin începutul e atât de atractiv..e un horror modest, îmbinat cu umor, mai degrabă presărat cu câte puțin din fiecare, chiar că are o atmosferă la fel de bună și întreținută în mod constant..Tinerii se descurcă foarte bine chiar dacă scenariul e fantezist și nu are ce anume să-ți transmită, nu duce nicăieri..Oricum, e acceptabil și digerabil.
user-5f2f0f4e6eec1 pe 09 Decembrie 2020 20:50
nigga what the fuck rahat prostie batoza cacat pe statuie @AdriAdrianna98 iti fut mama
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2017 17:11
Un film bun pentru perioada respectiva, daca l-ar fi facut dupa 2006 incolo i-as fi dat o nota mult mai mica.
Nu e un film horror pentru ca nu sperie efectiv, doar sa zic la fazele cu telefonul daca ai incerca sa te imaginezi in locul personajului principal.
In schimb, are suspans si reuseste sa te faca sa te uiti in continuare, e o actiune usoara, care atrage si nu te plictiseste pana la final.
Daca vreti un film horror, asta NU!! :)) Daca vreti ceva usurel, sunteti mai pe la inceput cu genul, vreti ceva relaxant mai mult si cu adolescenti, merge.

MNarcis pe 07 Noiembrie 2011 12:41
As zice (99,9%thriller dar daca ai pana in 15 ani cred ca ti se va parea destul de horror la unele faze) oricum mi-a placut f mult, are suspans si final bun, merita vazut!
WikdMovies pe 30 Iulie 2011 18:16
Un film bun. Il consider mai degraba un thriller...Filmul a avut un scenariu interesant, dar se putea si mai bine...Mi-au placut crimele si personajul lui Neve(o fata descurcareata)...Sunt de parere ca daca nu ar fi dezvaluit identitatea criminalului, filmul ar fi fost mult mai interesant...
edy21 pe 28 August 2010 20:18
Prima data(cu ani in urma) cred ca l-am vazut la TVR1 si imi amintesc ca am ramas uimit de cat de bun este. Foarte fain film horror, actiune pe masura scenariu excelent iar groaza in acest film chiar gasesti la fel si frica !!! Un film horror grozav, super excelent etc. :) !!! 10+++
carcel_claudiu pe 21 August 2009 23:19
Capodopera
un film reusit si foarte bun cu mult suspans si horror directorul wes craven a facut o treaba f buna si actrita neve campbelle la fel .nota 10.Am toate cele 3 filme originale si nu ma mai satur sa le revizionez,dupa mine eu cred ca e un foarte bun film de vazut de halloween
user-5ef7e5f551547 pe 28 Iunie 2020 03:37
Prostie de film....cum adica continutul review-ului trebuie sa aiba 50 de caractere?
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 19:20
tatucu_alin pe 27 Septembrie 2014 21:43
Primul film care avea sa dea startul unei francize de succes.Foarte bine relizat,actorii,mai ales Neve Campbell,au jucat bine si Wes Craven se pricepe sa faca un film bun.Finalul este elementul surpriza al filmului.
fanhorror pe 01 Iunie 2014 13:31
A revolutionat horror-ul!!
Primul este cu adevarat excelent: umor negru, mister si crima= SCREAM! ;D
Merita vazut. Toate laudele mele pentru Wes Craven si pentru scriitorul seriei, Kevin Williamson( care totusi nu a scris in totalitate SCREAM 3, doar l-a ajutat pe Ehren Krueger)...EPIC! :)

FillerCristi pe 17 Iulie 2013 12:47
Merită văzut
* Felul cum incepe este fenomen ,,, te face sa il urmaresti pana la sfarsit...iar filmul te poate duce in eroare pentru ca sunt 2 criminali, si unul singur! Merita vazut, il notez cu nota maxima!
bainca pe 12 Ianuarie 2021 04:12
nota 10 ++++++
Seria mea Slasher preferata .Aceste filme sunt absolut minunate de la actiune la intriga si poveste , este slasher evident nu horror cu mult sange pentru aia care le place asa ceva fara sens , vad numai comentarii fara sens negative fara sa aprecieze un classic , acest film este classic horror slasher nu doar sange asa aruncat , are o poveste cu logica si chiar interesanta , genul slasher face parte tot din horror dar unii habar nu au ,pentru mine este cel mai bun slahser din anii 90' , actorii au jucat foarte bine toti , intriga , mister si suspans este de asemenea excelent create , am vazut toate partile si toate sunt bune , mi-a placut imprevizibilitatea din acest film , condoleante pentru persoanele care habar nu au de filme si spune ca este prost , sigur nu au vazut multe la viata lor sau sunt fani vopsea rosie sau sange fals aruncat peste tot fara o logica si fara o intriga , daca… citeşte
andrei_oarga pe 13 Decembrie 2017 23:34
Un film care combina bine umorul cu groaza,Ghostface rămâne un personaj horror memorabil iar răsturnările de situație au fost reușite,recomand fanilor horror!
Dimz pe 16 Ianuarie 2015 18:41
din punctul meu de vedere se incadreaza in genul CRIMA/THRILLER, nu HORROR/THRILLER.
Iulidesprefilme pe 02 Februarie 2013 12:54
Povestea spune că un criminal în serie terorizează un întreg oraş...
tony_mondyalu pe 13 Noiembrie 2011 22:33
nu e rau filmul...insa trebuie vazut inainte de a vedea parodiaa:))))
Hortax pe 28 August 2011 03:16
ma da firar cutitu lui al dreaq il impuscam in cap sa vedem pe cn mai taia..:))) penalitate de film
Guest37 pe 1 septembrie 2012 12:35
penalitate de om....
cl24 pe 24 Iulie 2011 18:58
Este unul dintre filmele de referinta ale genului, horror. Chiar si peste ani, este demn de apreciere.
kakapiciu pe 26 Iunie 2011 11:01
Un film foarte bun, pacat ca pe final a fost demascat ucigasul(sau mai bine spus ucigasii). Din punctul meu de vedere era mai interesant sa ii omoare pe ucigasi in costumele lor, era mai misterios si palpitant filmul.
nebunatika.andreiutza pe 22 august 2011 17:58
da...ai dreptate..asa a fost fff aiurea...:|
raulmagicboy1 pe 19 Aprilie 2011 23:31
Dragut filmul
imi place! unul dintre filmele care mi-a placut! nota 9!
legolas05 pe 06 Martie 2011 22:07
un film horror de toata frumusetea....este cel mai bun din serie.....nota 9.....merita vazut.....
zeki pe 01 Februarie 2011 13:25
Mi-a placut foarte mult filmul , te tine si intr-un suspans , merita vazut ... Nota 8
ankadiana pe 23 Mai 2010 13:51
misto
o serie de film horror care la acea vreme a prins foarte bine. am si jucat o sceneta din el:)))))))))) super.la varsta aceea imi placea mult,acum nu mai gust genul acesta de scenariu dar tot admit ca e reusit
mirelusha1 pe 27 Martie 2010 18:19
l am vazut knd aveam vreo 9 ani
primu meu film horror
il adorrrrrrrr:X:X

silvius_tec07 pe 08 Februarie 2010 15:20
Scream
Unul dintre cele mai bune filme din categoria thriller-horror. Merita vazut!
tonyyyyyboy pe 10 Octombrie 2009 13:19
Mi-a placut.....chiar e de groaza.........numai ca finalul a fost asa.........cum sa zik..........neasteptat........dar n-am ce zice tare rau
Guess_who pe 28 August 2009 23:15
OMG ! Cine se astepta sa vada un fillm atat de bun? Eu unul, NU !
Nota 10 +

alex_sladaru pe 26 August 2009 22:43
e cel mai bun film horror din lume.am vazut toate cele 3 filme.super capodopera a la wes craven
baby_alexutza pe 30 ianuarie 2010 15:34
Care sunt toate cele 3 filme?
reivan pe 6 ianuarie 2013 21:15
cel mai bun horror din lume? nu ai inca 15 ani ,nu?

Film - Scream

(1996)
Scream - Țipi... sau fugi!