Păreri Scoop

(2006)

Bomba zilei

gabonne1 pe 28 Mai 2007 17:49
O comedie foarte slaba, din partea unui regizor/scenarist/actor apreciat cu mult peste valoarea sa adevarata. Alte comentarii sunt de prisos.
catze999 pe 12 septembrie 2010 15:06
bai gutza nu te agita. mai diseara e "state de romania " pe pro tv si o sa te simti in largul tau
Milla pe 25 octombrie 2010 18:23
Hai catze999 dacă nu i-a plăcut de ce trebuie să presupui că ar fi manelist? și mie mi s-a părut filmul slăbuț... cu toate că îmi este simpatică Scarlett Johansson, iar Hugh Jackman chiar îmi place.
alex_il_fenomeno pe 20 Noiembrie 2010 20:12
un film reusit , in care aparea echipa Scarlett Johansson - Woody Allen ( care au facut o treaba excelenta si in Vicky Cristina Barcelona ) ! actiune este buna , uneori misterioasa si actori de prima - mana !
onlywords pe 30 August 2010 00:52
dialogurile sunt excelente, scarlett johansson si woody allen joaca foarte bine. filmul binedispune fara a fi usurel, iar ironia este fina si nelipsita, doar e woody allen, nu-i asa? mie chiar mi-a placut si m-am amuzat cum nu am mai facut-o de mult timp. nu spun ca este cel mai bun film al lui woody allen, dar sigur e o comedie pe cinste.
lavinea pe 16 Octombrie 2009 13:34
super. nu inteleg de ce sunt parerile asa de slabe...woody allen joaca ebstial, nu mai zic de hugh.. super:x
Octaz pe 04 Iunie 2011 23:48
Abstract ... ironic .... previzibil .... de prost gust ... cam asa as caracteriza filmul.Marturisesc ca "Scoop" a fost unul din filmele pe care am pus de multe ori clickul pe el sa il vad pentru simplul fapt ca joaca Hugh Jackman,dar am renuntat mereu in ultima clipa.Filmul mi se parea extrem de interesant iar de Scarlett Johansson nu mai spun, cred ca am inceput sa am o slabiciune pentru actitele frumoase, man ce bine mai arata :X. In concluzie ideea e ca filmul pe langa faptul ca avem spirite si moartea cu coasa in simpla prezenta, a avut un subiect foarte neinteresant.Vreau sa spun ca dupa cateva minute deja ma plictiseam iar pe Woody Allen nu l'am putut suporta de niciun fel... frate ce enervant mai era.Si din nou Hugh Jackman intr'un rol initial de baiat rau,daca ne gandim ca tot filmul a fost urmarit ca un "criminal in serie".Ei bine lucrurile nu au stat chiar asa si la un moment… citeşte
zeno.marin pe 01 Mai 2011 00:32
I've seen better...
TV Cultural si-a facut odata in plus datoria de stegar al filmelor de calitate. Sau macar a incercat pentru ca sincer, filmul acesta relativ recent nu se ridica la nivelul altor filme facute de W. Alen.
Ceea ce vedem este o poveste foarte usurica de la care nu trebuie sa va asteptati la mare lucru. Exceptie fac cateva poante, in special la inceput foarte amuzante si promitatoare, insa filmul se dilueaza destul de repede si devine aproape dezamagitor spre finalul care nu depaseste calitatea unui serial politist de familie.
Ah, Woody Allen se balbaie iritant de mult, dupa cum se si confeseaza la finele filmului, cand trece Styx-ul...
Bottom line - nu trebuie sa sariti peste Scoop, dar nici nu e un film de colectie.

cireasa.de.iarna pe 09 Iulie 2010 22:05
Filmu' e super...la inceput ma cam plictisea, da' actiunea e la sfarsit:)):)):))
margott pe 10 Septembrie 2011 23:50
Tipic lui Woody Allen, si nu prea. Ma obisnuisem ca filmele lui sa aiba mai mult umor inteligent, faze sclipitoare, replici ironice. Scoop mi s-a parut un ghiveci de mister, romantism, umor negru, fantezie, si in plus e previzibil cam din primele momente ale intrigii. Woody, fara suparare, e enervant in rolul balbaitului Sid Waterman, iar Scarlett Johansson e fara sare si piper.
SakuraBlack90 pe 13 noiembrie 2011 09:36
Woody Allen e enervant in general iar umorul "inteligent" este cel mult mediocru .
Ammelie pe 24 Noiembrie 2011 13:34
Scoop (2006)
O comedie usurica, cu ceva mister, suspans, un twist de efect, totul punctat de monologurile balbaite ale lui Woody Allen care ori iti plac, ori nu-ti plac. Nu e cel mai bun film al lui Allen, dar macar e bine facut. 6/10
deea9595 pe 01 Octombrie 2010 16:07
filmul n-a fost cine stie ce (ma asteptam la ceva mai mult de la el)
dar finalul a fost destul de interesant iar actorii au jucat excelent:)

lili22 pe 13 Ianuarie 2019 18:13
Nu am gasit niciun avantaj pentru filmele lui Woody Allen distribuirea lui Scatlett cea frumoasa.
cutache1 pe 20 Ianuarie 2013 11:29
umor original
un film de relaxare pt duminica dimineata.umorul lui allen m a relaxat,dar cel mai mult m a incantat muzica filmului.as vrea sa stiu cine a compus o?
catasmile17 pe 10 Iulie 2011 22:10
un film cu o poveste interesanta.... dar la un moment dat devine cam plictisitor....
legolas05 pe 08 Februarie 2011 18:44
filmul ii bun....eu spun ca se putea face mai bine de atat...dar nah
Scoop – magicul umor al lui Woody Allen
CoolRank: 7.5/10
- atmosfera & entertainment: 8/10
- regie: 8/10
- actori: 8/10
- scenariu: 6/10
- montaj: 7.5/10
Nota IMDb: 6.8/10
Scoop este o comedie atipica pentru Woody Allen. O comedie aflata la granita intre comediile negre specifice lui Allen, o comedie romantica clasica si un mistery thriller. Un alt element atipic in Scoop este Scarlett Johansson, care joaca in opinia mea unul dintre cele mai bune roluri ale sale. Este tocilara neinteleasa, amuzanta, goofy, lasand rolul ei tipic de vampa superba la o parte pentru aceasta productie. Scoop este un film ideal pentru momentele cand ... citeşte

kraker pe 16 Decembrie 2010 00:52
bunicel
a fost dragut dar nu pot spune mai mult ... se putea mai bine, daca vreti o comedie romantica va recomand you again, un film la care razi dar si te binedispui imediat, in plus betty white joaca genial
Pitbull pe 13 Decembrie 2010 19:17
Allenu' de-acu' doi ani
Allenu' de-acu' doi ani - Scoop
Desigur, nu-i de mirare că pe lângă puzderia de spanacuri şi mizerii servite anual drept "comedii", ultimul ciubuc al lui Woody Allen e amuzant, ba chiar sclipitor pe alocuri. În aproape şaizeci de ani de carieră muncită intens, inclusiv prea multe comedii antologice ca să le înşirăm aici, omul şi-a dovedit cu prisosinţă talentul comic, inteligenţa şi originalitatea. Necazul e c-a dat şi el în boala altor colegi de generaţie cinematografică americană, ca Spielberg şi Coppola: culcatul pe-o ureche. În Scoop, sforăiturile se-aud până la vecini, mai ales din dormitorul scenaristic.

Fundamentul poveştii, cu ziaristul mort care, în barca lui Caron, află de la altă moartă o bombă de presă, aşa că-i apare unei novice ca să i-o plaseze întru fructificare, e bun. Bune-s şi primele etaje dramaturgice -… citeşte

tinutsa pe 12 Mai 2010 12:52
daaaaaaaaaa :D mi'a placut foarte muuuuuult :X:X hugh joaca foarte bine :D:X
marinaroxana2006 pe 19 Noiembrie 2009 16:58
daca urmaresti filmul cu atentie e bun, dar daca poate vb in sala si nu esti atent cred ca nu iti place. nu inteleg de ce zic altii ca nu e misto, mie mi-a placut.
andystarx pe 14 Decembrie 2017 23:18
Inca un film vazut cu Woody Allen,el un actor bun,insa filmul slabut rau si plictisitor ! Un film in mare parte,de evitat,pacat de distributia buna !
cosmin742000 pe 13 Aprilie 2017 23:02
Este greu de inteles cum un regizor ca Woody Allen la distribuit intr-un film de-al sau o forma inferioara de viata ca Hugh Jackman
BellZ26 pe 19 aprilie 2017 20:21
vai de capul tau de analfabet ....trist mai esti !!!!
kakapiciu pe 09 Februarie 2015 02:11
Woody Allen poate fi atat de amuzant in unele momente.
lamationairetia pe 01 Octombrie 2012 15:26
comedie buna
in care W. Allen exceleaza in tipul de umor care-l caracterizeaza. Te distrezi fara sa razi in hohote.
stalex pe 30 Septembrie 2012 22:22
Nu ma omor deloc dupa Woody Allen, dar Scoop m-a binedispus. Macar pentru atat si pentru Scarlett Johansson, delicioasa, merita un 8.
MirceaCeaTanara pe 30 Aprilie 2011 10:36
M-a enervat atat de tare ca am dani bani sa vad filmul asta....dar poate acum l-as vedea cu alti ochi....
yo_lory pe 07 August 2008 01:47
o mare porcarie ... nici macarn`am reusit sa zambesc .. nu va uitati k va pierdeti timpul :)
Claudia1606 pe 5 iulie 2010 19:56
Mi-e mi-a placut foarte mult!Cred ca ai gresit filmul la care sa comentezi.
Milla pe 25 octombrie 2010 18:20
De obicei nu sunt foarte critică, dar de data aceasta sunt de acord cu yo_lory, e slăbuț filmul și sincer mi se pare enervant Woddy Allen.