Păreri Saltimbancii

(1981)

Saltimbancii

cezarika21 pe 01 Ianuarie 2014 18:31
Fascinanta lume a circului
Având ca punct de inspiraţie romanul "Fram, ursul polar" al lui Cezar Petrescu, scenarista Vasilica Istrate şi regizoarea Elisabeta Bostan au realizat două filme: "Saltimbancii" (1981) şi "Un saltimbanc la Polul Nord" (1982), precum şi serialul de televiziune "Fram". "Saltimbancii" este un omagiu adus artiştilor de circ, filmul concentrându-se pe eforturile familiei Marcelloni (fostă Mărculescu) de a-şi câştiga traiul oferind spectatorilor momente de bucurie autentică. Scenariul este plin de imaginaţie, decorurile reconstituie cu autenticitate viaţa unui oraş românesc de la începutul secolului al XX-lea, iar interpretările unor adevăraţi artişti ca Octavian Cotescu, Gina Patrichi sau Carmen Galin (care execută un salt la trapez fără a fi dublată) sunt emoţionante.

"Saltimbancii" este mai mult decât un film pentru copii, este un film despre… citeşte

xerses pe 08 Iunie 2011 23:31
Un film impresionant si pe alocuri trist despre viata grea a circarilor.
Caius13 pe 16 Februarie 2014 13:09
Educativ, sensibil, relaxant
Astept sa-l revad cu fiica mea, la fel cum eu l-am vizionat cu parintii mei. Fiorii dulci ai nostalgiei ma cuprind cand imi amintesc de starile si intrebarile pe care le-am trait, copil fiind,dupa vizionarea filmului. Atunci am invatat sa fim altruisti, sa constientizam ca e nevoie de sensibilitate, sacrificiu, dragoste, rabdare si ambitie pentru a subzista. Astazi... neantul, haosul spiritual si cultural a pus stapanire pe umanitate.
cosmin742000 pe 12 Septembrie 2016 11:51
O ecranizare romaneasca buna dupa nuvela pentru copii Fram Ursul Polar de Cezar Petrescu.
eduard_stratan pe 2 ianuarie 2022 12:26
Vegetarian pe 05 Octombrie 2014 18:08
Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr 2 in 5 oct 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
balta67verde pe 26 Octombrie 2016 12:44
Un film foarte bun cau Carmen Galin in cel mai bun rol din cariera ei. Actori de exceptie.
Iulidesprefilme pe 16 Septembrie 2018 11:46
Părerea mea este că toată seria cu artiști de circ ( Saltimbancii, Un saltimbanc la Polul Nord, Fram, ursul polar), trebuie văzută pentru că are subiecte bine construite, o regie experimentată - Elisabeta Bostan, iar distribuția este remarcabilă...
reivan pe 23 Ianuarie 2012 22:52
mai mare mizerie?doar in filmele romanesti gasesti asa mizerii..ajutor vreau sa vad un film de ed wood numai asa ceva nu!
Caius13 pe 16 februarie 2014 13:41
De gustibus... Inteleg! A-ti exprima opinia sustinand ca aceasta ecranizare e o mizerie, inteleg. Dar a te referi la intreaga cinematografie romaneasca, considerand ca ,,doar in filmele romanesti gasesti asa mizerii'' cred ca evidentiaza o oarecare lipsa de informatie (poate e prea dureros cultura) cinematografica, culturala si literara. Liviu Ciulei si a sa ,,Padure a spanzuratilor" constituie doar un punct de referinta al cinematografiei europene. Iti sugerez sa te documentezi inainte de a face asemenea afirmatii. care te pun pe tine intr-o lumina nefavorabila.