Păreri Saf

(2019)

Saf

Kul pe 05 Iulie 2019 23:08
Saf (2018)

– uitasem de ce pusesem pe lista filmul, si mi-a luat ceva timp (15min) sa ma prind ca e un Ceylan. le: tzeapa, nu e.
– e mai putin de autor si cumva mai de toata lumea. pe mine m-a uns pe sufletul stilul.
– frumoasa actrita. le: machiata e mai putin frumoasa.
– sunetele alea superbe de santier pe fundal, peste tot in prima jumatate de film
– conflictul dintre turci localnici si saraci si sirieni imigranti si-si mai saraci. da, este o poveste cu imigranti – si cumva, imigrant in propria ta tara, prin saracie si excludere sociala.
– daca la metodele artistice putem avea un debate, la motive estem tzutzi-tzut. dah manual.
– are un “pace” (ritm) de Raskolnikov asa, si mie unul pe-persoana-fizica imi aduce aminte de Karamazovi
– disperarea pe dispartie, a muierii. ce misto.
– si pe urma o arde un… citeşte

THE_Sorcerer pe 06 Iulie 2019 22:40
sa nu iti uiti telefonul, si sa stai pe FB, WA sau macar sa te joci
o gluma FOARTE PROASTA de film, timp pierdut degeaba, ABSOLUT DEGEABA
tipa arata cat de cat bine dar rolul o cam dezavantajeaza total
PLICTISITOR IN RUPERE
iar la sfarsit "grand finale" e pur si simplu CEL MAI PLICTISITOR LUCRU IN TOT FILMUL

ce scriu in continuare e MULT MAI TARE DECAT TOT FILMUL:

in film au fost blamati sirieni la greu, iar la sfarsitul zilei filmul sirian de anul asta:
Capernaum - https://www.cinemagia.ro/filme/capharnaum-2368811/
este EXTREM de bun pentru un film in general (nu numai comparativ cu imbecilitatea turceasca de mai sus)

bine ca am abonament in Baneasa, altfel ma duceam si ceream banii inapoi, MULT PREA PENIBIL !