Păreri Să nu ucizi

(2019)

Să nu ucizi

user-5a2839f08b548 pe 04 Martie 2019 22:33
Și eu am fost la film și am fost impresionat de prima jumătate începută în forță în care atenția mi-a fost captata în totalitate cu mare impact emoțional.

Știam cazul Hexifarma dar filmul m-a făcut sa vad din alt punct de vedere efectul caracatiței corupte asupra omului de rand de la pacient la medic.

Un subiect cu mare potențial.

Partea mai puțin buna a filmului începe în a doua jumătate a lui în care avem excesiv de multe scene cu caracter metaforic, în care nu se întâmplă mai nimic.

Pe scurt începutul setează așteptări pe care finalul reușește sa le rateze în foarte mare măsură.

Poate pentru cei cu un simt artistic puțin mai dezvoltat, finalul are un impact mai puternic decât a avut pt mine.

Felicit curajul realizatorilor și le mulțumesc pentru efortul lor de a aduce la cunoștință adevăratele probleme ale societății noastre.

mirodoni pe 03 Martie 2019 20:07
„Să nu ucizi!”- sau: De ce l-am împușcat pe Ceaușescu!?

Sinopsis: „Să nu ucizi” spune povestea lui Cristian, un chirurg tânăr şi ambițios, pe care pierderea unui pacient, în urma unei intervenţii de rutină, îl determină să pornească o luptă solitară împotriva sistemului, riscându-și familia şi cariera pentru a descoperi adevărul. Regizorii mărturisesc că este povestea unui Don Quijote care se luptă cu faţa umană a unui sistem care există pentru că noi îl acceptăm prin toate acțiunile noastre de zi cu zi.

Nici n-ar trebui să spun mai mult! Poate doar faptul că filmul durează aproape două ore. Dacă nu știi acest lucru, s-ar putea să ți se pară lung.

Nu are importanță nici cine a regizat, nici cine a scris scenariul, nici cine… citeşte

user-5c79a86f58885 pe 01 Martie 2019 23:53
Recomand vizionarea acestui film!
Eu una am pierdut noțiunea timpului și m-am simtit că sunt parte din acțiunea filmului. Atât de puternic m-a cuprins.
Este foarte reușit. Și sunt mândră de toți cei care au contribuit la el.

user-5c7afc250b251 pe 02 Martie 2019 23:58
O pierdere de timp...un film extrem de plictisitor, fara o actiune care sa iti mentina atentia treaza iar finalul previzibil. Adica nu se intampla nimic, ca in tot filmul de altfel...
dedecercea pe 02 Martie 2019 14:21
buna ziua as vrea sa vad filmul online ,, am cauat si nu am gasit nu stiti cand apare online sau daca a aparut sa imi da-ti si mie linke-ul sa il vad va rog