Păreri Runaway Jury

(2003)

Juriul

Smrs pe 20 Aprilie 2020 00:32
Wow..demențial..Acest film nu trebuia să se termine..
Am urmărit probabil cel mai bun film din istorie cu substrat de drept! O lecție..un thriller al legii civice și al eticii, al moralei și al inimii. Filmul prezintă pe scurt duelul dintre doi reprezentanți ai legislației americane, un avocat și un consultant pt alegerea juriului, cei mai buni din branșă, primul super priceput dar onest, moral și dedicat total legii, iar celălalt cinic, iscusit, super profesionist și fără înfrângere. Fiecare caută să câștige juriul de partea sa, până apare o crăpătură. Un jurat caută același lucru și contra cost le promite celor doi că le oferă votul. Însă, istoricul juratului arată că decizia e luată de multă vreme..în baza moralei și a inimii. NU RATAȚI ACEST FILM! 10, capodoperă.
sabinalin pe 03 Februarie 2020 16:03
Am citit despre acest film ca se spune ca ar fi un "thriller implauzibil". Din pacate realitatea ii cam contrazice pe aceia care afirma asa ceva chiar daca bineinteles ca avem de-a face si cu "exagerari"motivate artistic. Pentru ca numai naivii sau cei care au interese in domeniu mai cred astazi in "justitia independenta". Da, poate ca mai exista inca oameni care judeca in functie de cel care are dreptate, mai exista oameni care isi doresc sa-si pastreze constiinta curata insa ei sunt din ce in ce mai putini. In lumea capitalismului hraparet, in lumea in care domina Zeul Ban "justitia" se face in functie de acesta caci, nu-i asa, "egalitate sa fie dar nu pentru catei". Per total ecranizarea romanului lui Grisham e foarte agreabila si beneficiaza cu adevarat de o distributie minunata. Mi-a facut placere sa il revad pe Dustin Hoffman, unul dintre marii actori inca in voga la inceputul de… citeşte
karenin08 pe 26 Iulie 2013 18:51
Unul dintre cele mai bune "law movies" facute vreodata,daca nu cel mai bun
Am stat 2 ore uitandu-ma la film si parca au trecut doar cateva minute.Asta e senzatia pe care o caut sa o am la un film.
Iulidesprefilme pe 24 Iunie 2013 11:55
Tematica incitantă, duelul actoricesc Gene Hackman-Dustin Hoffman, densitatea scenariului solicită atenţia (tele)spectatorului pe tot parcursul filmului...
pisicuta1 pe 13 Mai 2017 02:29
un film bun jocul actorilor ,un adevarat duel!............
balta67verde pe 07 Mai 2017 13:36
Am avut placerea sa pot citi intai cartea si trebuie sa recunosc ca filmul a iesit bine, chiar foarte bine. Ceea ce nu e foarte dificil cand ai actori de superclasa in distributie.
rox pe 04 Mai 2004 23:24
Gene Hackmann joaca f bine. Dustin Hoffman intr un altfel de rol, fata de cele cu cre eram obisnuita, un rol care insa il prinde f bine. Finalul, intr adevar, putin neasteptat si nu cum mi as fi dorit sa fie. POvestea celor doi care decid sa si faca dreptate singuri nu e tocmai grozava, dar filmul in mare e bun.
aditza2004 pe 04 Martie 2004 21:51
Excelent....
Acest film merita nota 9.50
1. Pt. actorii care joaca...ei interpreteaza foarte bine rolurile
2. Pt modul in care este adaptat filmul dupa roman,chiar daca au fost schimbate tzigarile cu armele
3. Pt. faptul ca in primul film in care au jucat impreuna Dustin Hoffman si Gene Hackman au facut amandoi niste roluri excelente..

mosu332 pe 5 noiembrie 2012 22:24
acelas comentariu ca si la serban laura.... tu zici ca merita 9.50 dar ii dai nota 5.....
karenin08 pe 24 iunie 2013 15:55
Ai un IQ destul de mic mosu332,uita-te la data publicarii...atunci formatul rating-ului era 5 din 5 nu 10 din 10...
crome pe 17 Decembrie 2022 12:09
E bun filmul insa genul acesta cu procese nu ma prinde ,Dustin Hoffman e fantastic ca de obicei.
ioanaa_ioana pe 30 Mai 2022 19:40
Cu mult mai bun decat multe porcarele vazute in ultimul timp.
Actori de marca : Gene Hackman, Dustin Hoffman , John Cusack..
Minunat.
Nota 8.

matew10 pe 01 Februarie 2022 10:20
Te tine in tensiune aproape tot timpul; merita vazut poate si pentru faptul ca ai parte de replici ceva mai dezvolate intr-un mod cu totul aparte ce numai actorii cu experienta il pot face. Nu este un film juritic prea sofisticat; are sarea si piperul unor cariere actoricesti de excepție în ceea ce priveste Dustin Hoffman si Gene Hackman.
user-5e81116521429 pe 12 Mai 2020 18:39
Cum pot sa vad filme pe cinemagia?Mă ajută si pe mine cineva?Multumesc
mihaelatb pe 20 Martie 2020 09:51
Un film despre justitia americana. Despre puterea de influentare a juratilor. Un 12 Angry Men care patrunde in intimitatea celor 12, care apeleaza la gradul de manipulare pe care-l au cei 12. Despre vulnerabilitatea lor si despre frustrarile lor. Da, mi-a placut, dar parca a lipsit ceva ca filmul sa fie foarte bun. Nu finalul, desi dupa gustul meu a fost prea moralizator, nu stiu! cei doi, (Gene Hackman si Dustin Hoffman), au fost excelenti. Dustin Hoffman, repeta rolul de avocat pe care-l avusese in Sleepers, aici mai treaz si mai coerent. Si Rachel Weisz s-a integrat excelent intre cei doi titani. Oarecum pe dinafara mi s-a parut John Cusack. E drept ca eu nu sunt o fana a lui. Nota 7
radu3455 pe 20 Decembrie 2014 13:26
un film reusit care atat un scenariu interesant cat si o distributie de zile mari care isi face datoria nota 7
cosmin_kedii pe 10 Februarie 2013 09:06
Filmul are un ritm frumos și este editat si regizat destul de bine. Cusack se transformă într-o performanță foarte bună la fel Gene Hackman si Dustin Hoffman
MrHolmes pe 04 Iulie 2012 11:58
idee aparte
E bun filmul, actori buni si o poveste foarte surprinzatoare.
Ammelie pe 22 August 2011 12:55
Runaway Jury (2003)
Un film bun, dupa un roman de John Grisham. Fanii lui stiu la ce sa se astepte. Poveste interesanta si frumos croita, te tine aproape si te surprinde. John Cusack si Rachel Weisz sunt si ei un plus. 7/10
k-rissa pe 05 August 2011 19:18
un film bun cu o distributie pe masura. mi-a placut!
lili22 pe 16 Iulie 2020 14:10
Pe mine nu m-a impresionat, scenariul are multe pucte slabe
Finalul este ratat.

mtraianc pe 12 Decembrie 2013 16:59
super
mi a placut ,, actori , subiectul ,si tot ce era pe acolo ,,
Matrix pe 02 Februarie 2005 18:40
Dupa parerea mea este cel mai serios film ecranizat dupa un roman marca Grisham.
Serban Laura pe 22 Decembrie 2004 12:27
ESte bun filmul. 4 stele pentru actori si povestea filmului.
mosu332 pe 5 noiembrie 2012 22:23
deci nu va inteleg.... si ii dai doar 4 stele... momente bune si atat..... sa fim seriosi un film de 4 stele e un vu van Dame, nu acest film; nu va inteleg oamnei buni toti cei care in comentariu spuneti ca e bun dar ii dati 4 sau 5 stele.... , datimi un exemplu de fililm de 10 stele pentru voi.
doddydeea pe 28 octombrie 2016 18:00
iulianabortos nu te mai osteni,astia sunt picati din luna sau au fost rapiti de extraterestri si au lipsit cand s-au schimbat notarile.
BeNnY pe 01 Martie 2004 15:45
Este un film bun! Merita vazut!
alex pe 01 Martie 2004 14:25
un film bun, ft buna adaptarea romanului si actorii joaca excelent , mai ales gene hackman in rolul sau negativ.
Caprita Adrian pe 28 Februarie 2004 10:27
Maine ma duc sa il cad ...dar din cate am citit aici..pare a fii un film foarte interesant..Astept cu nerabdare
andystarx pe 23 Noiembrie 2015 00:28
Desi filmul in prima sa parte,mi s-a parut cam plictisitor,pe parcurs ,devine chiar intersant ! Inca un film bun al lui Cusack,si am remarcat-o si pe Rachel !Finalul este chiar surprinzator ,si mi-a ramas in minte placut !
Manusa pe 20 Ianuarie 2012 15:01
Un film bun care are o distributie impresionanta cu actori foarte buni care si-au aratat valoarea si in acest film.
CIPRYX pe 05 Martie 2004 11:12
Filmul mi-a placut foarte mult, si jocul si regia si muzica...si cam tot ce era.M-a dezamagit putin finalul dar nu destul cat sa-mi afecteze parerea generala.
Pantera Roz pe 02 Martie 2004 10:25
Un film bun! Nota 10 pentru Gene Hackman! (inclusiv pentru elegantza!)