Păreri Roma

(2018)

Roma

boghiu_andrei pe 18 Decembrie 2018 15:36
Viata de familie cu bune si cu rele. Importanta femeii in societate..
Roma..Nu e vorba de capitala Italiei:)) Roma, cartierul din Mexico City.

Roma spune povestea unei îngrijitoare care e angajata la o familie cu alt statut social.

Cuaron e un regizor mare. E tipul de regizor care tine sa faca totul la un film. Lucreaza la un proiect mult timp, iar asta se vede. Dupa cinci ani de la ultimul sau film, Gravity(un film superb, cu 7 premii Oscar), ne aduce un proiect personal, unul de exceptie.

Un film sau mai degraba o creatie cinematografica (,) care doreste sa ne aminteasca de copilarie, de greutatile vietii, de puterea familiei, dar si de puterea femeii in societate. Nu cred ca regizorul s-a folosit de situatia prezenta doar pentru a avea filmul succes, chiar daca e si o mica scena in care mama copiilor aflata intr-un moment de nervozitate, ii spune lui Cleo..''Orice ti s-ar spune, sa stii ca noi, femeile, suntem… citeşte

blackmore pe 5 ianuarie 2019 15:09
Si pt mine 2018 a insemnat tot doar aceste 2 filme , culmea tot din 31 .Oscarurile insa nu au nicio valoare
alali pe 13 Ianuarie 2019 01:02
Cuaron omagiaza femeile din viata lui, a mea, a ta si a tuturor.
Roma, by Netflix sau by Alfonso Cuaron? (asa doar ca sa ofticam Cannes-ul, festival ce se vrea conservator si care nu introduce filme produse de entitati precum cea amintita) O intrebare pusa in gluma, bineinteles, caci Roma e proiectul de suflet al lui Alfonso Cuaron; Are si platforma de streaming online meritele ei, imense, cum reiese din multiplele discursuri de multumire pe care regizorul le-a adresat pe la mai toate festivalurile, numind direct entitatea respectiva, fara ocolisuri sau retineri.
Roma e un biopic destul de ciudat pentru ca cel ce isi ecranizeaza viata, Cuaron insusi, nu vrea sa creeze din acest proiect cava nostalgic, ceva din trecut, ci vrea sa aduca in actualitate un crampei din copilaria sa. Spun ca e ciudat mai ales cand declari peste tot ca ai tinut in mod expres ca in aceasta ecranizare up-to-date sa incluzi pana si mobila pe care au detinut-o parintii… citeşte

Cretzulynne pe 15 Decembrie 2018 14:09
Este făcut din același aluat precum "Femeia care a plecat" al lui Diaz. În timp ce al doilea arată viața unei femei despărțite de familie, primul prezintă o alternativă vizuală a vieții unei femei ce nu ar fi fost despărțită de familie.
Minunat! Un exemplu eficace pentru a arăta necesitatea unei alternative, fiindcă pe calea clasică, cea hollywoodiană, acest proiect nu ar fi luat vreodată naștere. Totodată, arată capacitatea de creație a cineaștilor și ambiția nemăsurată a Netflixului.

blackmore pe 26 decembrie 2018 17:35
Mi-ai trezit interesul , ca de altfel tot ce nu e cale hollywoodiana .
blackmore pe 5 ianuarie 2019 01:23
Mie mi se pare incredibil cat de proaste sunt filmele americane ale acestui regizor si cat de bune cele mexicane.
OiegarSebastian pe 17 Decembrie 2018 23:01
Roma este cu siguranța unul dintre cele mai bune filme din acest an. Este vizibil faptul ca Alfonso Cuaron, fiind atat regizor cat si scenarist, a expus o temă extrem de realistica (femeia părăsită nevoita sa se descurce singură intr-o etapa destul de grea a vietii) intr-un mod excelent. Realismul acestui film este dat si de scenariul inspirat din copilaria lui.
Yalitza Aparicio (Cleo) face un rol de exceptie. Nu doar ea, toti actorii au avut o interpretare foarte naturala.
Cinematografia este superbă. Mi se pare modul perfect de a reda o parte din trecutul tau prin nonculori.
Scenariul, o spun din nou, realistic din orice punct de vedere, nu ai timp sa te gandesti la ce va urma pentru ca traiesti filmul alaturi de personaje. Impresionant.
Pentru 2 ore pot sa spun ca m-am simtit captiv in Mexicul anilor 70. Sunt unele scene care m-au trimis cu gandul la… citeşte

sabinalin pe 21 Decembrie 2018 10:16
Un film ca o opera de arta, un film frumos, alb-negru ca la Morometii 2, asemanarile se opresc aici intru forma nu neaparat si in fond, si aici avem de-a face cu o lume disparuta, lumea inceputului anilor 1970, pe atunci timpul mai avea inca rabdare, viteza nu era intr-atat de mare, mai era inca timp de sentimente, oamenii nu se grabeau intr-atat dinspre niciunde spre nicaieri, in centrul atentiei familia celula de baza a societatii, “ uite-te la mine, noi, femeile, suntem intotdeauna singure”, n-aveam cum sa scapam de mesajul feminist ca doar traim in perioada metoo, din fericire nu-I strident si nici n-avea cum sa fie pentru ca Alfonso Cuaron stie sa pastreze masura in tot ceea ce pune pe ecran in fata privitorului, sunt cateva secvente puternic incarcate de simboluri, frumusetea sta in detalii, m-a trecut un fior cand am vazut acel Renault 12, de va fi sau nu Oscar pentru film… citeşte
zoedoina pe 08 Ianuarie 2019 22:27
cel mai tâmpit film "premiat. pierdere de timp. dezlanat insipid, incolor
blackmore pe 11 ianuarie 2019 18:51
Am zis ca filmul nu e pentru oricine , dar oricine cu iq mai mare de q nu are cum sa dea nota 1 la un film ca asta
JuanRuben pe 5 martie 2019 14:53
cea mai tampita "persoana" care a comentat :)
Horatiucrisan pe 29 Ianuarie 2019 14:06
Raportat la monumentele de prostie scoase pe banda rulantă în ultimii ani doar de dragul efectelor speciale, Roma pare un film bun. Pare, am spus pentru ca daca ai răbdarea sa il urmărești până la capăt o sa vezi ca din pacate nu excelează nici ca poveste, nici ca dramatism. E o poveste relativ simpla, cliseistica chiar. Exista filme europene cu subiect asemănător dar mult mai bine realizate, filme care nu au obținut premii dat fiind faptul că nu au beneficiat nici pe departe de imensă mașinărie de publicitate a Netflixului. Cele două ore și ceva sunt pline de scene plictisitoare, voit lungite în care nu se intampla nimic notabil. 10 minute, personajul principal face curat în casă. Dacă ar fi fost un film romanesc, cu siguranță s-ar fi umplut situl de critici cum ca scenele sunt lungite inutil si romanii nu stiu sa faca filme. Dacă filmul
.vine din… citeşte

FunnyX pe 16 Decembrie 2018 23:09
Un film de un realism extrem. Viata bate filmul, iar Alfonso Cuarón bate Hollywoodul cu siguranta! Regizorul si producatorul mexican a realizat o capodopera cinematografica din punctul meu de vedere.
In ciuda loviturilor pe care le primesti de la viata, trebuie sa gasesti forta de a merge inainte.
E mai mult decat un film, ai senzatia ca esti acolo, impreuna cu acea familie, in Mexicul anilor '70. Suferi pentru problemele lor, esti solitar cu Cleo, o compatimesti pe Sofia dar mai ales o placi pe bunica (Doamne, ce personaj!).
Cred ca e cea mai buna regie pe care eu am vazut-o vreodata, realmente m-a facut sa exclam: wow, esti mare domnule Cuarón!

vlado2 pe 24 Ianuarie 2019 06:12
Pot vota cu zero? Ca "1 stea-monument de prostie" e prea mult. Am vazut multe filme proaste dar ca asta nu !! Lumea s-a intors invers. La cate filme bune sunt pe lumea asta nebagate in seama cum de l-am gasit pe asta? Cind o sa fie filme bune nominalizate si premiate?
blackmore pe 12 aprilie 2019 19:05
Poti vota cu iq-ul tau adik 0
into_the_labyrinth pe 09 Ianuarie 2019 01:23
Roma: Tragedia existenţei umane şi perpetuarea speciei
Filmată în alb-negru, pelicula lui Alfonso Cuarón, Roma (câştigătoare a Leului de Aur la Festivalul de Film de la Veneţia în 2018 şi recent premiată cu Globul de Aur pentru cel mai bun film străin) te introduce, încă de la început, în viaţa unei familii obişnuite din Mexic. Eroina sa, Cleo, este o femeie simplă, ce lucra ca îngrijitoare la familia unui medic.
Este un film care poate fi încadrat în curentul realist, prezentând viaţa în detaliile sale simple, uneori triste, alteori fermecătoare, fără intrigi cu complexitate psihologică.
Aş spune că ”Roma” seduce în primul rând prin felul în care spune povestea, nu neapărat prin povestea în sine, cel puţin în prima sa parte. Regăseşti în cadrele regizorului argentinian veselie, tristeţe, joc, deprimare, dragoste, ceartă, familiaritate – toate văzute cu un ochi complice,… citeşte

Cretzulynne pe 9 ianuarie 2019 10:43
"Element foarte interesant: marea, adică apa, unul dintre elementele primordiale, apare la început ca o oază de speranţă, apoi devine tot mai ameninţătoare, are dublu rol. Este ca şi viaţa pe care o ducem pe pământ, ne jucăm destinele la ruletă, uneori fără să ştim. (...) Tragediile noastre rămân, dar specia merge mai departe. " - ești prima persoană ce o văd să înțeleagă elementul apei. Tocmai mi-ai caracterizat / tradus jumătate din tot ce am scris în topicul poeziei proprii!
Smrs pe 12 Februarie 2019 01:17
Nu e de Oscar!
Filmul este destul de plictisitor, iar cei care comenteaza pe aici ca ti trebuie iq de 150 ca sa il intelegi, cei care vad arta cinematografica din film si toate bla blaurile astea, fie sunt telenovelisti, fie niste victime ale sistemului care apreciaza ceva si pt ca trebuie, că așșa zic specialiștii. Filmul in sine este ca o secventa de viata, ceva atât de realist încat zici ca regizorul n-a venit cu nimic nou, ci doar a filmat o secvență din viata unei servitoare mexicane la o familie mai instarita. Drama este mai mult a femeilor care sunt fie parasite, fie respinse de barbatii lor si alte situatii limita, filmate exact asa cum cred ca sjunt si in realitate - luptele de strada, nasterea pruncului mort, etc. Filmul pare a avea menirea sa ne arate noua cum se pot adapta imigrantii - datoria noastra fiind doar sa ii primim, pt ca sunt si ei oameni si treb sa ii ajutam, printr-o… citeşte
Haures pe 8 martie 2019 09:10
Trebuie iq 200 sa intelegi filmul asta. :)
blackmore pe 12 aprilie 2019 19:05
E suficient si un iq de 100, dar majoritatea s-au decervelat vizionand mizeriille americane
bovoro pe 05 Martie 2019 00:08
Film misto, vazut pe Netflix cu mult inainte de a fi nominalizat la Oscar. Cand am vazut ca e alb-negru m-am speriat crezand ca e inca un film de arta in care un regizor se screme sa-si dovedeasca genialitatea. Nu e asa. Iti atinge, si chiar iti rupe coarda sensibila. E profund, e sentimental si mai ales e uman.
dorinagoilean70 pe 03 Februarie 2019 12:55
Filmul Morometii, dupa parearea mea, e la fel de bun, daca nu mai bun. Din pacate, nu beneficiaza de asa o forta a reclamei cum este Netflixul.
Filmul este interesant, dar din start trebuie sa va incarcati cu o doza de rabdare, pentru ca este ,,altfel,, decat majoritatea. Daca la inceput este trenant, plictisitor, firul narativ se dezvaluie incet, incet. Exista o simetrie intre inceput si sfarsit, cu aceeasi imagine cu apa, cerul si avionul. De fapt, avionul apare insistent, obsesiv si in scena cu antrenorul de arte martiale- si semnifica probabil faptul ca ființa omenească este capabila sa devina liberă, să se rupă de cadrul terestru. Similitudinea dintre cele doua destine ale celor 2 femei este evidentă, doar planurile sociale sunt diferite. Cu toate ca familia stapânei este una de clasă mijlocie- ea chimist, apoi editor, el -medic, de remarcat ca aveau 2 slujnice in… citeşte

Haures pe 8 martie 2019 10:55
Cel mai bun review pt filmul asta pe care l-am citit. Foarte bine punctat.
bovoro pe 26 octombrie 2020 20:33
Totusi, care-i treaba cu Morometii? Stai, ca m-am prins! Ambele filme sunt alb-negru! Extrem de profunda comparatia, n-am ce zice...
Haures pe 08 Martie 2019 09:01
Atenție Spoilere:
Un câcat de caine, o rață care călărește altă rață și un mexican gol făcând arte marțiale bălăngănindu-și ding dongul sunt intrigi majore în poveste.
Pac-Pac pe 9 iulie 2020 16:16
...ding-dongul! am ras o jumatate de ora intreaga :)
lili22 pe 16 Decembrie 2018 17:35
Un film albnegru foarte sobru si diferit de ceea ce a creat acest regizor.Despre nefericita Cleo a carei viata se impleteste cu a unei bogate familii mexicane.
parker26 pe 23 Ianuarie 2019 20:48
Nu ma uit la filmu asta ,cate filme frumoase este baga si unu decolorat ,si il si premiaza .Nu recomand ! o prostie de film
JuanRuben pe 5 martie 2019 14:53
Prostie esti tu :)
JuanRuben pe 5 martie 2019 14:54
Dai nota 10 la o gramada de filme ( si la un horror ) doamne ...
xerses pe 27 Ianuarie 2019 14:44
O realitate bine descrisa: o familie afalata in pragul destramarii, sustinuta de munca unei servitoare care are grija cu adevarat de copii si de casa, desi si ea trece printr-o drama personala.
blackmore pe 05 Ianuarie 2019 00:24
Fara indoiala unul dintre cele mai bune filme realizate in 2018 de o simplitate si autenticitate dezarmante si totusi imposibil de imaginat ca Hollywoodul ar putea realiza asa ceva.Actorii sunt toti extraordinari ,cu toate ca doar unul este profesionist. Stilul de filmare este magnific .Faptul ca nu are un final este cireasa de pe tort.
ddonpandy pe 14 Decembrie 2018 22:52
mai bine vad un porno
irezistibil de prost , nervii de fier si 10 min de vizionare clabuci de apa.......vizionare placuta daca crezi ca rezisti sa treci peste clabuci cu apa.....imdb8.7 wtf!
blackmore pe 26 decembrie 2018 18:20
Mai bine ramai la filmele porno , oricum mai mult de atat nu ai ce sa intelegi.
ddonpandy pe 20 mai 2019 06:49
cand,am spus``film porno``.......era ceva la figurat........nu pot crede ca nu , teai prins..........asta imi dovedeste ca esti cam naiv :) ps:....daca te uiti prin comentarii 80% spun ca filmu e o mare porcarie.........acuma intelegii care este prostu?
user-5e62a779d5818 pe 16 Martie 2020 22:54
Artă cinematografică! Fără comentarii. Merita și premiul pentru cel mai bun film.
vlad_paul_airinei pe 23 Ianuarie 2020 04:00
O simfonie ca o ploaie calda
Filmul se deruleaza atat de fluent, are o curgere lina, dar coerenta, incat nu simti cand trec cele 2 ore. Scenariul si maginea sunt exemplare, un noir impecabil din aceste puncte de vedere
Filmul Roma este despre fidelitate, despre bucuriile dar si deceptiile prin care poate trece o familie, despre suferinta si remuscari dar in final cred ca este vorba despre ceva mai mult de atat. Este vorba despre dragostea si puterea femeii care transcende timpul si deziluziile vietii. Cuaron foloseste tehnica introspectiei si a fluxului constiintei, capitole la care se pare ca este de departe un adevarat artist. Scena cu nasterea e cutremuratoare si te face sa realizezi cat de firava poate fi viata: Cleo a dorit sa isi tina pruncul in brate chiar daca inimioara lui nu mai batea. Scena asta m-a tulburat efectiv. (cu greu mi-am putut stapani lacrimile)..

Ma inclin maestre si iti… citeşte

samburedenuca pe 19 Aprilie 2019 21:59
Un film foarte plictisitor! Nu e nimic interesant.
Rau pe 26 Februarie 2019 23:03
Sunt nedumerit!
Inceput sa vad filmul azi pe 26 feb, mai ales dupa ce a fost cat pe aci sa castige premiul Oscar.
M-am oprit din film la min 52 - ceva lipseste (pt mine). Poate il reiau, sau poate trebuie sa il revad de la zero.

Ma uit in comentarii atat pe cinemagia cat si pe alte site-rui - se pare ca acest film ori iti place maxim, ori deloc.
Ma simt ciudat cand vad atatea feedback-uri pozitive si note maxime. Clar nu am prins ideea.

Nu dau nota. Sper sa revin dupa ce il mai vad odata.

andyy pe 21 Ianuarie 2019 01:47
Desi este alb-negru, este un film de imagine si detaliu care scoate in evidenta drama unui om dar si puterea de a merge mai departe.
blackmore pe 12 aprilie 2019 19:10
cum adik desi este alb-negru?
El_KaPpa pe 23 Mai 2020 22:39
8,6/10
Pentru ca-mi dau un feeling special filmele in alb-negru, pentru ca imi plac foarte multe proiectele personale ale regizorilor, pentru ca este un film observational excelent, pentru ca-i facut cu un mare talent spre stilistic si naturalete si nu in ultimul rand pentru ca sunt destule aspecte care m-au trimis cu gandul la copilarie, Roma mi se pare un film incantator.
777L pe 30 Martie 2019 11:46
Bun, dar nu la fel de bun ca Shoplifters incat sa ia Oscarul pentru cel mai bun film strain. Nu stiu cum au reusit sa-l nominalizeze si la cel mai bun film (poate acolo ar fi meritat sa castige)... Decizia de a-l filma alb-negru mi s-a parut neinspirata, adica faci un film unde actiunea se petrece in Mexic si il faci alb-negru, pacat, cu siguranta a ales varianta asta pentru a da mai mult dramatism povestii.
Iulidesprefilme pe 25 Februarie 2019 21:26
Filmul Roma este apreciat în 2019 cu trei premii Oscar: film străin, imagine, cel mai bun regizor.
ancota pe 23 Februarie 2019 23:47
Omagiul femeii
Roma e un film discutabil. Un omagiu adus femeii in general, surprinsa aici in cateva ipostaze definitorii. Mai degraba l-as asemana cu un film romanesc. Adica nu prea se intampla mare lucru, e filmat fara primplanuri, multe si lungi scene domestice, o anumita lentoare ce-ti pune rabdarea la incercare, jocul actorilor cumva spre rudimentar. Singura categorie la care merita mentionat e scenografia. Mi s-a parut o mare realizare sa reconstitui atat de fidel atmosfera anilor 70, desi, in opinia mea, actiunea putea fi plasata si in zilele noastre fara sa piarda nimic din semnificatii.
borisvultur pe 30 Decembrie 2019 20:39
Reconstituire
La început am fost derutat, după atâtea elogii la adresa filmului, apoi m-am înarmat cu răbdare și m-am lăsat prins de excelenta reconstituire a anilor 70, de grija pentru detalii, de contorsiunile sufletului uman în cheie discretă.
mihaelatb pe 25 Ianuarie 2019 12:52
Stiu ca sunt contra curentului, dar Roma lui Alfonso Cuarón nu m-a impresionat. Nu as vrea sa cred ca neorealismul mexican incepe in 2018, pentru ca cel italian (din care s-a inspirat) a avut perioada de glorie in anii 50.
Cuarón se inspira puternic din filmele lui Fellini.
Si la regizorul mexican apar prototipurile feminin si masculin, numai ca aici prezentate prin doua perechi aflate pe trepte sociale diferite. Primul Cleo si Fermin, al doilea cuplu, dna. Sofía si dl. Antonio. Cleo (la fel ca Gelsomina lui Fellini ) este imaginea a naivitatii, si a generozitatii eternului feminin, iar Fermin ( ca si Zampano) este reprezentantul eternului masculin, brutal, agresiv, primitiv si lipsit de responsabilitate. Si la celalalt cuplu se intalnesc caracteristicile femininului si masculinului , dar agresivitatea la dl Antonio este intr-o poportie foarte mica si este… citeşte

bovoro pe 5 martie 2019 00:20
Ce legatura are Gravity cu Roma, in afrara de faptul ca au avut acelasi regizor?? Gravity era pe muulte lovele si se vede asta. Care-i treaba, n-are voie si omu' sa faca un ban american, sa-si creasca copiiii? Cand e in Mexic face si el ce vrea sufletul lui si se pare ca-i iese.
Haures pe 8 martie 2019 09:49
@mihaela. Nu te-a impresionat dar i-ai dat nota 7. Ești prea darnică. "Fermin este reprezentantul eternului masculin, brutal, agresiv, primitiv si lipsit de responsabilitate." Fermin nu este chintesența masculinități. Fermin și acel doctor laș care și-a părăsit familia sunt niște idioti. Fetele trebuie să aibă grijă pe ce prost lasă în viața lor. Nu vă uitați doar la bani (Doctorul) sau la bad boys (Fermin). Iar masculinitatea nu e ceva toxic. Nu e nimic masculin în ați părăsi familia cu 4 copii ci din contra. Acei doi rebuți au zero bărbație sau coloană vertebrală. Masculinitate înseamnă să-ți asumi responsabilitățile nu să fugi de ele.
Mishu25 pe 27 Decembrie 2018 20:54
Pentru mine nu a fost un film reusit, mi se pare ca imaginea alb-negru atat de stilizata si cu contraste puternice se preteaza pentru film-noir, nu pentru o cronica de familie. De asemena, decizia de a filma widescreen, cu o camera foarte statica si la mare distanta de personaje face filmul steril si lipsit de emotie. N-am apreciat nici interpretarea, stiu ca sunt actori neprofesionisti pentru autenticitate, dar la fel a fost si in Cidade de Deus, unde a functionat. Sunt dezamagit de regizorul Alfonso Cuarón, care a stiut pe vremuri sa imi transmita emotie in Y Tu Mamá También, Great Expectations si Children of Men.
blackmore pe 11 ianuarie 2019 18:57
Alfonso Cuarón a facut doar filme mexicane de exceptie , cele americane sunt toate niste mizerii : Gravity , The Children of man , HP si prizonierul lui peste, sunt niste mizerii , niste jigniri la adresa inteligentei unor cinefili.The great expectation , nu e mare lucru de capul lui dar macar e vizionabil.Sólo con tu pareja , y Tu Mamá También si Roma sunt niste capodopere
bovoro pe 3 martie 2020 20:00
E foarte corect ce ai spus. Am scris si eu ceva asemanator in review-ul meu de la Gravity. Filmele de la Hollywood sunt pentru Cuaron niste banuti albi pentru zile negre, facuti usor, fara sa-si incordeze prea mult talentul.