Păreri Rodnya

(1983)

Rubedeniile

cezarika21 pe 17 Martie 2013 19:33
Inadaptabilitatea oamenilor rupţi de mediul lor de viaţă
Aflată într-o vizită inopinată în centrul regional, unde locuiau fiica sa Nina și nepoata sa Irișka, ţăranca Marusia Konovalova (interpretată de Nonna Mordiukova) are surpriza să constate că ceea ce îşi imaginase ea era fals. Fiica sa divorţase, devenise o persoană aspră şi refuza să recunoască faptul că şi-a ratat viaţa. De asemenea, fostul soţ al Marusiei se recăsătorise şi devenise alcoolic. Femeia simplă și bună la inimă nu reușește să înțeleagă lumea în care trăiau cei mai dragi și mai apropiați oameni de ea. Încercarea de a înțelege percepțiile lor asupra vieții determină o relație dificilă cu fiica ei și cu fostul ei soț, aducându-i multă dezamăgire.

"Rubedeniile" este o dramă satirică care prezintă prăbuşirea valorilor morale ale unui regim comunist aflat într-o stare de agonie. Ideile sale generoase se… citeşte

dia_nad pe 19 August 2013 09:34
lui alex_il_fenomeno
Tara de provenienta a dat cineasti de mare valoare si nu numai cineasti, asa ca nu trebuie sa te miri, ci din contra, cand vezi un titlu de un regizor rus, ar trebui sa-ti suscite interesul si sa incerci sa-l vezi.
lili22 pe 20 August 2013 01:17
O drama despre oameni care nu stiu ce sunt
Nu sunt oraseni, ca au radacinile in sat, acolo nu s-ar intoarce pentru nimic in lume, dar viata lor in oras arata rau, ce viata....
Iulidesprefilme pe 17 Martie 2013 19:59
E o nebunie în filmul ăsta! Nu decid asupra genului, dar toată tevatura este de-a râsu' şi de-a plânsu'...Nonna Mordyukova este o mare actriţă!
alex_il_fenomeno pe 25 Decembrie 2011 09:24
un film putin ciudat , insa foarte interesant , datorita ritmului alert care duce la o succesiune de fapte . Marusia nici nu cred ca stia in ce se baga atunci cand se hotari sa isi viziteze fiica din oras ! nu cred ca filmul este trecut pe drept in categoria drama , deoarece regizorul a folosit numeroase momente de comedie pura , cum nici nu te-ai astepta . prin prisma momentelor din film , nici nu ai crede ca este un film rusesc , deoarece este mult prea reusit in comparatie cu asteptarile pe care le ai cand auzi de tara de provenienta .
titip pe 29 decembrie 2011 14:56
de acord, insa nici la comedie nu putea fi trecut avand in vedere ca intriga e destul de dramatica. in orice caz eu m-am amuzat teribil la situatiile comice.
lili22 pe 20 august 2013 01:14
Alex, chiar nu stii nimic despre cultura rusa in general si despre filmele rusesti in special.
cosmin742000 pe 26 Decembrie 2015 08:46
Nu am stiut pana sa vad aceasta minunatie de film ca Nikita Mikhalkov se pricepe si la comedii
gbanescu pe 06 Decembrie 2013 11:20
Un elefant într-un magazin de porţelan
Un film despre frustrările unor vieţi de cuplu eşuate – în paralel a bunicii şi a mamei, despre nostalgia vremurilor când totul era mai „aşezat”, fără agitaţia şi stresul „zilei de azi”.
Scena din restaurant, cu nunta, cu dansul… grotescă, trasă de păr, exagerat de lungă. Isteriile din film mi s-au părut exagerate, deşi au rolul de a releva frustrarea. De exemplu, disperarea femeii rămase singure cu un copil pe care îşi revarsă furia. Să caute pe altcineva ? Să se întoarcă la tatăl copilului ei ? Să facă un compromis atât de mare ?
Bunica e ca un elefant într-un magazin de porţelan, e ca un tanc care dărâmă totul în jurul ei, din cauza obstinaţiei cu care clamează şi afirmă ADEVĂRUL. Şi-a distrus căsnicia, contribuie cu hărnicie şi la distrugerea căsniciei fiicei sale, din cauza Adevărului şi Principiilor. Ni se… citeşte