Păreri Rocco e i suoi fratelli

(1960)

Rocco și frații săi

cezarika21 pe 24 Aprilie 2012 08:39
Lupta pentru supravieţuire a unei familii italiene
Capodoperă a neorealismului italian, "Rocco e i suoi fratelli" prezintă lupta pentru supravieţuire a membrilor unei familii italiene care se mută din sudul sărac şi predominant agrar în nordul industrializat. Viaţa este dură la început din cauza costurilor mari, iar între membrii familiei izbucnesc o serie de conflicte (unii optează pentru un trai uşor, dar necinstit, alţii pentru unul greu, dar cinstit). Conflictele nu sunt generate numai de lipsa banilor, ci şi de faptul că doi fraţi au relaţii de dragoste cu aceeaşi femeie. Familia se dezintegrează treptat ca urmare a tentaţiilor din marele oraş.

Regizorul Luchino Visconti (autor şi al scenariului) reuşeşte să realizeze în acest film o frescă a vieții clasei muncitoare din Milano, într-o perioadă caracterizată prin migraţia masivă către metropolă a forţei de muncă din regiunile… citeşte

mihaelatb pe 06 Octombrie 2010 18:45
unul din filmele de inceput ale lui Delon , un rol in care a dovedit ca este intr-adevar un actor .Un film despre dragoste ,ura ,despre box si cum sa ajungi dupa gratii din prea multa dragoste .
aayana pe 29 Aprilie 2011 22:36
frați ca degetele de la o mână
Un film tulburător și profund, pe care nu ai cum să-l uiți vreodată. Fiecare personaj primește un loc special sub lumina reflectoarelor. Rocco, Simone și Nadia formează triunghiul amoros ce va țese întreaga intrigă a filmului. Atâta timp cât fiecare alege să facă ceea ce-i place, atmosfera este senină. În momentul în care soarta nu mai poate fi schimbată, apar frustrările.
Rocco este glasul pământului din sud, îi pare rău că a plecat de acolo și nu reușește să se acomodeze în Milano. În momentul în care se îndrăgostește, începe să prindă rădăcini. Dragostea lui o va schimba o vreme pe Nadia, femeia care nu mai credea în sentimente. Dar lupta dintre altruism și egoism (Simone) devine evidentă. De la dragostea reprimată și până la ura primită obligatoriu, personajele transmit emoții puternice.

aquenna pe 22 Noiembrie 2010 01:58
DE REFERINTA
un film cu o puternica incarcatura emotionala ,coplesitor prin puritatea deznadejdii , a vinovatiei si sacrificiului .cu siguranta un loc binemeritat in istoria cinematografiei.
Stephen2D pe 18 Martie 2016 09:31
                  bon
Când nu ai destule spaghetti la masă pentru toată lumea și te duci în oraș să cumperi, dar apoi când te întorci vezi că ai luat Bucatini în loc de Fedelini. Bătaie, nu glumă!
cosmin_kedii pe 17 August 2013 16:23
Nu este mult de spus despre acest film, cu excepția faptului că este o capodopera pur de Luchino Visconti și a marilor clasici ai cinematografiei mondiale.
ioanaa_ioana pe 02 Noiembrie 2023 07:32
Filme cum se faceau odata si nu se mai fac.
Nota 10.

suporterU pe 08 Noiembrie 2023 16:13
Un film impresionant. Nu găsesc cuvinte potrivite pentru a-l lăuda … O capodoperă !
mihaela_82 pe 31 Ianuarie 2019 19:22
Un film bun, regizor mare, actori mari, doar 12 comentarii. Oare cate are "Triplu X"?
carmen_angelus_romila pe 28 Ianuarie 2019 07:58
In acest film avem parte de o clasica poveste italiana, o adevarata lectie de viata, profunda si tulburatoare, desfasurata in timp, in cadrul relational al unei desavarsite familii, iar succesul acestei excelente realizari, se datoreaza, in primul rand, aportului major al consacrarii unor actori, precum, Alain Delon, Claudia Cardinale.
Iulidesprefilme pe 11 August 2013 15:37
Peliculă viscontiană de mare succes, în care sunt de apreciat evoluţiile unor tineri, pe atunci, dar minunaţi actori: Delon, Cardinale, Girardot, Salvatori...
vladutz76 pe 02 Aprilie 2012 10:44
In 52 de ani Delon nu am mai reusit sa prinda un rol care macar sa fie pe aproape de asta.
Lanschi pe 30 august 2013 08:42
În opinia ta rolul său din Il Gattopardo a fost departe de cel din Rocco.
margott pe 29 Ianuarie 2012 14:56
Cronica unei familii care se zbate sa scape de saracie. Filmul urmareste destinul celor 5 frati, care impreuna cu mama lor parasesc satul natal si vin la Milano in speranta gasirii unui trai mai bun. Relatiile dintre frati si respectiv dintre ei si mama lor au de suferit, pe masura ce toti se confrunta cu propriile dileme.
ciprian34 pe 23 Septembrie 2013 23:15
Un film in care vedem drama unei familii nevoita sa emigreze din sudul Italiei in nord pentru o viata mai buna.
lili22 pe 02 Februarie 2018 16:34
Nu pot sa cred...l-am vazut de cateva ori si nu mi-am spus parerea despre el.E un film exceptional ca scenariu,regie si interpretare.Actorii care au jucat in rolurile principale au facut un mare pas in cariera.Obligatoriu de vazut.