Păreri Robin Hood: Prince of Thieves

(1991)

Robin Hood, prințul hoților

Bayard pe 05 Iulie 2011 22:54
Este cel mai bun film facut despre Robin Hood, cel cu Errol Flynn este foarte aproape in spatele lui. Relatia dintre el si Morgan Freeman este excelenta, chiar si Marion este extraordinara. Pe langa faptul ca povestea este foarte frumos spusa, daca iei personaj cu personaj, nu cred ca poti gasi alti actori mai potriviti pentru roluri decat cei din filmul asta..... (Robin in sine este discutabil)
cezarika21 pe 18 Octombrie 2014 16:11
Lung, haotic, lipsit de strălucire
"Robin Hood: Prince of Thieves" este o ecranizare foarte lungă, haotică şi plicticoasă a aventurilor celebrului haiduc englez ce a luptat împotriva asupririi poporului englez de către mârşavul şerif de Nottingham. Filmul este lipsit de idei şi plat, trecându-se sub tăcere lupta eroului pentru eliberarea poporului de sub stăpânirea nobilimii. Acţiunea este lipsită de autenticitate şi dirijată neglijent, iar excesul de lupte şi secvenţele romantice încearcă inutil să compenseze interpretările slabe ale unor actori precum Kevin Costner, Mary Elizabeth Mastrantonio şi Christian Slater.

Parodia realizată de Mel Brooks, "Robin Hood: Men in Tights" (1993), mi s-a părut că are mai mult suflet decât acest film.

carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 13:16
Un film foarte bun, cu un "Robin Hood" realizat intr-un stil mai modern, o aventura in care renumitii actori Kevin Costner si Morgan Freeman dau tot ce pot...!
etos pe 11 Septembrie 2013 23:25
L-am văzut de vreo 3 ori până acum și vi-l recomd tuturor în primul rând pentru povestea lui Robin Hood, iar în al doilea pt prestația actorilor Kevin Costner și Morgan Freeman.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 15:02
Un film destul de slabut , dar nici nu ma asteptam la altceva ..
bizonul pe 26 decembrie 2019 07:17
Este distanta in ani de cand ai comentat, ai dreptate , dar si acum , parca nu ar fi destul, este programat zilnic in grilele tv., chiar si la 2-3 televiziuni dedicate filmului. Acest "Robin Hood" alaturi de idiotenia "Ace Ventura...", alta tampenie de film ce zilnic o gasesti in grile. Costner este mare, dar aici nu stiu ce se intampla, ceva nu merge.
eduard_stratan pe 30 iulie 2021 13:16
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
CoCo_XPS pe 31 Mai 2010 16:52
foarte tare filmul... merita vazut de mai multe ori !!
silv_xd_tweety pe 4 iunie 2010 00:31
bunicel filmul .. melodia extraordinara .. Bryan Adams rulzzz
claudiu-daniel-lugoj pe 27 Aprilie 2016 20:45
Un film foarte bun, chiar cel mai bun film facut despre Robin Hood.Merita urmarita aceasta ecranizare.
catasmile17 pe 06 Februarie 2013 23:07
Un film foarte frumos si captivant. Distributia este una de exceptie. Foarte bun pentru acea vreme.
Iulidesprefilme pe 22 Ianuarie 2013 20:33
O reuşită cinematografică, cu o regie remarcabilă şi o distribuţie de zile mari!
SANDA45 pe 27 Octombrie 2012 12:24
Un film excelent de aventuri,cu o distributie cum nu se poate mai buna.10
CazaGio pe 04 August 2012 15:14
O ecranizare buna a povestii lui Robin Hood. Kevin Costner joaca foarte bine
KarGo pe 13 Iulie 2012 02:54
Cred ca este cea mai buna realizare a povestii lui Robin Hood, dupa parerea mea. Mi-a placut foarte mult. Kevin Costner joaca excelent. Am urmarit filmul de la inceput pana la sfarsit fara sa ma misc. M-a captivat pur si simplu. Coloana sonora, de asemenea, este foarte buna. Un real succes!
pssst pe 23 Aprilie 2004 12:33
slava Domnului ca Morgan Freeman este inaintea lui kevin costner pe firmament. cu cumva sa il schimbati!

de ce? pentru ca el este singurul lucru bun al a cestui film... da, KC este penibil, MEM este in rol dar nu surprinde, iar AR (with all due respect!) nu stiu ce cauta aici, avind un rol sarjat bun pentru musical...

SFX bune, muzica de asemenea, dar zic eu ca alegerea lui KC pentru rol - in forma fizica de atunci - a fost o greseala... nu ca n-ar fi bun: a dansat cu lupii exceptional, iar in waterworld are o forma impecabila, dar aici....

NightChild pe 27 ianuarie 2010 22:53
wtf... numa aiureli frate, la ce film te-ai uitat?
user-63b2b36cc78dd pe 05 August 2023 18:05
Un film bun , Kevin Costner și Morgan Freeman sunt Mega Actori .Nota 9
user-63b02ad8a0ee8 pe 31 Decembrie 2022 20:13
CEL MAI BUN film despre Robin Hood, dacă înțelegi intențiile regizorului !
Publicul din UK comenta pe YouTube că Robin și Azim nu aveau cum , după ce au debarcat dimineața la Dover, după amiaza să fie deja la zidul lui Hadrian care se află la peste 600 de kilometrii in Nord.
Ca și când restul faptelor și personajelor ar fi fost reale, autentice ,bine documentate in izvoare istorice de netăgăduit...și doar ......
Este un film-spectacol, in care regizorul vrea să arate ce e mai bun, mai reprezentativ pt Anglia acelui secol...și care desigur au legătură cu povestea spusă . Ba mai mult , întregul film are o nuanță de ireal,de exagerări și "înfloriri" specifice legendelor , încât publicul se întreba,zâmbind :" Dar oare toate s-au întâmplat chiar așa ? Dar oare chiar au existat eroii respectivi...?"Iar concluzi vine :" Și totuși e un… citeşte

GiulianoDirt pe 04 Octombrie 2021 19:46
CDumi, știi că ești imbecil? Care e legenda lui Robin Hood, în mintea ta? Cred că tu ai vazut Spiderman !Filmul e super! Recomand!
CDumi pe 03 Octombrie 2021 22:43
O caricatură, mai bun era dacă era cu Piedone.
Si-au bătut joc de legenda lui Robin Hood.

MiereaNeagra pe 11 Aprilie 2021 22:03
Un film drăguț, dar nu strălucitor
Un film drăguț, dar nu strălucitor. Bun de văzut într-o după masa în lipsă de altceva.
forever_young_ pe 18 Iulie 2020 13:31
BUN !
Un film reusit despre celebrul personaj ....dar ca si preferinta cel cu Errol Flynn ramane no. 1 ! Un film care ramane celebru si prin melodia care s-a identificat cu el (sau invers) !!!
ioanaa_ioana pe 30 Octombrie 2019 16:24
Dragut, usor naiv, dar asa e povestea .
Usor mai simplist ca si decor decat versiunile deja consacrate.
Nota 7.
Mi-a placut, il recomand in locul porcariilor din ultimul timp.

balta67verde pe 12 Noiembrie 2016 18:55
Errol Flyn, "ciorditor" mai bun !
Un film bun. Kevin Kostner joaca bine, Morgan Freeman la fel. Cam atat. Filmul cu Errol Flynn mi-a placut mai mult
MNarcis pe 08 Mai 2012 10:55
O ecranizare buna a legndei lu' Robin Hood, un film de aventuri reusit care nu duce lipsa nici de umor, plus actiune din belsug (ca nici nu sti pe unde trece timpul), merita vazut!
Vorador pe 18 Ianuarie 2012 18:02
Prince of Thieves
Mi-a placut si versiunea din 2010 a lui Ridley Scott,dar acesta este mai bun,coloana sonora este superba si are multe scene de actiune.Ce nu mi-a placut este ca spre final seriful de Nottingham devine cam penibil,probabil ca de aia este si o parodie a acestui film:Robin Hood: Men in Tights
legolas05 pe 23 Ianuarie 2011 00:15
foarte fain filmul......merita vazut.....insa mai mult mia placut Robin Hood din 2010.....nota 9
chiba_florin pe 16 Ianuarie 2011 19:37
WoW
un film premiat shi de succes
frumoasa ideea principala, dar shi mai frumos e ca nushi pierde ritmul
de vazut

piranha pe 20 Octombrie 2010 23:12
De departe cea mai reusita ecranizare a lui "Robin Hood" este cea cu Kevin Costner. Nu sunt mare fan al lui Morgan Freeman, dar rolul de arab pe care il joaca este extraordinar. Singurul lucru care nu imi place in filmul acesta e actrita din rolul lui Lady Miriam - nici nu vreau sa ma gandesc cum o cheama. ;)
Mihai2508 pe 24 August 2010 23:59
Un film destul de bun pentru vremea lui, insa nu exceptional, se putea mult mai bine, oricum un punct in plus pentru Morgan Freeman.
GAMBITT pe 04 Iunie 2009 14:17
hood
Este cel mai bun film cu robin hood sa speram ca si cel cu russel crowe va fi la fel de bun ca acesta un fil interesnt cun kevin costner de zile mari.
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 20:24
Mi sa parut un film destul de reusit , cu actori mari si cu un soundtrack de milioane ! Cui nu-i place Bryan Adams ? /:) acum sa fim seriosi : KC este unul dintre cei mai buni actori , sa ne aducem aminte de rolurile din : Bodyguard sau Dansand cu lupii !
oana pe 01 Ianuarie 2007 22:38
mie mi-a placut totusi filmul, nu mi s-a parut ca kevin a jucat foarte slab, destul de binisor, dar coloana sonora este superba!totusi , filmul ramane printre cele mai bune vazute de mine
Dominic pe 04 Mai 2004 22:25
Mah eu zic ca Kevin Costner e shi el bunicl.Da`da sunt de acord:))E bun ca MF e primul are un palmares mult mai bogat ca cel al lui KC shi joaca shi mai bine ca el.
Filmul este dragutz...vechi dar bun.Vad ca nu a fost detronat cu unul mai nou.Cum sunte cele cu vampiri!!

cosmin_kedii pe 15 Mai 2013 07:51
cea mai bună adaptare a celebrului personaj până în prezent, o performanță notabilă (Kevin Costner, foarte credibil și carismatic în rolul său)
defav pe 16 August 2011 19:45
Bun , dar prea frumos sa fie si real, cred ca e cel mai "rotund " Robin Hood , cu exceptia aluia celebru cu Errol Flynn si Olivia de Havilland , care ne-a incintat in copilarie/tinerete . Parca varianta aia cu Uma Thurman e ceva mai veridica . Merita vazut, oricum ,pentru relax.
rimel82 pe 29 Iunie 2011 18:24
vechi
un film bun .k costner face un rol perfect precum si morgan de altfel...obligatoriu de vazut
matew10 pe 16 Iunie 2011 12:14
Aventura eroului legendar britanic ce se intoarce in tara sa natala unde proscris fiind incerca sa conduca o populatie saracita si dezmembrata de imfamul prefect al Nottingham-ului. Indrazneala sa nu va trece neobservata si astfel la sfarsitul unui conflict indelungat Robin isi vede visul cu ochi: de a fi eliberat populatia de sub jugul asupritorului si casatoria sa cu verisoara lui Inima de Leu.
xerses pe 28 Mai 2011 20:22
Mie mi-a placut sa vad povestea interpretata atat de fain.exceent Morgan si Kevin.