Păreri Risky Business

(1983)

Afaceri riscante

Alexx pe 15 Octombrie 2009 22:15
Comedie romantica in care un adolescent ramas acasa "apeleaza" la serviciile unei prostituate, care initial il lasa fara multe bunuri, dar de care ajunge sa se indragosteasca ... la halul in care arata ea Cheesy
GRECU23 pe 29 Iunie 2012 07:35
Momentul vietii tale, nu-i asa pustiule?
Sugestiv titlul. Nu stiam daca sa incep sau sa termin comentariul cu el.

Prima parte a filmului ma scoatea din minti, nu intelegeam cum poate o persoana(Joel) sa fie atat de calma si sa nu reactioneze violent in situatii in care, practic a fost inselat, jefuit, tradat etc. Ma asteptam la cu totul altceva, la o comedie tipic celor americane cu adolescenti.

Am crezut ca regizorul incerca sa abordeze totul altfel, asemeni unui amator. Insa nu a fost chiar asa, Paul Brickman a vrut sa scoata in evidenta anumite lucruri, cum ar fi fragilitatea vietii, cum firul intamplarii lucrurilor poate fi influentat de banalitati precum chemarea unei escorte acasa, care culmea, era barbat.

Un alt aspect care nu poate fi trecut cu vederea este atitudinea, Joel Goodson este trecut nemotivat la scoala, isi iese din fire are "contact fizic" cu angajata scolii si este… citeşte

euana pe 18 August 2009 14:24
mi-a plauct foarte mult acest film iar tom cruise este dragut:).
alin_06 pe 14 Noiembrie 2009 10:00
Foarte bun filmul. Nota 10. Tom Cruise joaca bine in film
blacksea_rider pe 18 Octombrie 2022 01:56
Tangerine Dream "Ricochet"
Super soundtrack:Seger, Sting-The Police, Phil Collins, Muddy Waters, Bruce Springsteen....dar "Love on a real train" Tangerine Dream e best of...watch & learn : https://www.youtube.com/watch?v=D90YGaEU0G4&ab_channel=zee%D1%83%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81
ubt pe 11 Ianuarie 2011 23:57
bun bun bun
tom cruise nota 10............ filmul nota 10 .............porsche nota 10............
kakapiciu pe 19 August 2012 18:38
Ce pot sa zic, nu m-a impresionat prea tare.......
alex_il_fenomeno pe 03 Iulie 2010 07:38
frumos
mi-a placut acest film , desi nu are cine stie ce actiune , dar actorii isi joaca foarte bine rolurile! de la mine :10!
Iulidesprefilme pe 06 Martie 2013 19:47
Când a realizat rolul din acest film, Tom Cruise avea 20 de ani..."ale tinereţii valuri"...
Dragos.87 pe 27 August 2017 01:39
Foarte bun acest film!!
Un film excelent..! Asta este părerea mea pentru ca este pe atât de simplu,pe atât de bun.Tom Cruise se descurca de minune iar frumoasa Rebecca De Mornay are de asemenea o prestație de invidiat.Are o poveste palpitanta în care cu siguranță multi adolescenți se regăsesc.Un film pe care nu trebuie sa-l ratezi.
GeorgiaNNN pe 17 Mai 2013 00:48
about!
dupa parerea mea este un film OBLIGATORIU DE VAZUT! eu personal l am vazut de cel putin 5 ori si are o morala, asa ca MERITA VAZUT!
Andrei.Ciprian pe 25 Ianuarie 2013 07:45
Risky Business este un film bun care mi-a placut!Este interesant,nu plictiseste deloc,relaxant si merita vazut!
andystarx pe 22 Decembrie 2017 19:40
Fiind un pusti pe atunci,Tom Cruise a jucat bine in acest film,dar scenariul si toate celalalte aspecte,au fost submediocre,un film plictisitor,doar muzica din acei ani a fost placuta !
Anamarria pe 10 Octombrie 2011 10:54
Un film foarte simplu,dar care reuseste sa te tina treaz pana la sfarsit. Este exceptional probabil si datorita umorului din film! Cu toate ca este destul de vechi,este foarte reusit si daca nu ar fi culoarea mai alb-negru a filmului ai zice ca este filmat de curand. Clar nu pierdeti nimic daca il vedeti,din contra castigati un bun sfat si anume: Nu faceti nimic pe la spatele parintilor doar daca sunteti siguri ca veti reusi.