Păreri Rio Bravo

(1959)

Rio Bravo

CHRISTY38 pe 01 Martie 2013 20:58
Voi spune iarasi ( nici nu mai stiu pentru a cata oara ), ca ma bucur enorm, sunt total fericit ca am si acest film in colectie ! Este un film in care nemuritorii John Wayne si Dean Martin fac un cuplu senzational. Nici nu mai pot adauga prea multe mentiuni de teama de a nu strica efectul celorlalte pareri pe care le-ati expus cu multa amabilitate pe acest site CineMagia. Doar una singura voi face totusi, in incheiere : ii acord nota 10, regret ca nu poate exista chiar si o nota mai mare si il includ si in categoria filmelor preferate.
cosmin742000 pe 05 Ianuarie 2012 23:57
Unul din cele mai bune westernuri avandu-l pe John Wayne in rolul principal...
eduard_stratan pe 9 noiembrie 2021 23:52
Theodor2011 pe 24 Iunie 2015 20:36
Este singurul film western (genul preferat de filme) care l-am notat cu 10. N-am dat 10 unor filme legendare western ca: The Good, The Bad and The Ugly (l-am notat cu 9), Once Upon a Time in The West (9), True Grit (cel din '69 cu John Wayne) (8) Pt. un pumn de dolari (8) Pt. Cativa dolari in plus (8) Repet Rio Bravo este unul dintre foarte putinele filme si singurul film western caruia i-am dat 10. Actorii: JOHN WAYNE, Dean Martin, Ricky Nelson, Walter Brennan si Angie Dickinson s-au completat PERFECT. Rio Bravo este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata. Este filmul care mi-a placut cel mai mult din cele 700 filme vazute de mine pana acum in 2015. Iubesc acest film. Nu stiu cum sa-l mai laud
deea9595 pe 11 August 2011 14:55
un film clasic,o adevarata capodopera fiind unul din cele mai bune western-uri facute vreodata!!!
castingul,scenariul,totul e perfect in acest film pe care,nu conteaza de cate ori il vizionezi,nu te vei plictisi niciodata!!!

denismeraru pe 02 Octombrie 2012 14:59
Un western excelent, una dintre capodoperele genului.
lamationairetia pe 05 Martie 2012 10:29
clasic de exceptie
poti revedea acest film cu aceeasi placere; este magistral facut.
gabi_luca pe 26 Decembrie 2015 20:17
superb
un western magistral cum in ziua de azi nu se vor mai face singuru regret este ca nu a luat nici un oscar acest film.
Rippa pe 10 Martie 2014 16:03
un western mirific..........................................................................
cosmin_kedii pe 10 August 2013 15:13
Doar unul dintre filmele mele preferate totul este perfect, John Wayne, Dean Martin și Walter Brennan sunt pur și simplu uimitori, la fel ca muzica, istoria și punerea în scenă de Howard Hawks
tatucu_alin pe 17 Decembrie 2014 22:46
un film clasic foarte reusit.
actorii au jucat foarte bine,mai ales John Wayne.
cred ca e cel mai bun western vazut de mine.

balta67verde pe 10 Octombrie 2016 18:24
Mama tuturor filmelor americane de genul Western. Actiune, suspans, dragoste ... a iesit perfect.
Mr.Halloween pe 10 Mai 2015 16:55
(Am editat nota la 7, am motivele mele)
Primul Western care l-am vazut. Si mi-a placut. John Wayne face filmul sa arate si mai bine.
Theodor2011 pe 2 august 2015 17:54
Merita mai mult de 8 (parerea mea). Este unul dintre cele mai bune filme western clasice. Dar fiecare cu sistemul lui de notare
Horatiucrisan pe 01 August 2023 13:24
Cel mai bun western văzut de mine. O părere personală. Are de toate, de la romantism la acțiune și suspans, in plus un trio de actori consacrați pentru aceasta categorie de pelicule. Mai avem și o interpretare memorabila a unui cântec western și câteva scene de umor bun. L-am vizionat în copilărie la cinematograf și regasindu-l după mulți ani l-am adăugat în colecția mea.