Păreri Resident Evil: Welcome to Raccoon City

(2021)

Resident Evil: Bun venit în Raccoon City

dany6960 pe 25 Noiembrie 2021 22:13
Cu greu ma adun de pe jos de ras si incerc sa imi gasesc cuvintele sa scriu despre Rezidentu', acest mirobolant film de soc si groaza. Pana sa descopar originea raului, asa dupa cum bine scrie si pe poster, trebuie sa deslusesc ce-a fost in capul scenaristului de a scris asemenea texte de 2 bani cat si in al regizorului de a filmat scene cu zombalai atat de draguti si inofensivi de poti sa dai filmul si duminica dupa-amiaza pe protv. Singurul lucru care m-a speriat a fost ploaia torentiala de la inceputul filmului de am zis ca ma prinde sigur si pe mine pana ajung acasa. Cel mai haios lucru din film e faptul ca din tot orasul Raccoon doar departamentul de politie nu era infectat. S-or fi vaccinat si ei cu AstraZeneca si le-au dat 25 de mici?
Dragos.87 pe 27 ianuarie 2024 01:20
Da, au niște greșeli regizorale, grave de tot..Ușa departamentului de poliție este deschisă total pe timp de noapte pe o ploaie torențială..Halal, și-au bătut joc, mai degrabă, realizat la repezeala de a scoate bani de pe urma acestei serii.
cris4co pe 12 Decembrie 2021 16:22
S-a dus de rapa si asta...
In asta joaca doar actori No Name...deci sa nu aveti asteptari prea mari de la el...si ploua...tot filmu...tot din cauza lu Umbrela ca Dumnezeu nu-i de vina...
Georgian1 pe 06 Ianuarie 2022 23:41
Leon care e cel mai șmecher din Resident Evil e un papă lapte in acest film.
Alcatraz_Alex pe 07 Ianuarie 2022 06:29
Doar ce jucasem remake urile RE2 si 3 si am asteptat filmul cu mari sperante,dar din pacate a fost o mare dezamagire,Leon total diferita fata de joc din personaj principal care mereu stie ce sa faca a devenit un sidekick care nici habar nu are de ce e politist,nu iti transmite nici o emotie,faze random luate din jocuri si puse intr un context diferit si atat,cel mai bun lucru la filmul asta a fost CGI ul,lickerul si William au aratat super.
Costirik pe 28 Decembrie 2021 20:01
Nu poti sa atragi fanii in cinematografe, doar pentru ca te-ai intors la personajele indragite ale jocurilor ca Jill, Claire, Chris sau Leon ( proasta alegere actorul ). Pentru asta ai nevoie si de o poveste decenta, iar aici e inexistenta. Filmul are un pic din atmosfera jocurilor, dar scenariul, dialogul e oribil. Pare o tentativa de a porni o noua franciza, dar ma indoiesc ca se va intampla.
ionut_puiu444 pe 25 Decembrie 2021 17:57
Un film care n-are absolut nici o treabă cu seria originală Resident Evil. Tot ce are în comun sunt câteva nume: Wesker, Claire, Umbrella, Raccoon City. În rest... praf țăndări. De evitat.
makomomo pe 23 februarie 2022 00:03
Seria cu MIlla nu a avut treaba cu Resident Evil - jocul.Filmul asta de acum e aproape la fel ca si jocul, cu ceva greseli mari dar linia filmului estre cu cea a jocului iar seria originala de care zici , aia nu are treaba cu jocul....se vede ca nu ai jucat jocul.
alucard3000 pe 26 iunie 2022 04:55
* o avea legatura. Nu exista buton de edit comment pe Cinemagia?
makomomo pe 14 Februarie 2022 10:25
Bataie de joc
Fanii jocului ar trebui sa fie oripilati su jigniti de mizeria asta de film...In acest film Jill Valentine este mulatra!??? Leon este un pusti politist fricos cu parul negru si ondulat,carliontat???Claire o aroganta si o smechera??In joc un elicopter loveste sediul politiei iar aici in film un tir...niste schimbari ireale si stupide.
Ei bine asa sunt prezentati eroii jocului...pentru cei care au jucat jocurile...realizati care e ideea.
Un fillm departe de joc, actori slabi, scenariu idiot, schimbat fata de joc, o porcarie.
Daca nu ai jucat seriile Resident Evil si nu cunosti povestea este posibil sa iti placa dar pt cei care stiu jocul...FAIL!
Am dat 2 stele , adica 1 stea este pt creaturi...

parker30 pe 25 Decembrie 2021 12:47
Foarte bun! Asteptat de ceva timp l.am văzut aseară și pot spune ca a fost satisfăcător.Mi.a plăcut de la început pana la sfarsit ,a fost plin de suspans la scenele cu zombi și acei monștri, povestea filmului foarte bună, finalul la fel foarte bun .Un film excelent care mi.a plăcut și care sa meritat sa fie văzut, nu am știut când a trecut timpul .Recomand ,se merita!
statuete pe 26 Decembrie 2021 01:52
Toți cei care comentați, o faceți în necunoștintă de cauză.
Filmul redă exact celebra serie de jocuri de pe platforma PS1.
Doar cei care au jucat acele jocuri înțeleg filmul.
Nu poți să spui că nu are nicio legătură cu RESIDENT EVIL dacă nu știi originea.
Desigur se asociază cu jocurile scoase în ultimii ani care într-adevăr nu au legătură cu originalul.
Nu mai comentați fără să vă documentați.
Ăsta e cusurul nostru.
Le știm pe toate, când de fapt habar nu avem ce căutăm în propria viață.

makomomo pe 14 februarie 2022 10:37
Jill Valentine e alba in joc, nu mulatra ca in film... Leon este blond si tuns sic cu parul drept si foarte experimentat, un politist bun si curajos... Elicopterul loveste sediul politiei, nu tirul... Si te lauzi ca stii jocul, filmul nu reda nimic este o aberatie.
Dragos.87 pe 27 Ianuarie 2024 01:14
Am rămas ușor dezamăgit, nu doar pentru faptul că mă așteptam la altceva dar și la modul de regizat și interpretare..Chiar la primul incident, timpul în care pune frână, tipul din mașină și apoi fata căzând, e mult prea mare, nu coincide, la fel și despre scena în care tipa din rolul principal intră în casă, deși ușa fiind închisă, intră cu o lejeritate majoră ca mai apoi proprietarul să îi spună că a forțat încuietoarea, e prea bătător la ochi..Un film trebuie să fie cât mai credibil, să ai forța de a crede tot ce se întâmplă..Acțiunea mai are loc și pe timp de noapte, pe vreme ploioasă, poate asta e un plus pentru genul horror însă ii lipsește dinamismul, nu are energie, e mult prea static atât ca acțiune cât și la dialoguri..Era loc de mai bine..
Vorador pe 19 Februarie 2022 10:17
M-am bucurat cand am auzit ca vor face o noua adaptare a seriei de jocuri mai fidela decat predecesoarele, entuziasmul s-a spulberat cand am vazut primul trailer, totusi am vazut filmul cu asteptari mai scazute de data aceasta, insa nu ma asteptam sa le coboare de tot la pamant.
Desi are cateva intamplari asemanatoare cu primele doua jocuri din serie, executia filmului este foarte proasta, scenele de actiune par foarte ieftine si efectele CGI sunt mult mai oribile decat in unele jocuri vechi din serie. E ireal cat de avansata e tehnologia incat sa faci ultimele remake-uri din jocuri cu o grafica senzationala si totusi sa faci un film inspirat din ele cu o grafica execrabila..

Sorin87 pe 22 Februarie 2022 15:59
Super film, actiunea te tine in priza, mi-a placut povestea si mai merge o continuare
alucard3000 pe 26 iunie 2022 04:57
De ce dai nota 2?
xerses pe 22 Decembrie 2021 16:04
Pentru mine, filmul a fost de impact vizual , mai ales datorita hidoseniilor in care se transforma cei de acolo.