Păreri Red Riding Hood

(2011)

Scufița Roșie

cristi88 pe 17 Martie 2011 18:39
secreta succesului
sau cum sa te imbogatesti dintr-un film avand tinta de audienta grase, virgine, inapte, sau scolarite visatoare emo
talexi pe 17 martie 2011 22:30
Bine punctat. =))
Obelisck1 pe 12 septembrie 2012 23:28
idem Uschi
legolas05 pe 19 Februarie 2011 00:33
am vazut filmul pe calculator.....nu merita sa dai bani....este naspa.....
cj_maria88 pe 27 martie 2011 19:33
si eu abia astept sa vad film...
printesa_anna pe 16 august 2011 18:01
Nici mie nu mi-a placut filmul , asta e parerea mea . Si chiar l-am vazut.
anna.n pe 04 Ianuarie 2011 10:11
nu inteleg de ce vreti sa intelegeti filmu din trailer????trailerul arata foarte putin tocmai pentru a te face sa mergi sa vezi filmu..daca am intelege toata povestea din trailer ce sens ar mai avea filmu?intr-adevar trailerul are ceva twilight in el dar povestea este scufita rosie si nu dragostea dintre un vampir si o fata, chiar daca este adaptat pentru adulti
kesha29 pe 22 martie 2011 10:02
ai perfecta dreptate!!!!!!!!
otonis pe 01 Aprilie 2011 03:26
Urmeaza Alba ca zapada si cei 7 varcolaci, sau cei 7 vampiri, sau 3 vampiri, 3 varcolaci si un hibrid (ca-n Underworld). Apoi mai este aia cu coada lunga care-i atarna din turnul in care-si asteapta printul varcolac, sau vampir. Dar, hai ca vampirul ar zboara pana la ea, dar varcolacu' cred ca i-ar rupe parul daca s-ar agata de coada ei ca sa urce-n turn, doar daca n-ar gasi pe platoul de filmare o matura zburatoare ramasa de la filmarea lu' Harry Potter :))
blondici pe 6 aprilie 2011 23:24
:)) bun comentariu, perfect simt al observatiei:)))
talexi pe 24 mai 2011 21:59
Eu vad posibil si un film porno de genul asta.Cu vrajitori, varcolaci, vampiri si printese.
septick pe 21 Noiembrie 2010 12:13
=)) trailerul e penibil =)) nu mai stie lumea pe ce sa ia bani - doamneee :))
7seby7 pe 29 noiembrie 2010 14:43
combinatie intre scufita rosie si twilight..chiar nu se poate mai penibil de'atat :))
septick pe 21 iulie 2011 13:05
Atata timp cat ideea filmului e stupida (ce dracu' cauta varcolaci in Scufita Rosie?), oricat de bun ar fi scenariul, Red Riding Hood asta este penibil. Exista cazuri in care poti sa cataloghezi un film dupa trailer, Eyshan.
bornStubborn pe 27 Ianuarie 2011 22:09
huuuuuuooooooooo twilight !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si acest film este pe filiera execrabilului si macabrului twilight.

jude pe 12 aprilie 2011 19:52
ai dreptate...este un esec total...
bornStubborn pe 6 mai 2011 18:24
poate ca ai si tu dreptate yasmine ca-s obsedat de twilight, dar cu siguranta nu il consider un film bun ;)
MissBlossom01 pe 10 Decembrie 2010 16:11
Pentru ca regizoarea a regizat si Twilight,nu inseamna ca filmul va fi la fel.Alta poveste,alti actori,screenplay de David Leslie(Orphan)..Leonardo DiCaprio producator..

O sa ma uit la film pentru Gary Oldman! :)

Ioana_ngr pe 6 aprilie 2011 01:14
tot pt Gary Oldman vreau sa vad si eu filmul =D sper totusi sa fie ceva de filmul asta
MissBlossom01 pe 2 mai 2011 19:16
Draga,stai linistita ca nu chiar toti au ceva cu Twilight.Fiecare cu gusturile lui..si nu era nevoie sa pui caps :)).
Doar.Sucre pe 06 Aprilie 2011 22:56
Am citit pe aici pe undeva ,,Cum poti sa iti dai seama despre film din trailer" eu nici macar nu mam uitat la trailer , mam uitat la poster si am vazut ,,De la regizori Twilight" clar , peste cativa ani vad un film ,,Razboi in Irak" de la regizori Madagascar.
blondici pe 6 aprilie 2011 23:23
=)))))...buna asta
oNLix pe 19 aprilie 2011 20:15
Razboi in Irak. =]] merge.
ramonikramo pe 06 Decembrie 2010 22:08
a observat cineva cat de "twilightian" este traileru?
yellowtime2009 pe 15 decembrie 2010 18:10
s-au filmat in aceleasi locuri
Lia-Mary pe 4 iulie 2011 17:37
Daca te-ai fi uitat la film ai fi stiut ca nu iubitul ei e varcolacul,ci cineva la care nu te asteptai deloc. Chiar nu inteleg de ce unii comenteaza chiar daca nu au vazut filmul.
teo_140498 pe 02 Aprilie 2011 13:30
nu inteleg care e problema voastra. inteleg,nu v-a placut twilight,dar e dreptul lui Catherine sa faca ce filme vrea,de aia e regizor. daca nu credeti ca filmul e bun,atunci nu va uitati la el ,doar nu va obliga nimeni
nebunatika.andreiutza pe 27 decembrie 2011 19:55
ai dreptate!..daca nu vo convine fratilor,nu va uitati!!
cris4co pe 16 Ianuarie 2011 19:45
Mi-e scarba
Talentele astea englezesti,PUT.Ca si la Alice an Tara Minunilor...
darayawaus pe 22 martie 2011 11:22
Englezesti!? De ce englezesti? Din cate stiu, doar Gary Oldman este englez, si mie mi se pare un actor extraordinar.
bainca pe 28 decembrie 2020 22:18
englezii nu se pricep deloc la comedie si romantism , sunt tristi si reci mai mult ca americanii , cele mai multe filme indienii le fac asa ca distractie placuta , nu am vazut pe nimeni sa va inghesuiti la filme romanesti
Da-Luck pe 01 Februarie 2011 15:30
o noua adaptare
scufita rosie si un varcolac asteatea sunt ideile principale care te fac sa te uiti la acest film , sa vedem ce iese
Ra7ul pe 27 Decembrie 2010 23:49
Pornind de la idea ca in film joaca Amanda Seyfried care este o actrita tanara dar incepe sa se remarce cred ca filmul o sa fie bunicel .Din trailer nu pare nimic extraordinar deci astept sa ma surprinda.
moartea_pasiunii pe 31 Ianuarie 2011 23:42
de cum a inceput trailer-ul,mi-am dat seama ca aduce cu twilight:)sper sa nu fie totusi,un film penibil ca altfel ar fi pacat de amanda seygfried!totul aduce cu twilight,dialogul"nu mai putem fi impreuna" din partea lupului,care,apropo,seamana cu robert pattinson,cel putin are coafura lui,mi se pare ca mai vad si un triunghi conjugal colo-sa gen "eclipsa",varcolac este,scufita rosie este(apropo,care aduce cu volturita jane si mantia rosie aminteste de "luna noua" cu carnavalul ala din piata),telenovela este...dar ideea cu scufita combinata cu lupul mi se pare chiar perversa.suna a scenariu de filme xxx.de remarcat luna in care are loc lansarea,tot martie ca si "eclipsa" de anul trecut.ce sa zic...iar sa aiba si ei un motiv pentru a scoate bani de la niste adolescenti care nu se mai satura de povesti de dragoste sf si emo!
heavenesse pe 8 februarie 2011 14:06
"adolescenti care nu se mai satura de povesti de dragoste sf si emo"......dar se pare ca tu stii pe de rost Twilight`ul.... :))) incercati sa nu mai etichetati un film inainte sa`l vedeti....
bubbles25 pe 24 octombrie 2011 21:50
lav ti-a dat MAXIM =))))) "mami tau " =)))))
bembean pe 10 Martie 2011 19:45
interesant
sa-l vad,mi-a starnit interesul destul de mult asa ca abia astept sa apara
dana_florentina_2010 pe 25 iunie 2011 18:26
Este eterna drama a femeii care isi asteapta iubitul blestemat si nu intele g de ce acest final dramatic cand povestea originala nu e o drama ? este dezamagitor acest final ,imi placea ce al povestii care cred eu trebuia pastrat ,in rest e buna ideea fimului.
bembean pe 30 iunie 2011 11:29
da ai dreptate nu a fost ceva extraordinar doar frumusel
TrazZ pe 25 Iunie 2011 22:22
Surprinzator de bun
Doar pentru ca filmul nu are un final chiar fericit nu inseamna ca filmul nu e bun. Mie unul mi s-a parut un film cat de cat reusit, care m-a tinut in suspans de la un capat la altul. Mai ales ca varcolacul era cine te asteptai mai putin. Este o abortare diferita a povestii clasice, si eu zic ca merita vizionat.
dyamarya pe 21 Iunie 2011 14:27
Sincer mie chiar mia placut foarte mult.. Este un film captivant care merita vazut din punctul meu de vedere.. Dar nu trebuie sa uitam ca fiecare are parerea lui.. Eu il recomand:X
sarge pe 01 Iunie 2011 16:25
O poveste interesanta si captivanta, cu un final total neasteptat. Merita!
exilum pe 04 Martie 2011 23:56
moartea_pasiunii, cum poti citi toata seria twilight si dupa aia vi aici si spui ca pute,daca ai vazut ca nu iti place te opreai la primele pagini sau la prima carte ,nu citesti 4 carti de aprox 500 pagini fiecare si urmaresti 3 filme din serie care "nu iti plac".Jenant si stupid cum ne pierdem timpul mintind pt niste lucruri care nau nici o importanta pana la urma.Eu unul cred ca va fi un film interesant la fel ca si seria twilight si nu inteleg ce are rau aceasta serie pana la urma,am vazut multe filme de oscar foarte rasuflate,predictive si fara strop de poveste in ele,mai ales cele di ultimii 2 ani.Nu va agitati doar ca sunteti plictisiti sau facebookul nu va mai satisface nevoile narcisiste.
moartea_pasiunii pe 25 martie 2011 23:11
ia uite cum se ataca romanul:)) si se crede el al mai tare!:))))si sa mai spuna ca altii se cred!da,mai!ce sa faci?mai exista si oameni care citesc 2000 de pagini si cred ca povestea e penibila.nu stiu cati mai sunt ca multora le e lene sa mai citeasca in ziua de azi.auzi....da' tu la viata ta nu ai citit carti care nu-ti placeau pentru ca erai obligat sau pentru ca te-a facut cineva curios?eu am citit-o pe toata de curiozitate ca vai,toata lumea era moarta dupa twilight.si eram curioasa cum are de gand sa se termine prostia.iti zic in principal de ce twilight e o prostie:autoarea si-a batut joc de personajul edward,l-a facut prea gay si lame,sa zic asa.penibil,domne!ca fata,nu mi-ar placea sa am asemenea om langa mine!pana la urma chiar nu am de ce sa mint.lumea tot crede ce vrea.in fine,or fi fost filme neinteresante care au luat oscarul dar nu vad de ce l-ar lua vreodata un astfel de film :)
edy21 pe 08 Iulie 2011 12:34
E super fain cel putin mie mi-a placut desi primele 15-20 de min.sunt plictisitoare si nu intelegi prea multe dupa devine foarte fain,e captivant si te tine in suspans cu mici exceptii e foarte foarte fain.
Eu sper sa apara si partea a-II-a a filmului pt.ca asa cu finalul acesta nu prea ii asa fain adica mai are de spus ceva...

Octaz pe 03 Iulie 2011 22:12
"Scufita Rosie" in varianta Thriller-Drama .... va puteti imagina ce a iesit :)) Incantatoarea Amanda Seyfried insa ne va face sa urmarim filmul cu mult interes si ne va tine in suspans cu aventurile sale de dragoste ... Desi credeam ca la un moment dat stiam cine este lupul (pana la urma totul se rezuma la intrebarea "Cine este lupul?") nu am avut dreptate si m'am pacalit. E o poveste obisnuita draguta
xerses pe 27 Martie 2011 19:30
In lipsa de altceva mai bun de facut, filmul prezinta o alternativa de petrecut timpul.Insa nu impresioneaza cam prin nimic.
smada94 pe 30 Mai 2011 19:07
nu e cine stie ce filmul....cu alte cuvinte nu merita vazut:|
TheGlamourskin pe 26 Mai 2011 18:27
Pierdere de timp
Foarte plictisitor si prost jucat . Nu il recomand.
sweetangry pe 24 Aprilie 2011 21:05
hmmm.... nu stiu la ce se asteptau ceilalti, dar mie mia placut filmul a reusit sa transforme o poveste inocenta in ceva fantastic... mi se pare un film destul de reusit
cry_sty_an pe 21 Aprilie 2011 01:29
multumesc de comentarii
nu o sa imi mai pierd 100 de minute din viata vizionand porcarii :D
elena.roteanu pe 13 Aprilie 2011 09:11
Evident ca seamana cu Twilight. Asta au si vrut. Altfel nu o chemat pe Catherine Hardwicke sa regizeze. Doar ca este o varianta mai sumbra si mai imprevizibila. Eu zic ca merita vazuta tentativa lui Hardwicke de a demonstra ca poate sa faca si ea lupte cu varcolaci. La Twilight n-a mai apucat.
Poate ca story nu e genial. Dar ca filmare si montaj (numai rafuri, gross planuri) este ametitor in cel mai bun sens posibil.

HippieSway pe 03 Aprilie 2011 15:14
Scenariul nu este grozav, intr-adevar, dar cred ca filmul se remarca prin decoruri si coloana sonora. Eu mi-am adaugat in playlist "The Wolf", muzica de la Fever Ray se potriveste perfect cu atmosfera.
aleyrosu1 pe 04 Mai 2011 04:49
interesant
cu totii stiam povestea, dar asta a avut alta fatza...m-am gandit tot filmul..oare cine e varcolacul si nu am ghicit.in cele din urma am fost surprins.
filmul imi pare chiar bun si nu are scene extraordinar de violente si de nerecomandat
Vizionare placuta! ! !

zazuli pe 01 Aprilie 2011 07:04
hmmm.....eu stiam ca e alcumva povestea cu scufita rosie:)):D daca s-a ajuns sa se faca film cu scufita rosie, sa se fii facut mai dupa poveste nush un film animat mai bine:D no sa-mi las surioara sa se uite la asa ceva:))(pe scurt o tampenie de film):))
Bayard pe 22 Decembrie 2012 01:19
Mie imi place Amanda Seyfried, dar filmul asta e pur si simplu ingrozitor!!! Actori prosti, sau roluri cu care nu au avut ce sa faca... nici macar de Gary Oldman nu mi-a placut. Sigur, nu e un film de nota 1, ar merita vreun 5, dar pt faptul ca si-au batut joc de basm atat de iubit, i-am dat 1.
Tyson_Kyd pe 05 August 2012 15:23
Un film bunicel, nu chiar pe placul meu, dar merita vazut, are unele faze chiar interesante si ce imi place e ca au respectat povestea cat de cat . Au si multe clisee, bine acum care film nu are, dar nu asta e problema, ceea ce ma intriga este cum de mama scufitei, adica mama Valerie, nu stia ca sotul ei, tatal Valeriei, era un varcolac . Iar mama acestuia la fel, asta e cam derutant . O mare prostie este ca in program scrie ca genul filmului este horror, iar aici spune ca este drama si thriller, cam ciudat .
tony_mondyalu pe 27 Aprilie 2012 15:26
destul de slabut acest film totusi, ma asteptam la un horror de zile mari insa este totusi un film care te tine in suspans nimic mai mult
Ccucu pe 02 Aprilie 2012 16:40
Filmul a fost bunicel. Finalul a fost bun, mi-au placut si efectele si povestea. Merita aruncata o privire asupra lui.
into_the_labyrinth pe 08 Februarie 2012 01:12
Filmul este mai bun decât s-ar putea crede după faptul că este o variantă ultramodernă a unui basm vechi şi după cum decurg primele 20 de minute. Ideea că răul poate lua înfăţişarea binelui, dar şi viceversa, faptul că Valerie nu mai ştia pe cine să bănuiască, deşi fusese faţă în faţă cu vârcolacul, modul în care este gradată tensiunea, precum şi sugerarea faptului că fata era totuşi predestinată unei sorţi stranii, duale le găsesc bine realizate şi bine puse în scenă. E o poveste bizară, plină de elemente fantasy, iar dialogul cu lupul chiar mi-a plăcut cum a fost făcut. Fără a fi un fan al diferitelor adaptări şi remake-uri moderne, pot spune că l-am urmărit cu plăcere şi îl recomand.
above_beyond pe 02 Noiembrie 2011 04:43
merita vazut
este un film f bun comparativ cu celelate filme americanesti superficiale pline cu scene de sex si alte porcarii. pt mine acest film a fost ca si cum as citi o carte despre povestiri si basme. mi-a dat o stare atat de placuta si m-a facut sa ma simt copil din nou cand mama imi spunea povestiri inainte de culcare.
danymury pe 10 Iunie 2011 15:33
nu ma impresionat, au fost actori tari in el dar nu a avut acel ceva sa spui "super film" doar "inca un film"
ArjenRobben pe 09 Iunie 2011 23:13
Nu e mare lucru de capul lui.Nota de pe imdb e realista.
claudiu-daniel-lugoj pe 01 Iunie 2011 21:25
Este un film bun ,seamana foarte mult cu Twilight dar mie unul mi-a placut acest film.Are si niste peisaje superbe acest film,iar povestea este interesanta zic eu.
morfil pe 6 iunie 2011 19:15
Da, superbe peisaje, chiar satul in sine, toate filmate genial cu filtre din cele mai intersante... Prea au un contrast puternic, patrunzator. Imaginile-fotografie m-au socat si m-au atras din prima secunda.
Manusa pe 27 Mai 2011 23:16
Vine lupu' !
Uite lupu'...uite ca nu-i :). Cine-i lupu' unde-i lupu'. Un film care nu prea rupe gura targului, eu m-am asteptat la mai multe de la el. Singurul lucru bun din el este ca te pune pe intrebari pe toata durata filmului...cine-i lupul sau varcolacul si pana la urma s-a descoperit......in cele din urma :). Totusi filmul a fost bunicel si mi-a placut chiar daca nu m-a impresionat prea mult.
zdraveius pe 26 Mai 2011 01:10
Daca biletul la cinema ete mai mult de 2 lei, nu merita. Atata face acest film. O stupizenie ieftina.
Costel_21 pe 24 Mai 2011 19:24
alexsovaiala bravo bine ca ai spus cum se termina filmul acum ce rost mai are sa mai il vad.
DragonMaster pe 13 Mai 2011 21:59
Film slabut
Am terminat de vizionat filmul si pot zice ca m-a dezamagit total,probabil altora lea placut dar pe mine ma enervat cum au creat dintr-o poveste un film horror fara importanta.Asta a fost opinia mea iar nota pe care o pot da este 5.
Movaaa pe 23 Aprilie 2011 20:17
Inca un film de la care aveam asteptari destul de mari.Ma bucur ca nu am dat banii sa.l vad la cinema.Este un film bun si doar atat.Nimic special.
margott pe 22 Aprilie 2011 00:15
Singurul lucru care mi-a placut din el a fost coloana sonora, alte comentarii despre film sunt de prisos. Practic, Catherine Hardwicke n-a facut altceva decat sa rescrie Scufita Rosie din perspectiva ei.
dana_florentina_2010 pe 21 Aprilie 2011 16:45
finalul putea fi putin mai optimist
Filmul ca idee este bun ,si totusi cred ca finalul putea fi putin mai optimist cum e si povestea !
alexsovaiala pe 19 Aprilie 2011 15:29
la inceput credeam ca este o mare porcarie dar apoi am vazut filmul. A fost foarte bun dar daca avea mai multe efecte speciale era super. la finla scufita rosie ramane cu lupul
omerio pe 19 Aprilie 2011 11:35
Idei preconcepute, pareri neavizate... suficiente motive care m-au facut sa-mi cumpar bilete la film...

Am vazut filmul aseara... n-am ramas impresionat insa mi s-a parut un film bine facut... Repet, nu senzational.

Preotul nu era nicidecum catolic, asa cum spunea unul dintre comentatorii de mai sus... deci putea avea copii... este doar o poveste, luati-o ca atare. In schimb, faptul ca femeile erau coafate, machiate, pudrate si totusi stateau in case acoperite cu paie ... este un detaliu ce nu poate scapa. La fel, frezele protagonistilor principali mi se pareau din alt film... ceva mult mai modern :)

In rest... un film acceptabil... usor de digerat... numai bun pentru o seara de luni :)

sandra27294 pe 17 Aprilie 2011 22:37
Desi am intrat in sala de cinema cu anumite retineri ,filmul mi-a demostrat contrariul.Intr.adevar au fost cateva scene penibile,de genul "bunico,ce ochi mari ai"(totul facea parte dintr-un vis al scufitei) , insa a reusit sa ma tina cu "sufletul la gura" pana la sfarsit,intrebandu-ma daca mama,bunica,cel de care era indragostita sau logodnicul impus de parinti aveau vreo legatura cu varcolacul misterios. Nu este nici pe departe o capodopera,nici macar un film foarte bun...insa macar nu m-am plictisit,spre deosebire de alte filme unde am ros paiul de la bautura de plictiseala.
wlad81 pe 10 Aprilie 2011 11:07
e bun ma filmu !
deci filmul este perfect :)) evident daca esti un pustan de 15 ani si ai si tu o prietena ...la ce film o sa o duci ??? evident la scufita :)))) lol si poate ai si noroc de un pupic ceva de la copilita :))))

cam asta este publicul tinta pt filmul asta prin urmare ce va tot mirati atat are o poveste penibila + marketing din greu = film cu incasari mari :)) asa ca nu sperati sa fie un esec ca nu va fi ( evident din pct. de vedere .BO ) toti pusti il vor viziona de mai multe ori ... a si am mai uitat o categorie de fani :)) nf-hh de 30-35 de ani si ele vor lacrima dupa un lup viril

lol maxim !

flori0304 pe 10 aprilie 2011 16:48
la 15 ani mai esti pustan?hai sa fim serioasi,"pustanii"astia de 15 ani sunt mai copti la minte decat astia de 30
wlad81 pe 11 aprilie 2011 21:21
alt puber :)) cat despre criticat critic cat vreau eu , ai auzit cumva de dreptul la o opinie libera si neingradita ? sau defapt la 13 ani ai tai nu am la ce sa ma astept