Păreri Ransom

(1996)

Negociatorii

cezarika21 pe 04 Februarie 2014 08:54
Comportament atipic în situaţie de criză
Comportamentul persoanelor în situaţii de criză diferă în funcţie de temperament, de gândirea de moment şi de alţi factori cu influenţă incidentală. Răpirea unui copil pentru a obţine o răscumpărare este un joc riscant pentru cel care-l practică, iar planurile concepute anterior trebuie schimbate de multe ori foarte rapid. Pe de altă parte, nici comportamentul celui şantajat nu este uşor de anticipat şi ar putea da peste cap intenţiile răpitorilor.

Plecând de la aceste ipoteze al neputinţei de a controla un plan cu multiple implicaţii, scenariştii filmului "Ransom" au elaborat un scenariu ingenios cu răsturnări de situaţii neaşteptate şi cu modificări rapide de comportament ale persoanelor implicate. Mel Gibson, Rene Russo şi Gary Sinise au avut de interpretat roluri de compoziţie grele, descurcându-se onorabil. Filmul are din păcate mai… citeşte

Bayard pe 05 Iulie 2011 03:17
Filmul asta are o idee originala, interesanta.... in rest nu este foarte impresionant. Mi-a placut mult mai mult rolul lui Rene Russo decat cel al lui Mel Gibson.... nu stiu daca e vina lui Mel, poate asa era scenariul, dar nu am fost impresionat de el, tatal! E primul film in care l-am observat pe Gary Sinise.
FuckOffn1 pe 01 Mai 2011 00:10
dragut, suspans mentinut pana spre sfarsit... un final previzibil totusi mi-a placut!
cetateanu pe 23 August 2010 19:24
foarte bun cu rasturnari de situati cu Gary Sinise foarte bun in rolul politstului care a rapit copilul.Foarte ingenios si scenariu atunci cind victima (Mel Gibson)pune o recompensa pe rapitori desi cred ca in realitate ar fi foarte periculos dar asa ca ide este super
Vegetarian pe 01 Mai 2011 01:33
. . Este un film potrivit si pt lista : Metode nelegale de procurat bani pt muribunzi si nu numai = solutie de imbogatire rapida sau sinucidere , pt nenorocosi , saraci , timizi , singuratici , bolnavi incurabili etc . Cu 1 mil $ oricine poate plati transplanturi care sai prelungeasca viata 300 de ani . Cu conditia sa aiba creierul curat , sa nu se imbolnaveasca de dementa , alzheimer etc . Poate se inventeaza ceva pt nemurire in viitorul apropiat !? Celule stem , orice , bani sa fie !
. . . Cand intermediarul unei rapiri merge la banca cu cel care transfera o despagubire de 4 mil $ , convorbirile acestuia la telefon in masina , etc , trebuie ascultate de la inceput la difuzor si de cel care incaseaza rascumpararea . Altfel , daca cel pe carel suna victima intreaba permanent daca e rapitorul cu el , transferul risca sa fie ratat .

. . Filmu asta mai poate fi… citeşte

Vegetarian pe 1 mai 2011 01:38
Dar asta nu e tot ! Aveti posibilitatea de a va skimba viata , oferinduva un somn sanatos ....
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 00:21
unul din filmele in care arata o alta fata a lui Mel,cea de tata de familie , care este invins.Scena in care el isi marturiseste neputinta in ciuda tuturor milioanelor pe care le are, sau scena in care l-ar fi omorat pe politistul care l-a santajat punand in pericol viata copilului.Este un actor care "innobileaza "orice film pe care-l "atinge "
zeno.marin pe 30 Iunie 2013 14:08
N-am deja
Imi permit sa citez din comentariile catorva care au vazut acest film din clasa pop-corn-thriller si care descriu o experienta suspect de colectiva. Citez:
"M-a tinut cu sufletul la gura pe toata durata acestuia,"
"Un film excelent care m-a tinut cu sufletul la gura "
"Un thriller ce te tine cu sufletul la gura"
Statistic daca nu altfel, se confirma o legatura dialectica intre suflet si gura, pricipala poarta metaforica de receptie a tensiunilor transmise de acest thriller de proportii valorice cel mult mediocre. Acum serios, se astepta cumva cineva la vreun sfarsit tragic? Chiar cred cineva ca odiosul si sinistrul Jimmy Shaker va pleca ranjind mefistofelic si mai bogat cu 4 milioane de USD dupa o rapire conceputa pe cat de briliant pe atat de diabolic?... Eu nu.
E drept, Mel Gibson salveaza filmul cu rolul facut, fiind de altfel remarcat si de critici… citeşte

matew10 pe 03 Februarie 2011 11:23
Un thriller ce te tine cu sufletul la gura. Mult realism, suspans si joc actoricesc deosebit. Gary Sinise joaca extraordinar in rol de villen, iar Mel Gibson intr-un rol destul de realist. Se exploreaza trairile unei familii ale carui copil a fost rapit.
cezarica98 pe 28 Septembrie 2008 13:01
bun film! mi-a placut, doi actori extraordinari, Mel si Rene.
alexXxL pe 29 Iunie 2013 21:38
Frumos, dar mi-a fost ca a murit cub.Cel bun moare mereu.Dar,mi-a placut.A fost tare.
fanfirth pe 02 Mai 2011 14:42
Un film care prin jocul actorilor,mai ales a celor doi parinti, te face sa simti si tu chinul si temerile pentru copilul rapit.Cutoate astea nu se poate sa nu fii de acord cu actiunile tatalui. De vazut
mladitza pe 01 Noiembrie 2023 13:07
Ca film de acțiune e bun, partea dramatică însă putea fi mai bine realizată. Niște interpretări actoricești bune și mult suspans m-au făcut să-i dau un indulgent 7. Mel Gibson mie mi s-a părut destul de carismatic, pe Rene Russo mi-ar fi plăcut să o văd ceva mai mult în acest film.
forever_young_ pe 19 Martie 2021 17:32
BUN !
un film bun de actiune si suspans pe care l-am revazut acum cu placere ...
LFa pe 15 Martie 2021 21:15
Ransom (tradus ici, Negociatorii) este un polițist de acțiune ft bine regizat și jucat de toți actorii! Merita văzut,chiar dp 15 ani (fapt nu pt multe filme de acțiune se intampla), fiind dp mine de 8/10!
Salbaticul pe 24 August 2020 20:02
50 caractere,50 caractere,50 caractere,l-a cam lungit puțin dar a fost ok=8.
ioanaa_ioana pe 24 Ianuarie 2020 21:36
Destul de interesant. Mel reuseste sa faca inca roluri bune. Este cam singurul actor serios caruia ii vin bine cam toate genurile de film.
Nu vreau sa mai vad vreodata filme cu Angelica lui Jolica ( o ) , Ben Stiller si mai sunt destui.
Filmul nu mai este arta, este plin de clisee, scopuri, reclame, actori fara talent., scenarii din ce in ce mai neinspirate sau care repeta la nesfarsit teme vechi si rasuflate.

Kuhaylan pe 10 Decembrie 2016 16:26
WD 1
..........................................................
Infinity pe 25 Septembrie 2013 16:12
Ransom (1996)
O tema ceva mai noua care aduce destul suspans si o interpretare buna din partea fiecarui actor principal. Merita vizionat.
user-5b6458bdce8a7 pe 06 Aprilie 2019 13:30
Frumos film, un trihler de excepție,chiar merită văzut de la început până la sfârșit.
H4cK3RuL pe 11 Decembrie 2015 23:11
Ransom, un film care merita cu adevarat vazut !
SANDA45 pe 30 Iunie 2013 10:34
O pelicula deosebita,cu un conflict puternic,prin care Mel Gibson a dovedit inca o data ca e extrem de talentat si expresiv.
catasmile17 pe 23 Martie 2013 11:52
Un film foarte bun. M-a tinut cu sufletul la gura pe toata durata acestuia, datorita multelor schimbarii de stituatie. Un film care merita vazut.
Manusa pe 01 Iunie 2012 22:38
Un film excelent care m-a tinut cu sufletul la gura din pricina schimbarii dese de situatie. Are o actiune foarte buna, dar si actori pe masura. In ceea ce priveste deciziile pe care le-a luat Tom, acestea au fost bune, desi a riscat foarte mult....
liviuneagu pe 29 Iunie 2013 22:39
Răscumpărarea
O peliculă remarcabilă. Scenariu şi actorii, te fac să simti pe deplin suspansul.
De văzut!

Film - Ransom