Păreri Quills

(2000)

Marchizul de Sade

Yufeng pe 29 Noiembrie 2009 13:31
Geoffrey Rush face un rol remarcabil în acest film.Este diabolic,cinic,ironic,seducător,joacă pur și simplu perfect!
Vorador pe 22 Mai 2012 01:08
''Dumnezeu a creat omul doar pentru a umple Iadul.''
De la numele lui Sade a luat nastere si cuvantul sadism.Cand am inceput sa citesc romanul Justine,nu stiam mare lucru despre viata autorului,nu stiam nici macar ca romanul a fost scris in 1787,singurul lucru pe care il stiam despre autor era ca a fost unul dintre cei mai controversati scriitori a tuturor timpurilor.Prima impresie pe care mi-a lasat-o dupa primele pagini a fost ca scriitorul este un geniu,dar ce a urmat este greu de explicat in cuvinte,am citit nenumarate romane horror,dar cele ale Marchizului de Sade le intrece pe toate.Tot in colectia ''101 carti de citit intr-o viata'' a ziarului Adevarul a aparut ''Cele 120 zile ale Sodomei''(are si o varianta ecranizata,dar nu o recomand nimanui),este singura carte pe care am inceput-o dar am abandonat-o fiindca nu am mai suportat,o poveste mai groaznica decat in filmele de groaza.Desi cartea lansata de ''Adevarul'' mi se pare greu… citeşte
AnAndreea pe 27 mai 2012 21:22
Ai vreo idee de unde pot sa fac rost de romanul Justine? multumesc
cotzofica pe 14 octombrie 2013 12:38
Dacă stai să analizezi, descoperi câtă dreptate şi logică este în acele citate.
sweetdya pe 29 Aprilie 2010 20:26
Cine nu viseaza sa dea frau liber fiecarui spasm de voluptate? Sa isi hraneasca fiecare dorinta depravata? Ce usor devenim din pardatori prada si ce usor placerea e luata de la cineva si data altora...SUPERB!!
maDddy pe 28 Iulie 2009 19:50
bizar,excentric si neprevazut...un film care merita vazut.
cetateanu pe 17 Septembrie 2010 20:29
Recital actoricesc a lui Geoffrey Rush in rolul maleficului Marchizul de Sade secondat foarte bine de Kate Winslet , Michael Caine si Joaquin Phoenix .
ciobotaru pe 14 Aprilie 2010 13:34
SADE
un film foarte frumos care merita vazut , il recomand !
carmi_na33 pe 08 Mai 2010 19:06
dorinta si pasinea fac parte din noi ,,cine nu viseaza sa dea friu liber fanteziilor?. Un film foarte bun
shooter pe 26 Aprilie 2010 15:01
de cele mai multe ori dorintele noastre ascunse sunt si cele mai puternice,dominante.un film de nota 10.
elmedico pe 07 Septembrie 2010 00:15
Mi-o placut foarte mult cum a transmis povestioara din persoana in persoana!
elena moise pe 14 Martie 2008 13:44
am auzit de marchiz si semnificatia numelui sau intr-un articol din libertatea;curiozitatea de a stii cand si cum s-au produs aceste evenimente m-au facut sa rog un prieten sa-mi descarce filmul de pe net.nu au trecut decat cateva ore de cand l-am vazut si nimic nu mi-a schimbat prima impresie.....e genial.
RoCkKiD pe 30 Mai 2010 02:15
Un film de nota 11,care pune in lumina ipocrizia fara margini a oamenilor,superb!
karin.foszto pe 15 Septembrie 2010 00:57
MONUMENT DE PROSTIE ACUTA!!!
Un film mai prost ca asta nu cred ca mai exista! Asa o tampenie este de neinchipuit! ESTE CEL MAI PROST FILM DIN LUME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
UM_BLOODBATH pe 9 noiembrie 2010 21:57
cred ca ar trebui sa mai vizionezi o data filmul si sa nu te mai gandesti la filme xxx de data asta.Cred ai sa il apreciezi mai mult.Interpretarea lui Geoffrey Rush a fost excelenta.
pisicuta1 pe 21 aprilie 2012 21:18
esti sigura de ceeia ce ai scris! ar trebuii sa il mai vezi o data!
doomlol96 pe 23 Iulie 2015 18:30
Perversiunea poate fii si o arta.
Cu siguranta un film care nu e pentru toata lumea,extragavant de unic.Te lasa cu un gust dulce despre arta si prin ce trecea un artist pentru a putea scrie macar un cuvant si te invata ca totusi,perversiunea poate fii si o arta. Personajele involueaza,as putea spune,pentru ca ajung din rau,in mai rau,totusi,Geoffrey Rush este pilonul filmului,si joaca teribil de bine.Acest film iti arata o latura a artei nemaivazuta pana acum,o capodopera.
zeno.marin pe 14 Octombrie 2013 01:00
We eat...
Nici macar eu nu imi dau seama daca mi-a placut sau nu filmul. Sigur, "mi-a placut" in masura in care un film inspirat din viata notoriului marchiz poate fi "etnertaining". Si nu prea a fost. Dimpotriva...
Sau sa zic "amuzant", asa ca-n franceza? Cuvantul ar trece neobservat, nu pentru ca suna aproape la fel si in romana, ci pentru ca prea mult se vorbeste engleza in filmul asta. De pilda englezul din Michael Caine este atat de coplesitor incat practic neutralizeaza eforturile remarcabile pentru costume si decoruri, rasplatite de altfel cu Oscar. Cred ca pe merit, asa ca voi face abstractie de aparitiile lipsite de subtilitate ale unor figuranti care treubie sa decoreze peisajul cu aparitii grotesti.

De acord, e o adaptare dupa o piesa de teatru, asa ca un usor iz de teatru si topica artificiala de Shakespeare nu ar fi ceva neobisnuit. Inteleg, e de dragul atmosferei… citeşte

Ada pe 10 Aprilie 2005 18:06
EXTRAORDINAR!
De trei ori ura pentru Kaufman

Manuel04 pe 23 Octombrie 2011 14:57
foarte bun regizat lucrat si montat , pentru mine este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut pe tema vietii unui personaj istoric
portofel pe 04 Martie 2010 17:42
Mi-as dori foarte mult sa-l vad de la cap la coada,fiindca n-am reusit sa vad decat o parte din el intr-o noapte tarziu la TV si mi-a starnit interesul.Voi incerca sa fac rost de el.
jokeru28 pe 18 Februarie 2024 22:51
La inceput mi s-a parut putin plictisitor, dar pe urma filmul m-a fascinat!
fenomenal pe 26 Februarie 2022 19:13
Dacă nu v-a plăcut filmul de ce dreacului comentați atâta.?Am remarcat o poveste unica dramatică si jocul actoricesc remarcabil al lui Phoenix si winslet..
andystarx pe 29 Noiembrie 2015 22:59
In afara de jocul actoricesc,si faptul ca am aflat si povestea Marchizului de Sade,si este una socanta,nu m-a impresionat cu nimic ! Filmul este foarte plictisitor,si greu rezisti pana la final !
Ghemot pe 17 Februarie 2015 22:32
Dacă e să mă refer strict la calitatea sa de film biografic, este un film foarte bun. Evident că lucrurile care se petrec în film nu merită nici nota unu. Dar pentru interpretări, am înțeles că au fost cât se poate de bune, merită nota 8, zic eu.
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 14:01
Geoffrey Rush reuseste sa interpreteze magistral un personaj istoric atat de vibrant si greu de inteles ca Sade. Iar parintele Abe impreuna cu Madeleine joaca un rol-cheie in film, unul il impiedica pe Sade sa-si finalizeze opera, altul il ajuta prin orice mijloace.
cotzofica pe 08 Octombrie 2013 11:05
Deşi unii îl consideră un film "tabu", el prezintă mai mult realitatea sfârşitului de secol 18, în plină epocă napoleoniană, în care deşi unii practicau, iar mai mulţi se gândeau la scene erotice mai degrabă obscene, doar un om a avut curajul de a afirma în public şi chiar de a publica acest tip de scrieri. Filmul are replici interesante, cât pentru zece filme de duzină. Recomand.

Păcat că nu s-a putut bucura de premii internaţionale, dar în anul respectiv a avut şi contracandidaţi pe măsură.

Eb00kie pe 03 Iunie 2013 12:24
Premiza interesanta, un final pe masura si intre cele doua, chicoteli. Poate filmul nu-si da seama ce vrea sa exprime, intre comedie si gotic, iar eu cu atat mai putin. Societatea e condusa coruptie? Mastile pe care ni le asumam? Libertatea de exprimare, chiar si atunci cand dispar condeiele?

Triunghiul de forte, Rush-Caine-Phonix, adevarata forta motoare a desfasurarii evenimentelor e incantator, precum si jocul original al lui Kate Winslet. Restul mi se pare de umplutura.

radu3455 pe 13 Martie 2013 19:42
un film istoric foarte bun mi-au placut in special de prestatiile lui Geoffrey Rush si Kate Winslet il recomand pt ca merita vazut nota 8
evanescence_ pe 12 Martie 2013 22:32
Un film aparte si interesant totodata.. Personal mi-a placut!
Iulidesprefilme pe 02 Februarie 2013 11:06
Povestea unui personaj celebru şi a operelor lui scandaloase...
cosmin_kedii pe 14 Ianuarie 2013 14:47
A fost foarte distractiv ... Terenul si compozitia au fost superba scrisa ... Acest film a fost extrem de distractiv ... ma tinut interesat tot timpul.
DragonMaster pe 29 Noiembrie 2012 17:22
Marchizul de Sade
A fost un film foarte bun care are in distributie actori de renume printre care:Geoffrey Rush,Kate Winslet,Michael Caine,Joaquin Phoenix.Este vorba despre un personaj istoric Marchizul de Sade care a fost jucat foarte bine de Geoffrey Rush.Ofer nota 8 acestui film si il recomand.
pst35 pe 01 Iulie 2012 19:27
Foarte bun tot filmul, dar apogeul mi s-a parut cand a dictat povestea prin mintea si gura nebunilor..."Proza mea glorioasã filtratã prin mintea unui nebun. Cine știe, poate au s-o îmbunătățească." cuvintele nu spun multe aici...in film sunt impresioanante.
margott pe 17 Iunie 2012 23:41
Sade a devenit celebru in urma obscenitatii scrierilor sale, obscenitate care la vremea respectiva era considerata o boala. Filmul e mai mult decat o biografie a scriitorului, iar atmosfera e incarcata de erotismul cu care scrierile lui Sade a devenit celebru. Superb scenariul si jocul actorilor.
xerses pe 03 Mai 2012 20:13
Este un film valoros,care a reusit sa treaca proba timpului.
FlorinMovieFreak pe 02 Aprilie 2011 07:59
Este un film expresiv .. puternic .. tenace .. care iti arata oamenii asa cum sunt ei .. and even more :)
Diana_tgv pe 11 Noiembrie 2009 18:38
un film genial. mi-a placut foarte mult. jocul actorilor exemplar
alin_piticu pe 06 Noiembrie 2009 22:19
foarte adevarat
Un film foarte smecher.Nota 10 regizorului si actorilor.Merita vazut!
seherezada1001nopti pe 10 octombrie 2010 12:39
Un film foarte bun, e bine sa mai vedem astfel de filme uneori, deoarece eu personal prefer sa vad un astfel de film decat ce se difuzeaza in zilele noastre cu impuscaturi sau alte nebunii.Filmul merita vazut, mai ales ca actorii sunt foarte talentati, un film reusit, cine are ocazia sa-l vada.
9o6u pe 26 Mai 2009 00:33
Fantastic
Super ,extraordinar ,,un film de 10 stele .....merita vazut, dar nu prea este pentru copii mici
Blog de Carte pe 02 Iunie 2012 01:12
Pana care a definit sadismul | Blog de Carte - Serial Readers
[...] Aceia dintre voi care au avut curiozitatea si inima sa ii citeasca scrierile, pot comenta mai bine pe marginea legaturii Sade – sadism. Eu nu am avut nici una, nici alta, astfel incat ma voi limita la un film despre controversatul marchiz: Quills. [...] citeşte
AnAndreea pe 27 Mai 2012 21:19
Wow! Asta e cuvantul perfect care sa descrie ce simti dupa ce vezi acest film, pentru ca e neobisnuit, original si greu de explicat tocmai pentru faptul ca se trateaza un subiect interzis in acea epoca si care in zilele noastre poate fi lejer numit tabu: partea ascunsa, perversa, diabolica a sexualitatii. Marchizul de Sade este un personaj care face cat 1000 prin rolul sau excentric, printr-o inteligenta departe de luciditate, mai pe scurt prin geniul malefic ce ii stapaneste fiinta. Recomand filmul tuturor celor ce nu sunt slabi de inger si nu se tem sa priveasca si sa accepte adevarul asa cum este el.. pentru ca vrem sau nu sa recunoastem, in fiecare dintre noi exista o mica parte ascunsa din personalitatea Marchizului de Sade.
ofelik_cat pe 26 Iulie 2010 16:46
bizar,excentric
Un film superb,genial interpretat de actori foarte buni cum ar fi :Geoffrey Rush,Joaquin Phoenix,Kate Winslet,Michael Caine etc.Un film care merita vazut !
mtraianc pe 19 Octombrie 2010 19:54
sincer
mie nu mi-a placut , poate trebuia sa am alta dispozitie , cu toate ca super actori defilau pe ecran