Păreri Pruncul, petrolul și ardelenii

(1981)

Pruncul, petrolul și ardelenii

cezarika21 pe 03 Iulie 2012 06:52
Spaţiul aventuros al Americii
Ultimul film din trilogia Ardelenilor prezintă un nou popas pe drumul tot mai lung de întoarcere acasă a celor trei frați Brad. Ajunși undeva prin Kansas, cei trei ardeleni sunt nevoiţi să se oprească din nou timp de câteva luni pentru că June, nevasta lui Romi, este gravidă. Orice oprire reduce însă speranţele ardelenilor că-şi vor mai revedea ţara, ei începând să se adapteze culturii americane după cum reiese din unele replici cu substrat politic (precum „asta-mi place la America: totul merge repede”).

După un prim film alert, cu dialoguri savuroase și multă culoare, a urmat un al doilea film mai puțin alert, cu cadre lungi și contemplative. Cel de-al treilea film, regizat ca și primul de Dan Pița, își regăsește parțial dinamismul, dar mută accentul de la comicul parodic la o aventură în care se confruntă binele şi răul, probabil… citeşte

eduard_stratan pe 27 august 2017 19:03
Acum, post factum, poti sa-ti inchipui orice, dar adevarul este ca in 1981 Ceausescu inca nu incepuse sa fie dictator! ( si nici filmul nu a fost perceput ca anticomunist sau anticeausist!)
piranha pe 16 Octombrie 2010 21:53
De mare mirare pentru mine faptul ca in 1981 - pe timpul cand comunismul din Romania incepea sa intre din nou in faza lui dura - a aparut la noi un film despre o familie de ardeleni in America. Ma mir si azi cum a trecut scenariul de comisia de cenzura, dar ma bucur ca a facut-o, pentru ca este una dintre cele mai frumoase comedii romanesti din toate timpurile!
pic20 pe 12 iulie 2020 16:47
Pt ca toata seria de filme trebuiau sa fie filme de propaganda mascata . Aven una bucata familie romana (Brad) vecini de ferma cu clanul Otrban (familia de emigranti maghiari), restul vecinilor au nume de familie ce fac trimitere catre estu europei si un afacerist ce doreste sa detina toate terenurile din zona ( la cine face referire personajul) cu ajutorul unor bande de nelegiuiti.
ofelik_cat pe 16 Iunie 2010 17:43
petrol
un film de aventura si comedie foarte reusit actor buni ,dispute si impacari,peisaje foarte frum....bun
ciprian34 pe 08 Ianuarie 2012 13:28
Un film care are de toate facut intr-o perioada cand nu prea aveam motive sa zambim,dar filmele de genul acesta ne-au salvat.
Iulidesprefilme pe 12 Septembrie 2012 19:27
Bun filmul, foarte buni Mircea Diaconu, Ilarion Ciobanu, O. I. Moldovan.
aad pe 21 Noiembrie 2010 20:50
Din seria capodoperelor romanesti!
Merita vizionat si povestit copiilor!!

cezarika57 pe 04 Iulie 2018 22:28
In epoca de glorie a western spaghetti, unde cowboy Gemma sau Nero vorbeau in dulcea limba italiana despre probleme pur americane, Titus Popovici vine cu o idee de milioane si trimite doi ardeleni in Vestul Salbatic al anului 1879 sa isi caute fratele. Si aventura incepe in trilogie! Debut cinematografic pentru Tania Filip.
lili22 pe 27 Ianuarie 2018 17:31
Cel mai slab film din seria cu ardeleni.Un actor ca Ovidiu Iuliu Moldovan sa aiba asemenea replici stupide.
balta67verde pe 19 Octombrie 2016 14:29
O comedie Western la fel de buna ca si primele 2 parti. De recomandat tuturor care apreciaza filme bune
andrei_cosma pe 04 Mai 2014 20:50
Foarte frumos filmul. Vi-l recomand. Cel mai priceput actor este Ovidiu Iuliu Moldovan.
Rose pe 30 Ianuarie 2014 10:03
Foarte bună toată trilogia ardelenilor! Are de toate:umor, aventuri, acţiune. Constat că aceste filme sunt apreciate de mai multe generaţii de cinefili, ceea ce este bine.Şi, să nu uităm că au fost realizate într-o perioadă în care comunismul în România intrase în faza dură.
romeo_bucur_andronache pe 20 Septembrie 2018 00:05
CUMPLIT DE BUN SI NEBUN
Seria de 3 basme cu acesti Ardeleni este fabuloasa ca inspiratie,ca joc al actorilor (recunoscuti ca fiind exceptionali meseriasi ) ,ca desfasurare a actiunii,ca peisaje si ca vreme istorica. Asemenea filme umpleau toate salile de Cinema din Romania acelor vremuri( odioase politic si social),numai ca promovarea acestora in strainatate era catastrofala din pricina regimului comunisto-socialist bezmetic si ucigas (ca si pina in zilele de acum) care in loc sa vinda asemenea filme pe vagoane de $ (Dolari) asuprea nemaipomenit de aspru un intreg norod Roman tinut inadins in prostie ,saracie lucie si ratacire (ca si pina acum). Din pacate,dupa razvratirea norodului Roman din Decembrie 1989,industria de filme a Romaniei a fost prabusita si apoi FALIMENTATA in intregime,ca si toata economia Statului Romania ,cu premeditare si inadins, tot de catre Partidele comunisto-socialiste numite… citeşte
carmen_angelus_romila pe 12 August 2018 20:29
Ultima parte si parca cea mai reusita a seriei, cu acelasi iz comic si de buna dispozitie pe care n-il ofera cineastii nostri valorosi,
Adryan.bz023 pe 20 Noiembrie 2011 19:52
c
Un film romanesc foarte bun , imi place in general prestatia lui Amza Pelea ca personal in rolul principal
mucles pe 2 octombrie 2013 08:02
Alt tolomac. Cică a jucat şi Amza Pellea în film.
andrei_cosma pe 4 mai 2014 20:52
Bine zici. Amza pelea nici nujoaca in acest film. Poate il confunda cu Ilorion Ciobanu(Traian).