Păreri Pret-a-Porter

(1994)

Pret-a-Porter: Crimă în lumea modei

alali pe 07 Octombrie 2014 01:19
Inselator prezentat.
Nu inteleg de ce este atat de apreciat de "cunoscatori". Probabil ca pleiada de actori deja consacrati care si-au pierdut timpul implicandu-se in acest proiect au exercitat o presiune suficienta pentru a "ajusta" recenziile exact asa cum prezinta si filmul ca se intampla cu lumea modei. Poate a fost ceva dinadins, parodic. Altfel nu imi explic.
Un film slabut, cu un umor usor a mr. Bean, dar nicidecum atat de original ca al acestuia. Actiunea impartita in mai multe planuri este pe cat de haotica, pe atat de lipsita de sens. Un film despre nimic, care mai prezinta si niste creatii vestimentare, totul culminand cu parada nuda, reusind astfel sa duca in derizoriu chiar si acest aspect care mai salva cat de cat filmul. Nota 4,84!

margott pe 20 Decembrie 2012 13:45
Filmul e denumit impropriu "Crima in luma modei", si in plus, induce lumea in eroare. Cei obisnuiti cu stilul lui Altman - un calup de vedete pe metrul patrat, mai multe povestioare care au ca punct de legatura un anumit subiect (un deces in lumea modei, in cazul de fata) - nu cred ca au fost dezamagiti de Pret-a-Porter. Mie mi s-a parut cel putin interesant din mai multe motive : ai ocazia sa-i vezi, printre starurile de cinema international, si pe cativa din cei mai cunoscuti designeri de moda, poti sa arunci o privire in culisele prezentarilor de moda, iar povestioarele, in ciuda inconsistentei fiecareia, sunt impletite cu putin umor, cat sa te binedispuna. Per ansamblu, filmul mi-a lasat impresia unui capriciu pe care si l-a facut Altman : acela de a ecraniza propria viziune despre lumea modei.
mtraianc pe 01 Iunie 2012 18:32
6/10
de cate ori joaca 100 de actori buni impreuna intr-un film,rezultatul nu este unul stralucit ,, eu am dat acestui film 6 cu indulgenta
lili22 pe 07 Ianuarie 2016 21:47
nu e cea mai buna comedie
Altman a regizat filme mult mai valoroase, dar joaca multe vedete impreuna, asa ca ceva iese...

Film - Pret-a-Porter

Pret-a-Porter