Păreri Popiól i diament

(1958)

Cenușă și diamant

Bibi_TM pe 17 Mai 2013 08:19
T R I V I A
Cand a ales titlul filmului, ''Cenusa si diamant'', Wajda s-a inspirat din titlul unui poen de-al lui
Cyprian Kamil Norwid (24 Septembrie 1821 – 23 Mai 1883, poet, dramaturg, pictor si sculptor polonez). In acest poem autorul descrie modul în care diamantele se formeaza din căldura și presiunea care acționează asupra cărbunelui.

După lansarea filmului, vanzarile de ochelari de soare a luat o amploare deosebita datorita faptului ca Zbigniew Cybulski le-a purtat în mod constant pe tot parcursul filmului.

Din cauza subiectului vadit anti-comunist, autoritatile poloneze nu au acceptat sa iasa cu filmul pe piata internationala. Aceasta pana cand un functionar marunt a reusit sa expedieze pelicula la Festivalul de Film de la Venetia unde a avut un mare succes.

Stephen2D pe 26 Noiembrie 2016 18:06
Îți cade maxilarul când vezi atâtea pahare.

stalex pe 20 Februarie 2013 21:28
Uimitor. O drama de mare intensitate pusa pe ecran cu o naturalete si o simplitate fara cusur. Totul e dubiu, nu razbate nici o certitudine, nici o morala. Foarte putine filme mi-au lasat o impresie atat de puternica.
Si mai e un lucru: cum o fi pacalit Wajda cenzura poloneza, in asa fel incat un astfel de film sa poata ajunge in cinematografe?

cosmin742000 pe 7 aprilie 2013 19:14
Nu a pacalit nimic , Cenzura e doar un mit .Cel putin pentru Polonia .
blackmore pe 10 iunie 2019 22:11
onderah tu chiar viruiesti fara sa iti zica cineva inspira expira?
cosmin_kedii pe 08 August 2013 12:57
Un film frumos bazat pe un roman de Jerzy Andrzejewski
cosmin742000 pe 27 Iunie 2017 08:42
Inca un film foarte bun care demonstreaza ca cenzuracomunista este doar o propaganda capitalista de prostit pe prosti .Si prostii sunt multi
eduard_stratan pe 10 noiembrie 2021 21:56
lili22 pe 16 Septembrie 2012 21:26
Capodopera lui Wajda
Daca veti cauta pe you tube veti gasi secvente din capodopera lui Wajda cu cel mai talentat actor al epocii sale Zbigniew Cybulski.Nu se va mai face un asemenea film, un asemenea actor se naste la o suta de ani.Scena paharelor aprinse in memoria prietenilor, finalul.Aratati-mi un singur actor care moare ca Cybulski.Nu am mai vazut pe nimeni murind pe ecran in felul in care o facea el.
borisvultur pe 26 Iulie 2017 10:57
Confuzia de principii
Am revăzut filmul. E la fel de uluitor. Polonia scindată, confuzia de principii și personajul Maciek, cu moartea lui antologică, între cearceafurile albe, apoi în gunoaie. Cybulski ...comparat cu James Dean...având aceeași moarte prematură...se întorcea de la o filmare în 1967...a sărit în trenul care pornise...a alunecat...
blackmore pe 10 Iunie 2019 22:17
Un film facut in perioada cand forma de viata Andrzej Wajda ii pupa in fund pe rusi , nu ca asta ar fi un lucru rau, dar imi e scarba de oamenii care isi schimba optiunile politice odata cu vremurile , scuipa unde alta data au sarutat, si vor sa ramana in centrul atentiei.Dupa 90 toate filmele lui Andrzej Wajda sunt naziste
eduard_stratan pe 10 noiembrie 2021 21:57