Păreri Polițist, adjectiv

Polițist, adjectiv

Sorin87 pe 13 Iulie 2011 15:13
Politist Adjectiv
Pelicula "Politist, adjectiv" relateaza povestea unui politist dintr-un oras de provincie (Dragos Bucur). Acesta este obligat sa investigheze un caz minor, al carui protagonist este un licean.
Pe parcursul investigatiei, politistul isi da seama ca nu mai crede in meseria sa si asta pentru ca descopera,ca acum mai mult ca oricand in politie domina coruptia,lasitatea si orgoliile.

Politist, adjectiv – Plictiseala, substantiv feminin | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] Politist, adjectiv nu este un film interesant deloc; nu ma face sa vreau sa vad ce se intampla mai departe. Filmele functioneaza pe acelasi principiu ca si cartile: placerea vine din a astepta cu nerabdare sa vezi ce se intampla mai departe. [...] citeşte
Blu3sky pe 06 Iulie 2010 02:05
fata de alte lung metraje romanesti.. se vede ca aici chiar se joaca rolurile. Dar, ideea filmului e prea vaga si prea prelungita pentru a umple 90 min sau cat are. (ascultarea melodiei de catre sotia lui de 3 ori.. chiar a fost prea de tot.. melodie draguta.. dar odata e de ajuns cat sa iti placa.. nu sa ti-o bage fortat pe gat de 3 ori)
Blu3sky pe 6 iulie 2010 02:05
o data* (am gresit) ma corectez ca apoi iar vin profesorii de gramatica
Tweeknax pe 10 Iunie 2010 16:50
Naspa
Monument de prostie filmul,cel mai slab film romanesc din 2000 incoace.Cum de a luat 2 premii Cannes?Recomand pe post de somnifere :)
titi_duru pe 15 ianuarie 2016 10:32
pi la cannes primesti oricum un premiu basta ca participi.
madiananu pe 21 Ianuarie 2010 15:09
"Politist, adjectiv" e primul film al lui Corneliu Porumboiu pe care-l vad si care ma face sa cred ca regizorul promite mult. E un film destul de bun care se inscrie intr-un avant pe care-l are la ora actuala cinematografia romaneasca. Subiectul e cat se poate de actual. Scenele acelea lungi filmate cu camera statica ma fac sa cred ca regizorul experimenteaza un anumit tip de cinematografie. Unele au fost lungite inutil si, prin urmare, au devenit plicticoase. Scena de final insa e magistral construita.
Ammelie pe 26 Ianuarie 2011 12:45
Politist, adjectiv (2009)
Filmul e unul 'romanesc', asa ca asteptati-va la scene lungi si la evidentierea superficialului si banalului, aspectele profunde ramanand undeva in plan secundar, pentru cine vrea sa le vada. Ati observat ca in filmele romanesti nu se mizeaza deloc pe expresiile faciale ale personajelor? Nu am mai vazut un prim plan al unui chip de foarte mult vreme, nici nu imi amintesc. Totul se doreste ghicit. Ceea ce nu e un lucru rau, dar paote deveni obositor dupa mai multe filme de acest gen. Foarte real filmul, cateva scene faine, dar cam atat. 5.5/10
andreea13 pe 25 Ianuarie 2010 20:15
....................................................................
mut...o propozitie...o urmarire...la fumat...la servici...iar urmarire...acasa...muzica...mirabela dauer...o mica filosofie inainte de culcare..cica 2 soti care nici macar nu se saruta..de fapt am uitat ca majoritatea asa sunt putini mai gasesc dragostea(ups)..iar o urmarie ...o intalnire...un DEX...FINAL:ce aiurea!!! am vazut filmul...si ma intreb si acum cum exista oamenii la care sa le placa asa ceva..imi place actorul dragos bucur ..el este foarte talentat, dar parca totusi prea suparat in film - parerea mea.
cinephile pe 18 Decembrie 2009 16:39
Ruleaza la Ploiesti ?
Am vazut ca filmu asta ruleaza in Ploiesti la Cinema Modern...din cate stiu eu, cinematograful asta s-a desfiintat si e discoteca acum...sau ma insel ? :-S
Go 1 2