Păreri Peaky Blinders

(2014)

Peaky Blinders

decembrie29 pe 01 Mai 2015 05:01
Captivant destul,plăcut,dar intrigant totodata pentru faptul că s-a folosit limba română ca fiind a țiganilor,mi se pare cam dubios si cu dorinta de a creea confuzie,in fine dar chiar italiana nu are o pronunție autentică(sa zicem ca erau italieni născuți acolo nu emigranți ,nu am fost atenta la acest detaliu),dar mi se pare ca e lipsa de profesionalism sau poate ignoranta.. .sunt multe aluzii care stârnesc controverse chiar si referitor la identitatea lui chaplin sau cum il prezinta pe churchill ;e multa confuzie in film si e mai mult bazat pe mituri decat pe adevăruri istorice ce sunt deformate având in vedere ca au existat.nu l-aș numi serial britanic de clasa ci comercial si romanțat ,stilul american
didi53 pe 02 Mai 2018 13:37
Incitant....
Am vazut 3 sezoane si inca nu m-am decis daca nu cumva merita nota 10.... Dar nu vreau sa plusez! Actorii, scenariul, punera in timp si in spatiu sunt de exceptie! Va recomand sa-l vedeti!
Bladeee pe 06 Mai 2020 21:01
Bun dar nu exceleaza
Mi l-a recomandat un prieten, dupa ce in urma cu cativa ani eu ii recomandasem "Boardwalk Empire"

Practic eu i-am recomandat o capodopera el mi-a recomandat ceva banal. Dar orice ar fi, ramane prietenul meu :-))

PS : Am tras atat de serial cat si de mine pana la ultimul sezon, cand am vazut ca o dadea usor-usor in SF-uri cu iz de telenovela am spus STOP.

Tudo02 pe 15 Septembrie 2019 20:44
În momentul de față este serialul meu favorit. N-am nici o plăngere, este filmat superb, actorii foarte buni, fără trageri de timp, fără personaje idioate. RECOMAND!
ShadowBoy20 pe 17 August 2019 15:07
Am renuntat dupa cateva episoade,pe mine nu m-a atras cu nimic.
bobocul86 pe 26 Aprilie 2015 23:41
Mi-a placut foarte mult Boardwalk Empire, am vazut intamplator trailerul si mi s-a parut interesant, de la actiune la actori. Am vazut pana acum 3 episoade si mi-a placut, il voi viziona in continuare. Ma bucur ca joaca si Tom Hardy, cu siguranta va avea succes.
adyy95 pe 27 Septembrie 2014 14:18
Un serial britanic de clasa, care cu expunerea cuvenita s-ar apropia de succesul pe care il are Boardwalk Empire. Distributia este autentica in cea mai mare parte, iar scenariul ii apartine lui Steven Knight. Sezonul 2 are premiera pe 2 Octombrie, iar cu Tom Hardy proaspat adaugat in distributie, cu siguranta vom avea un plus de calitate.
matt_m pe 04 Mai 2016 02:38
Bun.
Nota 9.
Singurul lucru care m-a cam dezamagit la serialul asta este ca in sezonul 1 Tom incepe sa vorbeasca romana cu o tiganca, scena in care in mod indirect noi toti romanii ca natie, suntem facuti tigani.
Stau in Anglia de ceva vreme si din pacate asta e reclama ce ne-au facut-o tiganii pe aici. Suntem considerati tigani , hoti si talhari pana la proba contrarie.

razvanniculescu56_gmail_com pe 05 Iunie 2017 13:19
Deocamdata vazut doar sezonul 1. Interesant, pe alocuri captivant, cu actiune si intriga buna. Poate merita chiar nota 9. Ramane totusi o mare prostie asocierea familiei Lee cu
tiganii romani. Ai dreaq nu s-au lasat pana nu ne-au bagat si ca "vanzatori de creta". Mai mare tampenie ca l-au pus si pe Peaky Blinder-ul sef (Thomas) sa vorbeasca romaneste.

user-624a1337c216c pe 11 Aprilie 2024 21:28
Son of anarhy în alt peisaj gândiți-vă și veți găsi o groaza de simiilitudinisi pt ca tacâmul sa fie complet va recomand Războinicul sau actualitatea românească unde găsiți transpus tot ce e mai frumos în aceste filme pe care le privim romantic dar, un mare dar, uni îl practica în viata reala spre admirația copiilor
alcineva pe 11 Septembrie 2021 18:39
Am incercat de trei ori dar nu am reusit sa trec de episodul 4.Pur si simplu nu mi-a placut.Deloc.Tenebros,intubecat.Nu!
hitman78 pe 09 Noiembrie 2020 21:05
Am văzut toate sezoanele și mi-a plăcut foarte mult acest serial.E filmat superb are personaje care mai de care mai colorate ptr iubitorii poveștilor cu și despre mafie in mod sigur merită văzut.
Lup69 pe 30 Iulie 2020 10:40
Distributie incompleta???
Serial britanic, realizat bine, usor romantat totusi…
Interesant de ce nu apare in distributia afisata aici si Charlotte Riley, interpreta personajului May Carleton...nu are rol episodic, plus ca este casatorita cu Tom hardy, interpretul lui Alfie Solomons, ciudat ca la caseta ei tot pe acest site nu este trecut nici serialul ca palmares...o scapare probabil a administratorilor site-ului...probabil nu singura dar trebuie corectata cumva, multumesc pentru atentie!

user-5e4711f5e7cdf pe 08 Ianuarie 2022 19:23
Foarte tare serialul! În afara de actori, poveste, regie, muzica mi s-a părut excepțional de bine aleasa! Merita văzut!
AdriAdrianna98 pe 01 Decembrie 2020 22:18
Un serial excepțional cu imagine, dialog, poveste de sezanție. Deși genul abordat în serial nu este în general pe placul meu, serialul ăsta reușește să te cucerească oricum.
Peaky Blinders, frații cu personalități atât de diferite care se completează atât de bine unul pe altul.
Printre cele mai bune seriale existente.

user-5eda0f529a449 pe 05 Iunie 2020 15:13
Peaky fucking blinders,senzational serial,unul dintre cele mai bune...vizionati-l,by the order of peaky blinders.
user-5ebd1f1964eff pe 14 Mai 2020 13:45
asa da . Unul din cele mai bune seriale pe care am avut placerea sa le vad in ultimul timp. Este si genul meu de serial..lupta intre banda de italieni ,englezi ,evrei ... contrabanda ,prostitutie ,razboi intre rivali pentru suprematie. tom hardy si adrien brody au avut niste roluri senzationale , tom hardy cu accentul inegalabil britanic ,di un adrien brody mai italian ca oricand .. (semana putin la voce cu don vito corleone interpretat magistral de marlon brando). Un film serial fantastic . Unul din cele mai bune de pe netflix
ilarion_moga pe 16 Noiembrie 2019 02:06
Mai bine nu...
Dark... nu recomand.
Sclipitor dar intunecat...

angel69 pe 21 Iulie 2019 17:30
am vazut doar sezonul 1
Am vazut doar sezonul 1...bunicel ...nu m-a dat pe spate ........de la mine nota 7,50
ioana1007 pe 22 Iulie 2018 22:14
EXCEPTIONAL !! Unul dintre cele mai bune seriale...in primele 3 sigur !! Tom Hardy GENIAL ....pacat ca aparitia a fost scurta !! Recomand