Păreri Once Upon a Time in Hollywood

(2019)

A fost odată la... Hollywood

Koman02 pe 18 August 2019 14:14
Great ! Pentru cinefili.
Am fost la “Once upon a time in Hollywood”.

Trebuie să vă spun că un cuplu a ieșit din cinema după 20 minute. Și sunt sigur că mai erau cel puțin doi trei care urmau să adoarmă.

Bun.
Mai trebuie să spun că, virgulă, cine consideră filmele ca și The Avengers (sau alte blockbuster-uri de succes) în capul listei de preferințe, nu știu dacă merită să investească 3 ore în acest film. Va fi sigur dezamăgit/ă.

Revin.
Filmul este Tarantino.
Adică scene colosale de contemplare cinematografică genial realizate și acțiuni simple intenționat “lungite” în stilul lui, concentrarea uneori obsesivă pe acest “driving culture” al LA-ului, substraturi cinematografice și contraste fine dar puternice emoțional dacă sunt înțelese, conținut hard îmbrăcat în haine superficiale la prima vedere și… citeşte

Kul pe 18 august 2019 22:55
nice croniq :)
EUGEN.VIDEO pe 28 noiembrie 2019 11:20
Esti curajos anul asta...ai multe filme pe lista in top...Subscriu la ce ai scris...Eu am dat 8...un minus pentru mine este coloana sonora putin neglijata...in rest: Filmul anului.
DAMME pe 01 Martie 2019 18:41
tind sa cred ca va fi filmu' anului si asta nu din pricina distributiei, Tarantino e un regizor unic la Hollywood !
lavvw pe 20 august 2019 14:51
este si cu siguranta va primi multe premii
lavvw pe 8 septembrie 2020 16:25
:)) da
lavvw pe 20 August 2019 10:26
Un film de savurat... pentru elita, cunoscatori.
Evident ca Tarantino nu putea dezamagi. Filmul este o capodopera, cu siguranta va fi studiat la marile scoli de actorie din lume. Probabil ca nu este pentru orice tip de public. Trebuie sa ai putina cultura si inteligenta pentru a-l aprecia. Imaginile si muzica, umorul si subtilitatile ... geniale. Actorii grei din rolurile principale au interpretat impecabil....efectiv savurezi fiecare moment din acest film. Aveti in vedere nota IMDB nu comentariile fanilor Marvel si American Pie care comenteaza aici si dau note sub 5.

Cititi un pic despre Charles Manson inainte sa vedeti filmul. Veti intelege mult mai bine.

A.wwmirk pe 23 august 2019 10:11
Wow, chiar multumesc. Acum inteleg mult mai bine parcursul, si in special sfarsitul filmului. Absolut impresionant cum a reusit sa redirectioneze ceea ce s-a petrecut cu adevarat in 9 august 1969.
cristibarbu66 pe 17 August 2019 14:46
1. Distribuția inegalabilă: Pacino, Pitt, DiCaprio, Robbie fiecare cu joc fascinant;
2. Povestea bătută și răz-bătută a fricii de eșec;
3. În roluri secundare de parcă ar fi spus:"e o onoare doar să joci sub Tarantino" : Dakota Fanning, Michael Madsen, Burt Raynolds, Luke Perry;
4. Luke Perry - a cărui voce îți amintește de Dylan și stoarce o lacrimă la gândul tristului prematur sfârșit;
5. Brad Pitt la bustul gol-mda, ar fi putut fi pe primul loc. Omu' face lejer concurență la 55 de ani mediei 20+;
6. Epoca hippie în plină revoluție, cu "tot tacâmul" :droguri, open sex, axile neepilate sau haine croșetate /macrame;
7. Porția de sânge și violență pentru "semnătura" Tarantino, net sub Kill Bill;
8. Brad Pitt la bustul gol.. Ah, am mai zis, ok, dar.. Vorba lui Pacino/col. Frank : uuhaaa!!

lavvw pe 20 august 2019 10:29
o recenzie foarte buna si corecta
AdrianPopescu pe 24 August 2019 10:28
Răzbunător!
Pe lângă faptul de a fi un film excepțional, pelicula reușește să răzbune în mod sublim memoria tuturor celor uciși și afectați de sceleratul Charles Manson.
Tarantino rescrie din nou istoria și, dacă în Inglourious Basterds naziști și liderii lor ajung să fie uciși - pe bună dreptate - chiar de către evrei, în filmul de față adepții lui Manson sunt ironizați, umiliți și uciși chiar de către ”porcii” pe care trebuiau să-i extermine.
Grație acestui film, Cahrles Manson devine din cel mai cunoscut criminal lider de cult o simplă piticanie psihopată.

DAMME pe 24 august 2019 22:31
a decedat in 2017.
Pavelino pe 8 ianuarie 2020 22:51
corect, o razbunare; placuta, dar amara in final
sabinalin pe 29 August 2019 16:44
Hollywoodul anilor 1960, o perioada pe care o privim azi cu foarte multa nostalgie, o cinematografie foarte fertila, ce filme, ce vremuri, ce actori, sa ne aducem aminte numai cine si-a disputat Oscarul pentru cel mai bun actor in 1965, Anthony Qyuinn, Peter O'Toole, Richard Burton, Peter Sellers si a castigat... Rex Harrison, " Hai sa vedem un Tarantino/ In delta lunii cand vrei/ Hai fie-ti mila si vino/ La mila doi de langa trei", cam asa suna versurile Phoenix pe albumul "Baba Novac", si m-am dus sa-l vad la cinema, n-aveam cum sa ratez asa ceva, eram trei in sala la inceput, dupa vreo cinci minute au mai intrat vreo sase, nu trecuse o ora si sexul feminin si-a bagat nasul in telefoane, era deja prea mult pentru mintile odihnite, se plictisisera deja,ce-i drept filmul te solicita, peste doua ore si jumatate, pentru un amator de cinema de calitate al noualea Tarantino e insa o… citeşte
maya21 pe 15 februarie 2020 19:35
Vă recomand un loc în care să vizionați cele mai recente filme cu cea mai bună calitate Full HD: FMOVIES21.ORG
CNA7664 pe 15 martie 2020 12:40
Buna, Au subtitrare in limba romana? De asemenea, am vazut ca se plateste un abonament lunar sau anual...este sigura modalitatea de plata online de acolo...ai folosit-o? Multumesc
brando pe 28 Iulie 2019 21:18
A fost odata Tarantino si din pacate nu mai e..
Dupa tampenia de western The Hateful 8 care ma dezamagit total, a venit randul unei alte pelicule amarate si superficiale care e de vai de capul ei ..Din pacate Tarantino doreste sa faca un omaj la capodoperele lui Sergio Leone A fost odata in west si A fost odata in America dar nu ajunge la asa cv nici pe departe....! Filmul desi incepe promitator pe timp ce trece devine plictisitor cu dialoguri seci si situatii superficiale vai de capul lor ! In loc sa vedem un film cu un umor negru fin si actiune non stop cum facea maestrul pe vremuri... aci vedem scene plictisitoare si mediocre de exemplu cu personajul lui Pitt cum isi hraneste cainele... si cum Margot Robie merge si isi vizioneaza unul din proprile filme de zici ca starurile pe vremea acea nu aveau bani sa isi cumpere un proiector si sa isi vada filmul inainte de premiera ! Ceva total non real ! Saraca Margot Robie nu are in acest… citeşte
wooking_dany pe 4 august 2019 15:47
"ma dezamagit"? :D Aoleu.
brando pe 27 ianuarie 2020 10:03
Cinefil00 Hai ba 'profundule' scrie un comentariu despre film sa te vad cat esti de profund la un comentariu si nu la critici despre comentarile altora.. Ba ase esti de prost de manci de pa jos...Dute ineacate mai bine nui paguba ...
user-5d581e8c475cb pe 17 August 2019 18:49
Cel mai slab film pe care l-am vazut.
Prea lung filmul 2 ore si 30 min.
La primele 30 min lumea parasea sala de cinema.
Regizorul a gresit denumirea filmului, cel mai corect era: A fost odata cel mai prost film in Hollywood.
Cu asa distributie nu ma asteptam sa fie asa prost.
Din partea mea: minus o stea
Acest film iti pune rabdarea la incercare.

Koman02 pe 18 august 2019 14:17
Asa este, va dau dreptate, doar ca acest film nu este pentru publicul larg. Este pentru cei care s-au saturat de Avengers si vor un film curat, bine realizat, contemplativ si genial filmat fara CGI in Hollywood.
dany6960 pe 27 Iulie 2019 16:17
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul
Tarantino o da in bara de data asta si face un film gen "Faci sau taci" cu o adunatura de vedete pe metru patrat de la care ai asteptari mari si care in schimb livreaza foarte putin si mai exact in ultimele 10 minute ale filmului. De apreciat prestatia lui Pacino care la 79 de ani desi apare mult mai putin decat Pitt si DiCaprio simti ca e singurul care chiar joaca.
A.wwmirk pe 23 August 2019 09:48
Personal, cel mai mult mi-a placut personajul interpretat de Brad Pitt. Chiar daca la inceput pare sa fie lasat in umbra, pe parcursul filmului chiar a avut un impact generos: prin replicile sale, prin expresiile faciale, a fost un personaj complet.
Citind apoi despre Charles Manson, si reanalizand scenariul dupa ce am vazut filmul, ajung la concluzia ca e ... WOW, o capodopera, pur si simplu.
Modul in care a fost gandit si felul cum a redirectionat intamplarile, ce s-au petrecut cu adevarat pe 8-9 august 1969, ma fac sa incadrez acest film in topul celor mai bune filme pe care le-am vazut.

edicoman pe 19 August 2019 21:37
Bun.
O ficţiune ţesutӑ in jurul unei crime autentice (asasinarea sotiei lui Roman Polanski , frumoasa actrita Sharon Tate , de catre odiosii adepti ai dezaxatului Charles Manson ) din “ buricul “ Hollywood-ului sfȃrsitului decadei a şasea din secolului trecut , prin care Tarantino işi dӑ din nou pe faţӑ arama de mare cineast. Un film greu de digerat pentru un neavizat în ceea ce priveşte stilul imprevizibil si contondent al regizorului care deruleaza acţiunea in planuri temporale innӑdite intr-un stil propriu ( consacrat în Pulp fiction , Reservoir dogs , Kill Bill …) şi ruperi de ritm care fac cele 161 de minute sӑ zboare cȃt ai zice peşte. Un "festival" cinematografic fermecӑtor în care , ca un bun crestin ce sunt , am remarcat un “pomelnic” încȃntӑtor de vedete : “ vii “ – Brad Pitt , Leonardo di Caprio , Al Pacino , Bruce Dern , Kurt Russell ,… citeşte
Domolul pe 17 noiembrie 2019 13:31
Cred că ești singurul de pe aici cu 160 de minute care au trecut atât de repede cât ai zice pște. Mai exagerează și alții dar nici chiar așa !
roxana_nicoleta_cozma pe 18 August 2019 00:57
Cel mai prost film posibil ! Am dormit mai bine de jumătate de film . Păcat de actori ! Pierdere de timp .
bogdz pe 19 august 2019 15:44
Intoarce-te la Spiderman.
user-5d535da986d4d pe 14 August 2019 04:03
Filmul este foarte misto iar finalul chiar m-a facut sa plang putin...daca aveti senzatia ca acest film va arata cum o femeie insarcinata este executata de niste maniaci atunci nu este filmul la care va asteptati...Tarantino a atins subiectul intr-un alt stil decat sunteti voi obisnuiti...si anume cu mult stil pentru ca asa este si decent in primul rand. Si nu in ultimul rand...@brado...esti inimaginabil de prost
mihnea_aspru95 pe 21 august 2019 16:09
să știi că mă așteptam la asta, știind că lui Tarantino îi place să se joace cu istoria, adică să scoată ceva ca să bage altceva in schimb (așa a făcut și cu Hitler în Ticăloși fără Glorie, bine, tot aceeași soartă acolo...dar în alt mod de cum a fost în realitate, și mult mai savage:))), dar aici in OnceUpon, s-a gândit foarte bine la final, de aceea sfârșitul va fi mereu de 10 , ca întreg e de minim 8 (mai mic de atât nu-l văd, dacă iei tot ce-a fost bun și slăbuț în film). Mi s-a părut că berbecul Tarantino, a fost mai cuminte aici până și-a dat cu adevărat în petic în ultimele 20 de minute. #MareRegizor, nu o să regizeze în viața lui un film scurt (excepție făcând doar Reservoir Dogs, a fost și primul lui film, mna).
user-5bdc7b3350d45 pe 17 August 2019 00:12
O pierdere de timp...Nu va cumpărați popcorn pentru ca o sa părăsiți sala înainte de final...
Koman02 pe 18 august 2019 14:16
Va inteleg. Dar nu este pentru publicul larg. Cititi postarea mea. Filmul este o capodopera dar nu este pentru publicul comercial.
AdrianaCT pe 24 August 2019 21:28
Un film despre nimic, doar o incercare nereusita a lui Tarantino de a-l copia pe David Lynch si al sau fabulos Mulholland Drive... Un scenariu dezlanat, fara trama. Cadrele splendide, dar a tras de ele pana la plictis. Nu mi-a placut, cel mai slab film al lui...
DAMME pe 29 august 2019 21:14
nu ai treaba cu filmele !
bovoro pe 17 februarie 2020 00:25
Mulholland Drive??? Ce legatura are cu Once upon...???
user-5c1e6deb1a7b6 pe 28 August 2019 22:51
Prost și lung. Pierdere de vreme. Cei care au dat note mari cred ca sunt niște triști...
Chiar nu merita văzut.

DAMME pe 29 august 2019 21:14
multumim, ne place sa fim tristi.
lavvw pe 2 septembrie 2019 16:24
mai bine trist si inteligent decat invers. hahahaha
Phantom_sub pe 20 Martie 2019 15:56
Al nouălea film al lui Quentin Tarantino. Distribuţia: Margot Robbie, Brad Pitt, Leonardo Di Caprio, Dakota Fanning, Al Pacino, Kurt Russel.
Sper să ajung să-l văd şi pe ăsta la cinema şi să introducă o pauză fiindcă sigur o să aibă în jur de trei ore. Şi îmi plac şi filmele cu super eroi ( excepţia fiind Marvel) şi anumite filme de groază şi ăsta. Ideea e că nu trebuie să se excludă reciproc.

wooking_dany pe 14 august 2019 12:56
O sa-l traduci?
Phantom_sub pe 19 august 2019 18:04
Văzut aseară Once Upon A Time In Hollywood. Foarte bune interpretările lui Brad Pitt, Leonardo DiCaprio. Nu contează prea mult firul narativ în acest film întrucât excelează din punctul de vedere al interacțiunii personajelor, al referințelor lui Tarantino din alte filme ale sale, al scenografie, decorurilor. Personajul lui Margot Robbie nu mi-a părut să aibă un impact prea mare asupra acestei povești, a fost prezentă doar pentru a fura scenele prin intermediul aspectului fizic pus în prim plan prin garderoba extrem de sexi și a cadrelor numeroase pe formele ei lascive. Nici personajele negative nu mi-au părut că sunt la nivelul celor doi mari - Pitt și DiCaprio, nu au fost destul de convingători, cel puțin nu pentru mine. Din păcate, filmul acesta nu este pentru toată lumea, este un film despre industria cinematografică din anii 1969, o scrisoare de dragoste pentru Hollywoodul acelor vremuri și nu e destinat cinefililor ocazionali. Trebuie să îți placă filmele de epocă și să înțelegi anumite aspecte ale referințelor culturale din acele vremuri. Acest film este destinat mai mult pentru cinefilii înrăiți, care vor mai mult decât un film de acțiune, vor să trăiască ceea ce resimte personajul prin diversele lupte interne. Da, asta este valabil pentru orice film/ serial, dar aici este valorificat la un nivel mult mai profund, mai dramatic. Eu recomand acest film tuturor iubitorilor de filme de epocă, de artă, "pretențioase", un termen folosit pentru filmele mai de nișă.
user-5d66ca3de701c pe 28 August 2019 21:47
Filmul este o prostie.Pierdere totala de timp. Nu este nici comedie, nici drama. E un nimic. Pacat de actorii folositi in aceasta tentativa de film.
pacat de tine.
user-5d59655a4b52c pe 18 August 2019 17:51
Vai de capul lui de film ! Am adormit de 6 ori la acest film,plus ca am si parasit cinema-ul dupa 86 de minute. Dezastru ! Bani dati sa dormi la cinema. Nu recomand sub nici o forma ! Mai sunt filme naspa,dar acesta le intrece pe toate !!!! ????
user-5d5fa3930b9b2 pe 23 August 2019 11:34
Cel mai prost film văzut anul acesta. Prost și lung. După prima jumătate de oră spectatorii au început să părăseasca sala. Păcat de distribuție și de prestația buna a actorilor.
radoi87 pe 21 August 2019 11:50
Filmul este o prostie.Pierdere totala de timp.Pacat de actorii folositi in aceasta tentativa de film
RaoulRomania pe 16 August 2019 23:26
Filmul nu are story, nu are acțiune, o mare pierdere de timp. Păcat...
dunk pe 17 August 2019 22:20
Ma asteptam la altceva...
Un film gol! Tarantino fara inspiratie, pacat de distribuție!

Rau pe 07 Februarie 2020 00:16
Ce a fost asta ?!?
Concluzie - un film slab.

Am vazut toate filmele lui Tarantino. E departe... nici nu poti spune ca seamana sau ca are ceva smilar cu filmele precedente - poate cele 10 minute la final.

Sunt cinefil, aam vazut atatea filme... dar acesta m a surprins ...

lavvw pe 8 septembrie 2020 16:33
depinde si ce filme ai vazut, prietene
Kul pe 18 August 2019 23:00
Once Upon a Time … in Hollywood (2019)

– o pastișă (și o auto-pastișă) despre filmul hollywoodian cu care a crescut.
– mi-a placut ca a avut ritmul lui, nu s-a grabit si n-a avut mari poc-uri. (chapeux bas, inca o data, pentru Jackie Brown. care pt mine ramane “the”). cu mica exceptie killbill-ista pe final, cu doza de comedie neagra necesara. Nu i-am resimtit durata.
– are niste cadre foarte misto: niste condus, niste calare filmat de pe roller, niste postere, inside cinema, pe seturi.
– si sunt cumva timeless. desi povestea e pusa in ’70 – iti dai seama ca asa e si acum. si ca goldenul age-ul ala stills on.
– revival cat s-a putut de tare cu/pe Brad Pitt, si functional.
– ah, da. si o scena memorabila in care face misto de Bruce Lee :)
– DiCaprio plange si tuseste tot fimul – si e pus ‘la misto’ in tot… citeşte

Alecsutun pe 17 August 2019 03:45
Dacă nu ai văzut măcar cel puțin 5 filme de la Tarantino, nu ai ce caută la filmul asta
user-5a5252a6b1e78 pe 16 August 2019 21:59
Absolut superb.. recomand sa mergeți la cinema, pentru imagine, sunet, soundtracks, modul in care este filmată fiecare scena și desigur scenariu.
user-5d904198a2c1e pe 29 Septembrie 2019 08:35
Ferească Dumnezeu. Timp pierdut. Unicul film în care nu se întâmplă absolut nimic timp pe 3 ore. Pare făcut special pentru snobii care se uita la o coala alba uitata intr-un muzeu si cred ca e o opera de arta geniala.
user-5d8e6f7310b93 pe 27 Septembrie 2019 23:23
Cel mai prost film posibil văzut
Nu recomand nimanui. Un film lung si plictisitor. Mergeti la el doar daca vreti sa adormiți!!!

MikeSB24 pe 29 August 2019 00:26
din pacate
filmul nu are nimic din stralucirea lui Pulp Fiction. Nu stiu de ce il ridica lumea in slavi (de film vorbesc). Atmosfera din 69 lungita pana la D-zeu! Foarte putin dialog, si ala fara substanta. Imi pare rau, actorii au jucat foarte bine, dar raman la parerea ca nu prea au avut ce juca. Noroc cu finalul care mai dezmorteste atmosfera, dar atat, nimic mai mult!
bulletneo pe 29 august 2019 11:54
Este simplu "esti cool si intelectual daca te uiti la filmele lui Tarantino" , iar daca indraznesti sa spui ceva de ele, esti catalogat analfabet si trimis sa te uiti la telenovele sau filme cu supereroi :)))
user-59dcd8347b981 pe 23 August 2019 18:12
Bestial filmul!! Tarantino pur!!Genial!! Actorii joacă senzațional!
GabrielaSirbu pe 19 August 2019 15:49
Atmosfera anilor '70 excelent redata+muzica tot de acolo, secvente din serialele vremii (Mannix...ehe) iar jocul actoricesc tipic Tarantino. Daca-ti plac filmele lui, te duci si le vezi, daca nu, nu, simplu, chiar nu-i nimic de comentat.Ca si-n viata, vizionarea unui film este o chestiune de ALEGERE!
sabinalin pe 22 august 2019 20:07
E simpla alegerea: opt din opt pana acum si n-am de gand sa il ratez pe al noualea. La cinema!
GabrielaSirbu pe 23 august 2019 12:41
O sa-ti placa.
mihaelatb pe 28 August 2019 11:21
filmul este o poveste de dragoste, povestea regizorului fata de orasul in care a crescut, povestea regizorului fata de Cetatea filmului si dragostea sa fata de cea de-a saptea arta!
Si firesc, este o poveste subiectiva, asa cum ne-a obisnuit Tarantino. Americanul Tarantino nu-si ascunde resentimentele fata de miscarea Hippie si nu rezista tentatiei de a ironiza talentul lui Bruce Lee. Umanizeaza papusa Sharon Tate si refuza sa-i faca acelasi final pe care l-a avut in 69. Toti actorii sunt foarte in rol, de la Damian Lewis care seamana grozav cu Steve McQueen, pana la Al Pacino ( Marvin Schwarzs) care, ca si Sergio Leone, ii propune cowboy-ului ratat ( jucat cu mult umor de Leonardo DiCaprio) sa -si incerce norocul in Italia realizand western spaghetti. L-am lasat la urma pe Brad Pitt, pentru ca sper din toata inima sa ia Oscar-ul pentru personaj secundar, el fiind sarea si… citeşte

DAMME pe 29 august 2019 21:20
"Cei din urma vor fi cei dintai". Felicitari Mihaela.
mihai_chindris pe 27 Decembrie 2019 22:47
surprising!
foarte interesant & total altceva! chiar m-a surprins.. placut :)
user-5d4e7746ae1d1 pe 29 August 2019 17:17
Un film foarte reușit, puțin static ,dar un static artistic care merită văzut, actori buni cu joc bun, sunt foarte curios cum o să concureze la Oscar cu The Irishmam.

P.S: dacă nu sunteți un cinefil împătimit de filme peste genul Marvel și alte commercial,nu vă duceți oameni buni ,că nu o să înțelegeți și o să scrieți după aia de geaba că e o porcărie.

mihaela_82 pe 19 August 2019 01:52
Este interesant, Tarantino a incercat si altceva. DiCaprio si Brad Pitt interpreteaza foarte bine. Pe alocuri se vede stilul caracteristic regizorului. Michael Madsen merita sa apara mai mult.
superdepeche pe 30 Noiembrie 2019 18:52
absolut nu ,exclus !
o porcarie de film ,in care il vedem pe asta de apare peste tot de vrea sa salveze planeta ,dar in filmul masta fumeaza de ii iese si pe nas ,un brad pitt batran si obosit .
Un film despre nimic ,fara inceput cuprins si ceva la final.
doua stelute asa...pentru distributie ...mai mult pentru dakota fanning si margot robbie ...ca in rest ...praff !

bovoro pe 16 februarie 2020 23:36
Brad Pitt are 56 de ani si arata exceptional pentru varsta lui, cum, probabil, tu (daca esti barbat, desigur), nu vei arata asa la aceeasi varsta, hai sa nu ne cacam pe noi... Pe de alta parte, faptul ca filmul n-are suficient de mult creier si mațe improscate pe toti peretii din primul minut pana la ultimul, da, e un mare minus al filmului si merita 2 stelute.
superdepeche pe 26 februarie 2020 17:28
in primul rand nu iti da cu parerea despre ceva ce nu stii...gen cum arat eu la 55...nu o sa arate ni mama lui brad pitt. in al doilea rand ....nu trebuie sa fie cu imprastiere de creieri pe pereti ca un film sa fie bun....filmul asta chiar nu este despre nimic...si nu este doar parerea mea ...
user-5d59c4110234e pe 19 August 2019 00:35
Un film delicios. Mi-a plăcut fiecare minut. Recomand!!
aurel_antonio pe 24 August 2019 18:39
Filmul nu a fost facut pentru toți proștii care nu l-au ințeles. Nota 7.
Maluma pe 07 Ianuarie 2020 23:12
Revenind după patru ani din albul sângeros,The Hateful Eight,(primit personal mai cald)al nouălea film a lui Tarantino lasă o imagine comercială,dar tot o dată bombardată cu o serie de dezamăgiri din partea faniilor

În viziunea mea,,autorul"filmului,nu se află pe lista regizorilor care au dezamăgit datorită acestei pelicule.Poate mulți o să mă contrazică,dar Tarantino a făcut demult asta proiectănd seria Kill Bill pe ecrane.

Dar încă nevalorificând nici un aspect interior din poveste,mă grăbesc să încap în orizontul ei

La nivelul poveștii desprindem o idee centrală nu prea nouă,dar măcar reîmprospătată.Faptul că personajele nu au un scop concret,în esență,nu e ceva rău,dar depinde și genul de film în care este prezentat acest lucru.Astfel,neavând un fir epic precizat,este ușor să nu fie pe gustul unui… citeşte

bulletneo pe 26 August 2019 10:37
Am citit cam toate comentariile de aici si singurul lucru pe care am putut sa-l concluzionez este superficialitatea oamenilor. Sa luam pe rand, vad ca echipa sustinatorilor lui Tarantino incearca sa zugraveasca un film modest intr-o capodopera numai fiindca esti Cool si Intelectual sa te uiti la filmele lui, bagand unele remarci pline de aroganta, cand ii trimit pe cei de alta parere sa se uite la Inima Salbatica sau Avengers. De cealalta parte, cei nemultumiti se plang ca au dat banii pe bilet, ca au plecat dupa jumatate de ora, reactioneaza cu injuraturi la arogantele celorlalti. Pai atunci de ce s-au dus? Simplu, fiindca este Cool sa te duci la filmele lui Tarantino. Pe mine personal nu m-au surprins aceste reactii, fiindca din punctul meu de vedere, l-am considerat intotdeauna un regizor foarte slab. Uitati-va un pic la filmele sale, joaca numai actori de prima clasa si ies niste… citeşte
Cinefil00 pe 18 ianuarie 2020 22:27
Cum sa spui ca Django e film slab?? :)))))) Nu stiu cine a zis ca e cool sau nu sa te uiti la filmele lui X sau Y regizor. Eu nu pot spune ca este o capodopera dar este un film foarte bun cu substrat. Daca aceste substraturi din tipul asta de filme depasesc capacitateea unora de a intelege pe parcursul vizionarii se poate folosi foarte usor internetul pentru deslusirea misterului provocat in mintisoarele lor. Si eu m-am uitat la filme grele sau "mind fk" sau super filosofice samd, si a trebuit sa stau ceva timp sa caut intelesul anumitor replici sau scene fara sa zic "ba ce cacat de film n-are nici un sens" Cand dispare curiozitatea o sa ajungem toti niste roboti teleghidati cu fake news si ce ni se baga pe gat in reclame si de la "influensari"
bulletneo pe 20 ianuarie 2020 16:51
In primul rand, am zis in comentariul meu ca Pulp Fiction si Django ar fi cam singurele lui filme pe care nu le-am categorisit a fiind "slabe". Reactia ta ma duce cu gandul la o atitudine de suporter fanatic, care atunci cand aude ca altcineva nu tine cu echipa sa, nici nu mai sta sa analizeze ce a vrut sa spuna persoana respectiva. Iar cu privire la substract, cred ca nu prea stapanesti intelesul acelui cuvant, cum poti numi "substract" linguseala ieftina a lui Tarantino? Il arde pe Hitler in filme sau ii bate pe hipiotii care au ucis-o in realitate pe Sharon Tate, doar ca sa-i faca pe niste oameni care au trait niste tragedii sa se simta "razbunati". Vrei substract, te pot sfatui sa vezi o gramada de filme cu mesaj, personaje complexe, care dupa ce le vizionezi produc un impact si te fac sa te gandesti si cateva zile la ele. Am prieteni care sunt fani ai filmelor sale, dar pana si ei au recunoscut ca a fost un film foarte slab, cu un scenariu de gaga, iar daca nu ar fi fost regizat de altcineva nu lua in veci nominalizarile si nota de pe Imdb.
user-5f0d691e667ce pe 14 Iulie 2020 11:32
Mi-a placut! Tocmai pentru ca nu a respectat realitatea, mi-a placut (am citit comentarii legate si de acest aspect). Lasandu-i in viata pe Sharon si prietenii ei, Tarantino „a facut dreptate”... suntem liberi sa ne gandim la: „cum ar fi fost daca”. Frumos omagiu adus celor morti. Finalul m-a facut si sa rad, amuzant. Foarte buni Leonardo Dicaprio si Brad Pitt.
user-5eebca9407e66 pe 18 Iunie 2020 23:12
Pe departe cel mai bun film al lui Tarantino Good job!
user-5e62a779d5818 pe 18 Mai 2020 21:52
Filmul reușește cu succes sa ne introducă în atmosfera anilor 60. Nu plictisește deloc. Regizorul nu se grăbește tocmai pentru a reda cât mai bine acea atmosferă. Tarantino nu se poate însă abține de la scenele de violență explicită cu care alunecă în categoria B de fiecare dată. La fel ca in toate filmele sale muzica joacă un rol foarte important și contribuie în mod esențial redarea atmosferei dorite. Un film nou dar clasic totodată. Bun.
user-5ba3b576bcdfc pe 19 Aprilie 2020 23:52
user-5e89c78921f03, felicitări pentru comentariul tău. "Nu ne putem opune morții decât prin artă" mi se par a fi unele dintre cele mai frumoase și mai profunde cuvinte care s-au scris vreodată.
Cât desore idioții și gogomănii cărora nu le-a plăcut filmul nu pot spune decât atât: maneliști imbecili, titlul este Once upon - A fost odată... Cu alte cuvinte, e un basm și trebuie tratat ca atare. Pentru un basm, e minunat.
Troglodiții care așteaptă de la orice film explozii, împușcături și urmăriri "ca-n filme" ar face bine sa se spânzure sau sa iasă în calea coronavirusului. Oricum fac în zadar umbră Pământului.

lavvw pe 8 septembrie 2020 16:31
si mie mi s-a parut genial filmul. cat despre ailalti, nu e vina lor ca atat ii duce capul:)) adica asta e capacitatea creierului si a inteligentei lor, nu pot mai mult.
cabo1970 pe 21 Februarie 2020 22:08
Ma fac sa rad ,,marii cunoscatori si critici ai
filmelor" care ,,rade" de noi astia prostii care nu ,,intelege" filmul de arta,filmul bun.fratilor...asa porcarie de film n-am vazut de ani buni. Telejurnalul de pe vremea lu ceasca pare mai vioi.3 ore de somn pt ca inainte cu 2 min de final sa te trezeasca 3 tipete si tu crezi ca ti-au intrat hotii in casa.nu e asa.e finalul filmului.ce-ai facut mai nene tarantino.ne servisi o porcarie.

user-5d14f3787317b pe 19 Februarie 2020 16:35
cel mai PROST FILM pe care l-am văzut nota 1 nu se merită să vă pierdeți timpul cu asemenea porcărie, păcat de actori care joacă în film
user-5e47b0f0b91ca pe 15 Februarie 2020 10:53
Cel mai slab și plictisitor film văzut de mn intr-o sala de cinema nu recomand slab slab
dmsteaua pe 25 Noiembrie 2019 04:22
Mie,personal,mi-a plăcut foarte mult acest film, cumva m-a prins și m-a ținut lipit de ecran. Am fost fascinat de jocul celor doi actori,DiCaprio și Pitt,ei nu au nevoie de scenariu,simplul fapt să-i vezi împreună face toți banii. Dar Tarantino a țesut în această peliculă atât de multe scene,destine,idei, metafore,pare un amalgam de role lipite la întâmplare,însă,ca prin miracol,nu te pierzi,nu te plictisești,ci savurezi pe îndelete un regal cinematografic.
Iulidesprefilme pe 06 Ianuarie 2020 12:10
Globuri de aur - 2019, la categoriile: Cel mai bun film muzical / comedie, Cel mai bun scenariu, Quentin Tarantino, Cel mai bun actor în rol secundar, Brad Pitt.