Păreri Once Upon a Time in Anatolia

(2011)

A fost odată în Anatolia

klute pe 11 Martie 2015 16:45
În căutarea sufletului pierdut
Grație unui kick-off voit ambiguu și lacunar la nivelul faptelor, dar limpede și complet din punct de vedere simbolic, angajînd una din mărcile stilistice ale regizorului turc (lătratul prevestitor de moarte al cîinilor), Once Upon a Time in Anatolia trasează o circularitate discretă, acțiunile și mai ales motivațiile lor precizîndu-se lent și obligînd spectatorul la permanente reevaluări ale datelor acumulate. Crima care declanșează intriga fals polițistă ajunge să se nuanțeze tot mai mult și, proiectată pe fondul culpelor (reale, deși nesancționabile penal) ale restului personajelor, aproape că își răstoarnă semnificația inițială. Căutarea nocturnă, prelungită neașteptat de mult, capătă cu timpul accente absurde și grotești, inflexiuni trist comice și melancolice, ceea ce trebuia să fie o simplă formalitate transformîndu-se în cu totul… citeşte
ciprianionut pe 17 Ianuarie 2014 06:45
Must See
Un film exceptional din punct de vedere regizoral.Intradevar recomand acest film cinefililor .
Oare toti stiu sa aprecieze o cafea buna?aroma ?
Nu ai ce sa reprosezi acestui film sincer.
Sunt filme cu bugete infernale care sunt praf fata de Once Upon a Time in Anatolia.
Eu l-am vizionat la orele 03:00 am si culmea nu m-a luat somnul de loc eram nedormit si m-a tinut pe loc prin felul cum a fost realizat prin tot.
Filmele nu se deruleaza sa vedem noi daca sare sange sau e vre-una izbita cu capu de pereti eventual sex sau stiu eu?Filmele trebuie vizionate nu derulate .
Un film e ca si o viata de om.Crezi ca daca intalnesti un om si stai de vorba 5 ore cu el ii stii viata ?Te inseli! stii tu dramele prin care a trecut?trairile ?durerile fizice?sacrificiile ?Acestea necesita timp pentru a ti le putea povesti ca tu sa poti trai o mica parte din viata… citeşte

sabinalin pe 27 Mai 2014 16:48
Teoretic pe ecran nu se intampla mare lucru vreme de doua ore si jumatate. Practic insa se petrec lucruri pentru ca frumusestea filmului sta in amanunte, in cele mai mici detalii. Se asteapta foarte multe de la aceia care sunt pusi sa pazeasca societatea de raul existent in om. Se uita, cel mai adesea, ca si aceia sunt tot oameni, cu slabiciunile lor, cu momentele lor de angoasa, cu dramele lor, cu tragediile de care nu scapa nimeni oricat de mult si-ar dori. Politistul, procurorul, doctorul, trei personaje aflate in prim plan, trei presonaje "cu carne", trei personaje memorabile prin banalitatea lor, prin discutiile care par sa duca de niciunde spre nicaieri dar care, de fapt, dezvaluie foarte multe daca stai sa le analizezi cuvant cu cuvant. Auzisem de Ceylan, l-am descoperit abia acum pe acest mare regizor incununat acum trei zile cu Palme d'Or la Cannes. Abia astept sa vizionez… citeşte
myrrkhoos pe 14 Mai 2012 10:46
Film excepțional
Nu găsesc nimic teatral în acest film, a spune acest lucru trădează o înțelegere superficială atât a teatrului , cât și a cinema-ului.
Filmul se situează pe tradiția realismului european, îmbinând simbolismul cu un realism de tip proces verbal. Un film cât se poate de mișcător despre niște oameni care caută un cadavru, și fiecare personaje e o încâlceală de idei și sentimente. Epurarea de intrigă servește tocmai conceptului filmului, de a prezenta o lume care ni se revelează translucid, neclar.
Recomand cronica lui Andrei Gorzo din Dilema Veche pentru o opinie mult mai în cunoștință de cauză decât a mea.

Kul pe 13 Aprilie 2012 01:01
Bir zamanlar Anadolu’da (2011)

- misto, lent, pe indelete
- nopti de vara-toamna tarzie calde cu vant puternic :)
- cutume & cultura
- foarte! teatru like
- artsy e fortat, nu se se intampla organic => pretentii degeaba. iar subtilitatile, care sunt, depasesc binisor cinematografia in sine.
- chiar indoielnic de Grand Prix
- si kind of poor script, totusi. muuuult mai multa intriga plz. pai ‘Dogville’ plezeneste pe final de nu se poate… nu asa, sifoneala: o lipsa chilot si niste pamant in plaman, nu – nu tine apa. si nici niste povesti triste & personale colaterale. poate pt simbolisme?
- buna imagistica, jucat binisor, filmat cinstit fara cine stie ce inflorituri
- trailerul pacaleste, e mult mai sexy decat filmul in sine.

- s-au chinuit ceva la machiaj la cadavru, le-a iesit
- mi-a placut povestea… citeşte

mykele33 pe 25 decembrie 2016 19:44
iti dai asa niste talente bai baiatule,critic de arta de-ai fost si tot aratai putina indulgenta pentru prapaditii astia care printre altele ce sa vezi..sunt si artisti,nu numai chibiti ce vor sa disimuleze o personalitate rara.
Cretzulynne pe 05 Iunie 2019 22:24
A 18-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea Turciei.
Nu a fost nominalizat.

artyonline pe 21 Noiembrie 2014 11:22
Minunat
Un film absolut încântător ! Cadre minunate și actori foarte buni. Roluri bine definite. O Turcie nostagică. Abia aștept să mi se facă dorul unei re-vizionări :)
lili22 pe 17 Martie 2018 15:07
Un film extraordinar care isi merita premiul.Ai zice ca nu se intampla mare lucru in film dat lucrurile nu stau asa.Fragmente de concersatii configureaza portretele unor barbati coplesiti de probleme.E halucinanta scena manipularii cadavrului .Final foarte bun.
cosmin742000 pe 21 Octombrie 2017 00:16
O mizerie de film turcesc , groaznic de plictisitor..............................
Gabbella pe 15 Octombrie 2012 19:42
Dezamagire
Cu parere de rau nu am rezistat sa vizionez filmul cap-coada. Imi plac filmele turcesti dar pe acesta nu l-am putut urmari, am tot derulat dar degeaba, nu se intampla nimic. Filmul este foarte static, nu am avut rabdare.
MrJuVe pe 7 noiembrie 2012 17:51
Pacat
Gabbella pe 8 noiembrie 2012 17:15
De ce? Ai reusit sa vizionezi filmul pana la capat? Atunci felicitarile mele desi nu cred ca am pierdut ceva:)
blackmore pe 20 August 2019 15:54
O plictiseala de moarte de la un cap la celalalt , ca un discurs al lui Ioh Anus sau ca un meci al lui Halep
hreniuk pe 02 Ianuarie 2013 19:21
a fost odata in anatolia
nu gasesc va rog sa ma ajuta-ti cum sa vad filmul unde sa deschid cum sa-l vad ....am deja un car de stres tot dau si clik peste tot dar nimic etc
astept rasp
multumesc

Valex pe 24 ianuarie 2013 13:17
nu poti viziona filme aici.