Păreri On the Beach

(2000)

Ultimul tarm

Nicoleta pe 18 Decembrie 2003 03:01
un film inteligent realizat...o poveste violenta in care ...nu intalnim scene violente...dar ideea ne ingrozeste...suntem oameni si a trai cu gandul ca poate vom muri peste 20..30..50 de zile nu este cel mai fericit mod de viata...Ultimul tarm este un film pe care l-as recomanda tuturor celor care au posibilitatea sa il vada
MirelaGrigore pe 06 Aprilie 2015 19:18
Este unul dintre filmele care m-au marcat emotinal
Este unul dintre filmele care m-au marcat emotinal . Felul cum isi intrerupreau ei curentul si lasau usile deschise atunci cand urmau sa moara .
Cum stateau la coada sa primeasca pastile letale ...... cum fiecare se gandea sa isi faca un "final" mai lin si mai frumos :( :( :(

cosmin742000 pe 10 August 2012 08:24
Remake al filmului din 59 cu Gregory Peck , Ava Gardner , Fred Astaire si Anthony Perkins. Diferenta e ca intre timp filmele post-apocaliptice s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie si cu aceeasi intensitate au scazut si in calitate.
serban_ionescu pe 20 octombrie 2017 19:48
Pacat ca nu au fost facute de rusi pentru a fi considerate de tine "capodopere" nu-i asa ?!
pst35 pe 22 Iulie 2013 00:01
Destul de greu de urmarit la final si nu ma refer la drama generala ci la dramele individuale...cam greu sa-ti inchipui cum ar fi intr-o asemenea situatie...3 ore si ceva au trecut destul de repede...
White.Lily pe 09 Mai 2011 13:32
Deloc de neglijat este si filmul original dupa care s-a facut, din 1959 cu Ava Gardner si Gregory Peck.
defav pe 06 Ianuarie 2011 13:02
Acest film este obligatoriu de vazut , chit ca e cam lung , din doua parti, dar e foarte interesant si atmosfera pe are o creeaza - vremea post-apocaliptica, dupa razboil nuclear -e foarte veridica .
Desertaciunea peisajului, a lumii aceleia , se razboieste cu moralul ultimelor personaje ale unei lumi ce sta sa apuna . Sentimentul descurajarii . al implacabilului e redat mai bine ca in orice film, avem de-a face cu o drama SF remarcabila .

pssst pe 21 Aprilie 2004 10:37
un alt mesaj inaintea acestuia, care sfatuieste cinefilii sa nu-l rateze... un sfat inteligent.

Armand Assante: sa zicem ca este doar un Actor. sa zicem ca si Rachel Ward, amintindu-ne de ea din the Thorn Bird, este doar o Actrita. dar un film care ii reuneste pe ei cu Brian Brown nu este un simplu Film.

lasind la o parte ideea care imi repugna total, de a imparti filmul in doua parti, filmul reuseste sa aduca nu un suflu nou fata de varianta din '59, dar reuseste sa transforme tema din una specifica Razboiului Rece intr-una actuala. e de ajuns o apasare de buton...

jocul actorilor nu este sprijinit de muzica. muzica nu se aude. ea invaluieste personajele si sfarima granita invizibila dintre spectatori si personaje, iar asta nu face decit sa accentueze mesajul dramatic.

plimbarea lui BB cu un Ferrari pe strazile deznadejdii,… citeşte

serban_ionescu pe 21 Octombrie 2017 17:11
CAPODOPERA in opinia mea ! Foarte captivant in ciuda derularii pe parcursul a aproape 200 de minute, profund emotionant, profund impresionant si chiar "ZGUDUITOR" spiritual !
Desi remake al filmului asa-zis "princeps", SI EL FOARTE BUN, si cu acelasi titlu, sub regia binecunoscutului Stanley Kramer si in interpretarea foarte buna in special a celebrilor Gregory Peck si Ava Gardner, dar si a lui Anthony Perkins si Fred Astaire, din anul 1959, consider ca aceasta SUPERBA realizare cinematografica efectuata dupa 41 de ani (in anul 2000), reprezinta una dintre foarte putinele dati cand remake-ul cinematografic depaseste in mod semnificativ de mult productia cinematografica initiala cu acelasi titlu si evident cu acelasi subiect, chiar pana la nivelul considerat de mine drept CAPOPODOPERA !
Consider scenariul, regia si intr-un cuvant realizarea de ansamblu a acestui film, ca fiind de o complexitate maxima, nepunand strict limitat accentul numai pe latura psihologica a personajelor fie ea dealtfel oricat de interesanta posibil in contextul tragediei… citeşte

sebybog pe 22 August 2011 17:57
parere
Am vazut ambele variante. Acesta mi se pare mult mai bun. Primul e prea curat, in 2000 au fost mai realisti si , in plus, au redat mai bine trairile personajelor. Jocul lui A nthony Perkins in 1959 mi s-a parut, pe alocuri, fortat si patetic, "zgaria". Dar Assante, Brown, Ward si colegul australian din rolul Peter s-au completat de minune. De felul meu, sunt un cinic, dar multe scene m-au emotionat, iar finalul a adus liniste de mormant in casa mea.
Un plus, fata de 1959, e si muzica, mult mai potrivita.

serban_ionescu pe 21 octombrie 2017 17:15
Ai perfecta dreptate in privinta faptului ca aceasta a-2-a varianta din anul 2000 a acestui film, este NET mai buna si mult mai COMPLEXA CALITATIV decat aceea totusi si ea foarte buna din anul 1959 !