Păreri Oh, Ramona!

(2019)

Oh, Ramona!

loveOhRamona pe 22 Februarie 2019 13:45
Wow
Cel mai tare film de vazut cu prietenii!!! Love it!!
user-5c62d10db287c pe 12 Februarie 2019 16:00
Stiu ce varsta trebuie sa ai sa poti vizioana aceste film?
lavvw pe 19 februarie 2019 22:34
nu conteaza varsta, ci sa nu ai creier
blackmore pe 4 iunie 2019 11:49
lavvw mi-ai luat scrisul din tastatura
TMariuss pe 15 Martie 2019 14:28
Gooood, mi-a placut foarte mult, merita vazut. Good job
jokeru28 pe 27 Martie 2023 01:54
Nu am citit cartea, am văzut doar (adineauri) filmul. Nu ma așteptam să fie așa bine realizat ( imagine, montaj, sunet, text). Într-adevăr, cumva e o asemănare cu American Pie, dar "Oh! Ramona" nu e asa vulgar. Mie mi-a plăcut filmul.
Horatiucrisan pe 13 Decembrie 2022 23:29
Un film romanesc gen American Pie însă mult mai slab.
SYNDJ pe 02 Mai 2020 03:31
Destul de slabut. Il uiti repede, nu te marcheaza cu nimic.
Caktus pe 13 Aprilie 2020 11:44
Umor ieftin, scenariu slab, multe clisee, interpretare proasta.

Per total, o pierdere totala de timp.

cristimart pe 24 Ianuarie 2020 13:12
un pacat necesar
O cinematografie are nevoie de un evantai de productii. De la capodopere, pana la filme de consum, cu o valoare artistica subunitara. Asa e sanatos, iar aparitia unei astfel de productii vadeste o vaga insanatosire a cinema-ului national. Asta nu inseamna ca filmul e altfel decat IDIOT.
Smrs pe 06 Ianuarie 2020 02:21
Pentru românul ăla comentator..
Consider ca filmul este perfect adaptat cărtii si doar impresiile noastre de români atotcunoscatori a făcut ca acesta sa fie, consider eu, subapreciat. S-au adus atat de multe critici si multe probleme cu faptul ca a fost o ecranizare in lb engleza (asta pt ca oamenii stiau sau sperau ca vor scoate ceva bun la un nivel mai sus decat cel national) incat parca ne-am obisnuit toti numai cu drame si filme serioase ori ca vrem sa ramanem toti la specificul ala binecunoscut de „românesc”. Nu dragi cinefili, care n-ati vazut in viata voastra un film cu si despre adolescenti, nu este un acel tip de film ci este un film din categoria American Pie, Van Wilder, etc, ba chiar o combinatie intre ele as zice, reusita, amuzanta si chiar nu departe de adevar ca poveste, piperată atât cu comic de limbaj cât și de situație. Ati devenit toti prea sensibili si vreti numai filme cu greutate, dar… citeşte
kasmyn pe 16 Decembrie 2019 03:58
un film bun!!
DE ABIA ASTEPT SA VAD FILMUL., A EXiSTAT SI IN CONSTANTA PE STRADA CRISANA la numaryl 27 UNA RAMONA CARE, CRED CA SEAMANA CU PERSONAJUL DIN FILM CE PACALEA BARBATII IN ROMANIA SI ITALIIA PRIN METODA LOVERGIRL!!!MENTIONEZ CA L-AM VAZUT PACAT CA NU SUNT DIALOGURILE IN LIMBA ROMANA!!CHIAr NU S-a gasit nimeni sa-Produca in limba Romana???MIINE POMIINE O SA VEDEM SI MIHAI VITEAZU FILMUL PRODUS IN LIMBA ENGLEZA!!
clauditz pe 04 Septembrie 2019 00:46
Nu am citit cartea.
Mi-ar fi plăcut însă filmul sa fie în limba romana. Cred ca ar fi fost mai reușit și cred ca actorii ar fi fost mai naturali. În engleza mi se părea totul un pic forțat.
Merita văzut o data.

El_KaPpa pe 12 August 2019 22:53
4,5/10
Mai mult "Off" decat "Oh" Ramona!
Atunci cand faci un film prost daca ai macar o fata sexy la care sa ma holbez e mai ok, daca ai doua cu atat mai bine.

user-5d0649448d592 pe 16 Iunie 2019 17:04
Vai, vai, 75% din viața mea am trăit-o pe 2 continente și nu am văzut nimic asemanator, nici măcar in SUA, nu știu cine și de ce sau lăsat convinși sa facă un asemenea kakat, filmul e la fel de rău ca și guvernul PSD, actorii ori fi ei buni, nu-i cunosc, ce mai, Halal intrare in NETFLIX, NexT!
rebeca_negru pe 11 Iunie 2019 13:45
Bogdan Iancu a fost în filmul acesta gen, tocilarul, cum a fost Dylan O'Brien în The first time... se aseamănă foarte mult
user-5cfaca9894553 pe 07 Iunie 2019 23:37
Probabil cel mai prost film romanesc. O copie ordinara a filmelor americane cu adolescenti retardati. Mai bine se numea suge-o Andrei.
user-5cf8fbd443fe4 pe 06 Iunie 2019 14:48
Nu o sa spun nimic negativ despte calitatea video,talentul actorilor,editarea sau alte elemente cinematografice.Filmul este unul foarte bine realizat.Problema e urmatoarea:probabil in viziunea Cristinei Jacob,toti liceenii sunt obsedati de sex.Totul in acest film se invarte in jurul sexului,chiar si relatiile.Am inteles ideea de "americanizare" si "globalizare",care este o realitate dar in filmele si serialele din SUA despre adolescenti e destul de bn evidentiat cum o relatie inseamna mai mult decat sex,sexul fiind doar o parte a relatiei.Inteleg ideea de comedie,dar s-a deviat foarte mult de la realitate
blackmore pe 04 Iunie 2019 11:41
O mizerie de film romanesc de limba engleza cu care am pierdut o ora si 40 de minute din viata mea, execrabil jucat.Singurul lucru de apreciat din aceasta mizerie pentru decervelati sunt unele actrite care arata bine , dar de jucat joaca execrabil
user-5c5e8772880f4 pe 02 Iunie 2019 23:28
Am vazut filmul odata cu aparitia sa pe Netflix si am urmatoarea parere.
Facand abstractie de faptul ca am citit cartea filmul este foarte slab. Tot ce e de apreciat e imaginea, calitatea sunetului si editarea( calitatea ei, ca in rest sunt multe faze copiate). Si cel mai mult, faptul ca, spre deosebire de alti regizori care aleg sa filmeze in cele mai sărăcăcioase colțuri de țara, aici s-a ales un oraș minunat, asa cum sunt destule in țara asta.
Fara sa fac insa abstractie de faptul ca am citit cartea, filmul e o mizerie.Sicer, extrem de ilogic de multe ori, personajele centrale parca n-au niciun fel de motivatie si nu evoluează deloc, umor prea forțat, prea putin, prea pueril fața de sursa de inspirație. Anemona devine un personaj plat, iar Andrei unul plictisitor. O poveste profundă despre adolescența transformată intr-un fel de parodie si atât.
Nu… citeşte

viross pe 02 Iunie 2019 16:39
trist!!
am citit cartea si sincer sa fiu , filmul e o pierdere de vreme.
eduard_stratan pe 02 Iunie 2019 12:41
Un film manipulat : sunt 467 de note 10 si 265 de note 1 pe imdb!
blackmore pe 4 iunie 2019 11:47
De acum sigur o sa fie 266
xerses pe 02 Iunie 2019 10:15
Pentru mine nu a fost un film de uau! Nu mi-a placut jocul actorilor.... Neconvingator!
marius7x pe 01 Iunie 2019 18:52
Acum că a ajuns și pe Netflix (in multe țări, SUA inclusiv), sunt curios de reacțiile străinilor pe IMdb de exemplu. Probabil nu vor fi chiar asa negative ca la noi, neștiind nici cartea și nederanjati de dublări.
Dar clar un film pentru cei sub 20 de ani, și cu așteptarea asta de înainte, nu e departe de alte sex comedies americane, germane (Suck it Shakespeare) sau chiar coreene (Sex is zero?). Pentru alt public, da, e un film foarte slab. Scenariul lasă de dorit, glumele sunt răsuflate rău pentru generația ce a crescut cu American Pie sau chiar Revenge of the nerds..

user-5cba254b96e35 pe 19 Aprilie 2019 22:48
A-și dori sa îl vad și eu, îmi puteți spune va rog un site unde a-și putea să-l vad?
blackmore pe 4 iunie 2019 11:48
E pe trackerul myxz dar daca ai neuroni nu merita timpul
nico_nicolle pe 26 Martie 2019 18:32
Un film muuult pt adolescenți... Pt astea mai bătrâni drăguț, amuzant, dar tare ușurel
user-5c59bb97ce899 pe 16 Martie 2019 08:48
Imi puteti spune va rog pe ce site ati vazut filmul daca nu ati mers la cinema ? Eu nu pot sa-l vad nicaieri
blackmore pe 4 iunie 2019 11:48
E pe trackerul myxz dar daca ai neuroni nu merita timpul
user-5c79ac2c6a9d7 pe 02 Martie 2019 00:06
Am fost la cinema in speranta ca voi vedea un film beton, mai ales ca am citit cartea. Din pacate, am facut cea mai proasta alegere... Recomand, doar cartea!
TemariWind pe 23 Februarie 2019 12:15
O abordare nouă în cinematografia românească (dacă ne gândim la PET-urile de apă minerală cenzurate din filmele obişnuite). Am citit "Suge-o, Ramona!" pe când erau doar pagini dintr-un blog și pot spune că am savurat glumele, întâmplările (care păreau chiar reale) și mi-am imaginat vremurile de la sfârșitul anilor '90, început de 2000 (o altă eră). Din păcate filmul este o dezamăgire și singurele lucruri pe care le-am apreciat au fost frumoasele cadre din Brașov și Constanța. Nu recomand în general, dar mai ales nu recomand la cinema. Îmi pare nespus de rău, Andrei! Recomand totuși cartea.
Kul pe 24 Februarie 2019 20:40
Oh, Ramona! (2019)

– dialogul este in engleza
– si destul de bun pe alocuri, desi clar cu pronuntia mai e de lucru
– iar nice (chiar very nice) promo pentru: Brasov (yes!), Mamaia si faleza Casino Cta
– foarte buna imagine, si destule scene filmate ca niste reclame (nu-mi dau seama daca asta e plus sau minus)
– goofy assumed
– si efecte overlay, cu scratchuri. parca un pic abuzate, dar misto.
– placement de produse – asta chiar m-a uns pe suflet, desi tre’ia parca invers :D Whoop-whoop for http://www.opticris.ro/ :D
– iar multa ierbutza
– skins enough
– ca regie iar mi se pare pe plus fata de Selfie-uri, parca ar fi niste pretentzii de Hollywood – ceea.ce.este.de.f.bine
– stupizel articifiu de final, de iertat

Din pacate “aventurile” personajului sunt infantil-infatuate,… citeşte

manutoderica23 pe 25 Februarie 2019 23:55
Foarte amuzant!
Am fost la film cu fiul meu care voia neaparat sa il vada. Nu ma asteptam la mare lucru, dar am ras bine de tot in doua ore la cinema. Film de adolescenti, nimic mai mult, dar mi-am amintit cu placere de viata mea de atunci si am petrecut timp frumos cu al meu! Recomand!
lili22 pe 27 februarie 2019 23:55
Ce educatie aleasa primeste fiul dv.
user-5c7446af1ae4b pe 25 Februarie 2019 21:50
Foarte interesant film! Il recomand si prietenelor. ❤️❤️❤️✅
lili22 pe 26 februarie 2019 08:47
user inexistent...lauda filmul.
user-5c74220f440dc pe 25 Februarie 2019 19:14
Geniaaaaalllllll.. Felicitări..este un proiect magnific! ????❤❤❤
lili22 pe 26 februarie 2019 08:52
user-598c352f6e82f pe 25 Februarie 2019 17:24
A fost un film genial .Mi-a placut abolut tot, de la cum este filmat pana la actori. Este un film cu o viziune diferita in Romania❤️
lili22 pe 26 februarie 2019 08:50
user inexistent.
user-5b86af79caa87 pe 25 Februarie 2019 12:58
Cel mai smecher film, are acțiune foarte multă, are umor drama dragoste si multe altele, foarte smechere. Este cel mai frumos film românesc si cred ca poate concura cu multe filme din afară!
lili22 pe 26 februarie 2019 08:54
user-5c71ab4f62067 pe 23 Februarie 2019 22:25
Doamne fereste ce vieti triste aveti unii! Un film de comedie foarte bun, daca nu vedeam cateva personaje romanesti si orasele Brasov, Bucuresti, Constanta nu credeam ca este romanesc... Ce stie romanul de cat sa critice de invidie . La munca nu va mai place ! Unii o sa ramaneti asa prosti si rupti de foame ca de nu stiti de cat sa invidiati... Un film f frumos, am ras tot filmul, frustratii , invidiosii si prostii sa stea acasa!
mirceathekid pe 27 Ianuarie 2019 09:00
Nu am vazut filmul dar cartea este extraordinara Suge-o Ramona e doar o injuratura la adresa fetei care ia rupt inima unui adolescent.
user-5c76e964c5474 pe 27 Februarie 2019 21:53
Filmările sunt foarte calitative. Limba engleza nu pare forțată, deși se simte ca nu este nativa. Filmul chiar merita toată aprecierea. Felicitări tuturor celor implicați! Mi-a făcut o mare placere sa îl vizionez și da, chiar am râs! Recomand cu drag filmul. Merită văzut!
cristimart pe 24 ianuarie 2020 13:17
Poate ca engleza lor nu e fortata, dar romana ta este. Caci "calitativ" nu are grad de comparatie. La concluzia asta nu ajungi dupa facultatea de litere, ci dupa liceu frecventat. Cu alte cuvinte, imi pare ca e o mostra de nivel de educatie pentru cei carora li se adreseaza filmul. Deci, daca va plac filmele "foarte calitative", sa vedeti neaparat cum o "suge Ramona". O sa va placa, "gen".
user-5c7613dcc6376 pe 27 Februarie 2019 06:37
Cel mai prost film pe care l am vazut la cinematograf...nu merita nici 1 lei această prostie.
user-5c7422637bff3 pe 25 Februarie 2019 19:16
Din primele 5 minute mi-a placut . Este un film incredibil de minunat , actorii joaca foarte bine . Astept partea a 2 a ❤❤❤❤
user-5c74027211c2b pe 25 Februarie 2019 16:58
Cel mai cool film❤ a întrecut toate așteptările mele! Ma bucur ca romanii au ajuns la un asemenea nivel! Felicitări! Merita privit!
lili22 pe 26 februarie 2019 08:56
user inexistent.
user-5c73f836dfa2d pe 25 Februarie 2019 16:16
chair nu îmi vine sa cred ca acest film este filmat chair aici in românia , este un film foarte tare , e cel mai tare film pe care l-am văzut toți sunteți genaili și chiar apreciez munca depusă pentru acest film bestial
wanderergirl pe 25 Februarie 2019 13:49
Fun si cool
E un film asa cum n-ai mai vazut produs, realizat si filmat in Romania :)
Orasele Brasov, Constanta si Bucuresti arata super bine in film, nu exista imagini gri, muncitori in salopete si saracie. Vedem o Romanie moderna, adolescenti cool, ocupati cu social media si triunghiuri amoroase. E foarte fun!

diadidix pe 25 Februarie 2019 13:43
Razi, te relaxezi si te minunezi
Inainte sa intri in sala de cinema, trebuie sa te intorci la varsta adolescentei, asta daca esti mai matur, iar daca esti adolescent, trebuie doar sa te bucuri. E un film funny, plin de analogii misto, te relaxezi si te simti bine. Actorii sunt foarte talentati, iar editarea este o capodopera. Felicitari!
DragosIonutIonescu pe 25 Iunie 2019 01:23
Filmul este slab în comparație cu cartea. Ceea ce i-a captivat pe cititori este modul de a povesti și umorul lui Andrei Ciobanu. În film, faptul că au folosit mulți actori străini, iar scenariul a fost unul de "Hollywood", mai mult l-a dezavantajat. Ei au vrut să facă un film cu potențial de a fi urmărit și în afara țării, dar de fapt a ieșit unul comun pe stilul american.

Nici actorul în rolul principal nu mi se pare ca e ales bine, cu tot respectul pentru Bogdan Iancu. În carte, personajul principal era mai amuzant, mai cu tupeu, chiar dacă nu avea el mare succes la fete în primă fază. Ăsta e farmecul cărții, te face să fii curios cum o scoate la capăt Andrei din situațiile în care intră. Filmul este destul de sec după părerea mea.

george01postelnicu pe 20 Februarie 2019 12:35
Oh, daaaa!
E primul film romanesc la care rad cu adevarat! E foarte tare! In sfarsit dupa mizeriile alea de Selfie, Cristina Jacob face un film adevarat! Ca la americani! Blanaa frate! Ciobanule cum frecai tu sticla aia la bar acolo tataaa! Hahaha! Tare de tot analogiile! Bravo!
GeorgianaHoratiu pe 20 Februarie 2019 12:23
OMG! Un film exceptional!
Asa cevaaa! Am ras tot filmul! E marfa! Bogdaneee te iubeesc! Esti genial! Mi-a adus aminte de liceu si vremea cand alergam dupa baieti doar ca sa le dau papucii ! hahaha ! Foarte tare!! Bravoo bai copii!
marius.goddard pe 20 Februarie 2019 12:07
Am ras de am pocnit!
Foarte tare filmul! Mi am adus aminte de liceu :))) Dupa o zi grea la birou a mers ca uns! M-am distrat copios! Imaginea foarte buna, super coloana sonora, super actori! Bravo!
blackmore pe 4 iunie 2019 11:44
Din pacate nu ai pocnit destul
valitirta01 pe 16 Februarie 2019 19:45
GENIAL!!
Cu mult peste asteptarile mele, cel mai tare film romanesc!!! si e si singurul la care am ras! N-am mai vazut o sala de 400 de oameni, plina ochi, sa rada pe bune la un film!! Felicitari!
lavvw pe 19 februarie 2019 22:34
la cei 11 ani ai tai, nu prea ai avut timp sa vizionezi.
FunnyX pe 20 Februarie 2019 03:13
Mare surpriza a fost acest film pentru mine. Daca rezistati inceputului, mai ales primelor 10 minute, o sa inceapa sa va placa. Si o sa va doriti sa fiti in pielea lui Andrei!
Eu cred ca filmul are atuuri pentru a avea succes si in strainatate, nu doar in Romania!

Noprobl3m pe 17 Februarie 2019 23:54
Am fost la cinema, foarte buna comedia, pentru un film cu si despre adolescenti. Majoritatea din sala radeau bine, inclusiv eu. Merita vazut!
user-5c691a6d54339 pe 17 Februarie 2019 10:26
"Un film bun si amuzant! M-am bucurat de fiecare secunda!
Recomand! ????????????"

lili22 pe 26 februarie 2019 08:59