Păreri Oh, Ramona!

(2019)

Oh, Ramona!

Cretzulynne pe 08 Ianuarie 2019 22:10
Nici în română nu se păstrează titlul original al sursei literare după care este adaptat? Până când mai continuă moda asta?
Cristofor07 pe 3 februarie 2019 13:53
Da, Soros si UE ii platesc pe astia sa ne fure limba... sau poate era cam prea mult sa pui 'suge-o' pe un poster? sa ii faci reclama la tv? sau bannere prin oras..
Cretzulynne pe 13 februarie 2019 17:12
Să fim cârcotași: 1. Suge-o, Ramona! și Oh, Ramona! sunt 2 expresii cum nu se poate mai diferite. Nici măcar nu se apropie de egalitate, oricât am vrea noi să ne amăgim. Prima se referă la o acțiune viitoare. A doua se referă la o acțiune trecută. Capsici? 2. Dacă s-a putut publica în format tipărit, adică acele cărți, de ce nu se poate și la un produs audio-vizual? Libertatea de exprimare, domnilor? 3. Nu suntem un popor de puritani. Sau suntem? 4. Educația sexuală începe de la 8-10 ani, sau chiar și mai devreme. Avem drept de sex de la 14/15 ani, depinzând de în ce zonă a planetei locuiești. 5. Românii au un limbaj curent muult mai răutăcios decât titlul cărții. Nu se pune? 6. Contează contextul. Adică, nu se adresează spectatorilor, ci unui personaj. Nu se pune? 7. Este un film. O dramedie. Nu un film pornografic. A se trata ca atare. 8. Este o ADAPTARE. M-am săturat de titluri diferite. Peste ani, acest titlu nu mă va trimite niciodată la cartea după care a fost adaptat, așa cum mă trimite Moromeții 2 (2018) la volumul 2 al romanului Moromeții. Este o carte. Este și o adaptare. Dar, cei care nu știu, rămân cu impresia că se bazează pe un scenariu, ori pe ideea regizorului. Nici asta nu se pune?
rhadoo_pop pe 11 Ianuarie 2019 14:44
De abia astept sa il vad!
OMG! Am citit cartea si am vazut trailer-ul acum! Nu pot sa creeed - abia astept sa apara! Ramona, pazeeaaa ca vin!
dragosohr pe 11 Ianuarie 2019 14:47
Un must see!
Nu ai voie sa il ratezi! O sa te regasesti in el cu siguranta!
Crynick pe 15 Ianuarie 2019 14:19
Trebuie sa cautam mult sa gasim o carte mai proasta
Cretzulynne pe 16 ianuarie 2019 12:24
Adică ți-a plăcut cartea? Nu te creed! :))
Cretzulynne pe 16 ianuarie 2019 16:03
la persoana întâi. Cam rar așa ceva.
mirceathekid pe 27 Ianuarie 2019 09:00
Nu am vazut filmul dar cartea este extraordinara Suge-o Ramona e doar o injuratura la adresa fetei care ia rupt inima unui adolescent.
albert_matei pe 04 Februarie 2019 21:23
In sfarsit, un film romanesc facut ca la Hollywood!
Un film cu actori frumosi, cu replici amuzante si cu situatii care te tin lipit de ecran de la inceput pana la sfarsit. De vazut cu gasca de prieteni, pentru ca sigur macar unul din grup se regaseste in scenele din film.
Pe mine nu m-a deranjat ca e in engleza. Cand mergeti la filme de Hollywood n-are nimeni pretentia sa fie in romana. Deci care e problema daca niste romani s-au decis sa faca un film in engleza...

blackmore pe 4 iunie 2019 11:36
Nu e un lucru bun ca ti se pare tie ca facem mizerii precum Hollywoodul
user-59ac932637ddd pe 05 Februarie 2019 00:11
Abia aștept să-l vizionez. Este genul de film în care oricine se poate regăsi.
lili22 pe 26 februarie 2019 08:57
user inexistent,
user-5c62d10db287c pe 12 Februarie 2019 16:00
Stiu ce varsta trebuie sa ai sa poti vizioana aceste film?
lavvw pe 19 februarie 2019 22:34
nu conteaza varsta, ci sa nu ai creier
blackmore pe 4 iunie 2019 11:49
lavvw mi-ai luat scrisul din tastatura
user-5c64639b81ac3 pe 13 Februarie 2019 20:39
Cel mai oribil film vazut vreodata, extrem de proasta povestea, nu are nici cea mai mica treaba cu cartea, glumele proaste, nu transmite absolut nimic, plin de clisee interpretate intr o maniera slaba de tot. Nu recomand, bani dati degeaba!! Cum poate sa aiba nota 7,5 serios....
petremihai1982 pe 16 februarie 2019 10:08
Note date de pubertani care au dat buluc la jegul ăsta ce este o jignire pentru cinematografie crezând că vor vedea un sân pe ecran mare.
Licurici75 pe 14 martie 2019 12:47
Si cartea tot o mizerie este. ce pretentii ai de la film?
ancota pe 13 Februarie 2019 23:16
Amuzant
Foarte reusit pentru un film romanesc. Chiar daca nu e genul meu de film nu pot sa spun ca m-am plictisit. Suna destul de bine in limba engleza si pare mai credibil, actiunea fiind mai apropiata de cea a filmelor americane de gen teen movie. Mergeti sa-l vedeti, cred ca o sa va placa.
marse89 pe 18 februarie 2019 17:21
ce să facem? să mergem să îl vedem? jegul ăsta nu trebuia să vadă niciun cinematograf serios, maxim unul de cartier din berceni, dar ăsta e românul iubește kitsch-ul și vulgarul...
ancota pe 18 februarie 2019 18:37
Eh. Nu e un film pentru oricine. E pentru adolescenti. Exact asta vor spune si adolescentii despre un film ca... Siera Nevada, de exemplu. Care nu e pentru adolescenti. E simplu. Daca ai intrat la Ramona cu gandul ca o sa vezi un film de arta se cheama ca te-ai inselat. Daca e sau nu un film prost, eu zic ca nu e. E un film romanesc foarte bun pentru segmentul lui de public si care o sa ruleze in toate mall-urile pentru ca se vinde bine. Asta-i treaba. Ca vrem sau ca nu vrem, orice marfa are pretul si cumparatorul ei. Restul e cancan.
user-5c6484c3b8145 pe 13 Februarie 2019 23:41
Dublat in engleza, a parut totul fals. Nu mi-a inspirat nimic altceva decat dorinta de a pleca din sala cat mai repede. O seara pierduta. Trailerul este mai reusit decat filmul in sine....
blackmore pe 4 iunie 2019 11:38
Nu e dublat in engleza e in engleza in original , ca sa para mai hollywoodian deci mai mizerabil.
kasmyn pe 16 decembrie 2019 14:48
ERA MAI PENTRU ROMANII DACA SE SE FACEA CU DIALOGURI IN ROMANA!!
biancabia299766788 pe 14 Februarie 2019 01:58
E super tare merita 10 cu felicitari, comedie din plin
ana_maria_corcoada pe 14 Februarie 2019 18:49
Unde il pot vedea și eu în afara de Cinematograf? Online? Sau vreun program anume?
mihaiprst pe 15 februarie 2019 22:39
Doar la cinema
blackmore pe 4 iunie 2019 11:42
E si pe trackerul myxz dar nu merita timpul pierdut
dorina_sara pe 14 Februarie 2019 22:05
Am fost azi la film și mi-a plăcut. Eram puțin sceptica citind unele comentarii insa sunt de părere că filmul e chiar reușit, actorii mi-au plăcut, sunt multe momente comice și drăguțe. Te face sa îți amintești puțin de perioada adolescentei. Actorul principal si-a jucat bine rolul...per total nu regret vizionarea filmului și recomand celor care sunt atragi de genul acesta de film.
runny3h pe 14 Februarie 2019 23:27
Damn.... Cum a ajuns asta in cinematograf?! Cel mai cringe film pe care l am vazut.
user-5c65e706a7d27 pe 15 Februarie 2019 00:12
Unele momente din film au fost reusite, intr-adevar amuza, dar este extrem de clișeic prin exprimare si scene. Nu a meritat asteptarea. Film romanesc cu aproape toti actorii straini, dublat in engleza, lucru ce face glumele sa fie si mai proaste si mai cliseice decat ar fi fost in mod normal. Un film light pentru atunci cand ai vreme de pierdut.
user-5c65975d4c6e4 pe 15 Februarie 2019 09:24
Niciodata nu las review dupa ce vizionez un film, dar "oh, ramona" m-a lăsat cu nevoia de a face acest lucru. O sa spun din prima ca e un film prost, probabil cel mai prost pe care l-am văzut vreodată. Reusind cumva sa inglobeze toate glumele răsuflate pe care le-am auzit deja cu toții, filmul ăsta se chinuie în mod evident sa fie o comedie. Pe lângă asta, jocul actoricesc lasa de dorit, multe actiuni sunt nejustificate si personajele sunt construite superficial. A fost greu de urmarit, avand doar vreo cateva secvente placute si glume reușite.
Totusi, am apreciat cadrele, care au fost bine realizate, si tehnica. Filmul chiar arată bine, dar nu valorează mai nimic. Probabil vizionat pe mut e mai bun.

cri23 pe 15 Februarie 2019 18:51
Amazing movie! Felicitari regizorului si actorilor pentru film, este genial! O ecranizare romaneasca la un alt nivel. #proudromanian
nostrimus10 pe 19 martie 2019 19:29
cu filmul asta sa te lauzi? esti bine? opriti planeta, vreau sa cobor
Caktus pe 13 aprilie 2020 20:06
E ultima mizerie de film
Deea121 pe 15 Februarie 2019 18:56
Merita vazut!
Mi-a placut mult filmul, merita vazut!
Felicitari!

vsoldan pe 15 Februarie 2019 20:23
Beautiful shooted, cool actors, but more then a movie for teenagers I can sincerely tell about it. ????
laurentiurogean pe 15 Februarie 2019 20:37
Awesome!
Great movie! Ceva ce n-a mai fost facut in Romania!
daria125 pe 15 Februarie 2019 20:46
Foarte bun filmul,actori buni,comedia la locul ei.=))))
nico56 pe 15 Februarie 2019 20:50
Nu trebuie sa il ratezi!!!E foarte fain! Great job!
andreeaata pe 15 Februarie 2019 21:38
Nu recomand nimanui acest film. Efecte proaste, coloana sonora nepotrivita, nu am ras deloc.
Nu dati banii pe prostii!

dany6960 pe 15 Februarie 2019 22:07
Ramona, Anemona si Mamona
Cum ati ales ma nene ma pe bunaciunile alea doua de care e indragostit pana peste urechi Andrei? Le-ati ales dupa buze carnoase si ochi de culoare albastra sau verde? :)) Oricum v-a iesit se pare. Un film american cu poante romanesti in care cele doua bunaciuni apar imbracate sexy. Cum? Nu avem scene de nuditate? La un film cu si despre adolescenti? Nope. Nu numai ca nu avem, da' nici final n-avem. Pai ce veverita mea ati facut ma nene ma.
mihaiprst pe 15 Februarie 2019 22:29
E mega cool filmul asta!! N-am ai ras asa de foarte mult timp, si analogiile sunt bestiale. Bravo!!!
bogdanc1 pe 15 Februarie 2019 22:36
Mi-a placut abolutt totul, de la cum este filmat pana la actori. Este un film fresh si cu o viziune diferita in Romania. Ciobanu rulzz
LeicaBogdan pe 16 Februarie 2019 01:16
O pierdere de timp. cartea a fost extraordinara, filmul o prostie de 2 lei.
marius_botezatu pe 16 Februarie 2019 17:51
Cel mai slab film
Din pacate am dat bani sa-l vad la cinema.
Este cel mai prost film vazut de mine, din ultimii 10-15 ani.
Replicile sunt foarte idioate si penibile, sunetul este inregistrat mai intai in studio si apoi suprapus cu imaginea. Actorii nu transmit nimic, parca e un film facut de niste pusti de la actorie aflati in primul an. Nici daca aveam 13-14 ani nu cred ca ii dadeam mai mult de 3 stele....

valitirta01 pe 16 Februarie 2019 19:45
GENIAL!!
Cu mult peste asteptarile mele, cel mai tare film romanesc!!! si e si singurul la care am ras! N-am mai vazut o sala de 400 de oameni, plina ochi, sa rada pe bune la un film!! Felicitari!
lavvw pe 19 februarie 2019 22:34
la cei 11 ani ai tai, nu prea ai avut timp sa vizionezi.
user-5c6884ac9fcee pe 16 Februarie 2019 23:48
Slab...foarte slab...Am citit cartea si nu a avut nici o logica...trist
paul_vasile pe 16 Februarie 2019 23:51
Slab, foarte slab acest film.
NU recomand acest film

user-5c691a6d54339 pe 17 Februarie 2019 10:26
"Un film bun si amuzant! M-am bucurat de fiecare secunda!
Recomand! ????????????"

lili22 pe 26 februarie 2019 08:59
user inexistent
Manu1102 pe 17 Februarie 2019 16:07
Atât de slab nu credeam ca poate fi realizat un film! Am întrat dintr-o întâmplare la cel mai prost film din istoria cinematografiei romanesti. Îl recomand doar celor care îl recomanda...
mihai_papuzu pe 17 Februarie 2019 19:52
O prostie fără limite. Ce se vrea asta? O comedie cu iz S.F? O mizerie totală de la cap la coadă, care nici măcar nu are legătură cu ce scrie prin carte . Cum zicea cineva mai jos, il recomand doar celor care îl recomandă. Așa îți dai seama de IQ-ul unora
Noprobl3m pe 17 Februarie 2019 23:54
Am fost la cinema, foarte buna comedia, pentru un film cu si despre adolescenti. Majoritatea din sala radeau bine, inclusiv eu. Merita vazut!
user-5c557e39b0bfc pe 18 Februarie 2019 11:35
Penibil , cum se baga asemenea prosti la cinema nici daca mar plati ei nu mas uita .
user-5c6adca923b8d pe 18 Februarie 2019 19:00
Cred ca e prima data cand las o recenzie, dar acum chiar am simtit nevoia sa o fac. "Film foaaaaarte slab" e o exprimare draguta pentru cum l-as caracteriza de fapt.
1. Nu consider ca limita de varsta e una potrivita(+12), pentru ca, in ciuda lipsei nuditatii, aluziile, cadrele sugestive dar si simplul comportament al personajelor (ce aveau totusi 16 ani) nu cred ca sunt tocmai ok pentru pusti si pustoaice de 13 ani (da, erau si din astia in sala)
1.2. Ma leg din nou de comportamentul totaaaaaal vulgar si departat de realitate pe care il expun personajele- in special cele feminine- pentru ca ofera copiilor un model, nu numai gresit, dar si pur fictiv in ceea ce priveste interactiunea cu persoane de sex opus, relatiile amoroase, sexuale etc
Spoiler alert! Ca sa ofer si un exemplu, Ramona mergea la liceu imbracata cu strampi plasa, decoltata, la petreceri dansa lasciv cu… citeşte

roxana_nicoleta_cozma pe 18 Februarie 2019 23:07
Cel mai prost film văzut vreodată . Nu am crezut ca poate exista un film mai prost ca acesta .Mai bine îl lăsau in romană , așa nu se mai auzeau vocile dublate de parca vorbeau din difuzor .
walachus pe 19 Februarie 2019 08:37
de ce ?
de ce atunci cand vedem o comedioara americana nu ne suparam atat de tare de stilul cheesie si altele ? de ce ar trebui sa vada doar adolescentii acest film ?
mie personal mi-a placut la fel de mult ca multe filme straine care fac incasari bunicele si nu cred ca sunt vreun pervers daca la 50 de ani vad un film ca acesta si pot sa imi aduc aminte de adolescenta si tineretea mea, sa am nostalgii amintindu-mi ca poate unele scene le-am trait si noi cei mai purii "odata ca niciodata"
e un film bun cu adolescenti pentru adolescenti si nu numai imho

blackmore pe 4 iunie 2019 11:43
Eu ma supar pt mizerii indiferent de natie cu atat mai mult cu cat americanii doar mizerii produc
lavvw pe 19 Februarie 2019 22:29
Un alt film pt creiere goale, pt consumatorii de vulgar si umor ieftin. Oare cand vor face si romanii ceva bun?
FunnyX pe 20 Februarie 2019 03:13
Mare surpriza a fost acest film pentru mine. Daca rezistati inceputului, mai ales primelor 10 minute, o sa inceapa sa va placa. Si o sa va doriti sa fiti in pielea lui Andrei!
Eu cred ca filmul are atuuri pentru a avea succes si in strainatate, nu doar in Romania!

marius.goddard pe 20 Februarie 2019 12:07
Am ras de am pocnit!
Foarte tare filmul! Mi am adus aminte de liceu :))) Dupa o zi grea la birou a mers ca uns! M-am distrat copios! Imaginea foarte buna, super coloana sonora, super actori! Bravo!
blackmore pe 4 iunie 2019 11:44
Din pacate nu ai pocnit destul
GeorgianaHoratiu pe 20 Februarie 2019 12:23
OMG! Un film exceptional!
Asa cevaaa! Am ras tot filmul! E marfa! Bogdaneee te iubeesc! Esti genial! Mi-a adus aminte de liceu si vremea cand alergam dupa baieti doar ca sa le dau papucii ! hahaha ! Foarte tare!! Bravoo bai copii!
george01postelnicu pe 20 Februarie 2019 12:35
Oh, daaaa!
E primul film romanesc la care rad cu adevarat! E foarte tare! In sfarsit dupa mizeriile alea de Selfie, Cristina Jacob face un film adevarat! Ca la americani! Blanaa frate! Ciobanule cum frecai tu sticla aia la bar acolo tataaa! Hahaha! Tare de tot analogiile! Bravo!
DjCodrea pe 20 Februarie 2019 14:41
Foarte bine filmat,Cadrele foarte profi,imagine foarte calitativa,bine jucat tot filmul...Cu siguranta nu e ptr minori filmul,il recomand ptr cei 18+,nu ptr cei cu hormonii in aer.Inca de la coperta filmului iti dai seama ca nu e ptr copii.Cu siguranta existe testieri,scenaristi destepti care sa faca un film cu imagini,texte,actiuni non-sexuale,non-verbale...ca sa placa tuturor sa te poti duce chiar si cu parintii fara nicio jena....
Dhragosh pe 20 Februarie 2019 21:53
Nu stiu de unde atatea comentarii pozitive
Nu stiu de unde atatea comentarii pozitive sau ce filme urmariti in general dar film mai prost ca asta nu am mai vazut in ultimii 2 ani.
Mai mult de 60 de minute nu am rezistat si am iesit din sala.
NU recomand!

BiancaAdina pe 21 Februarie 2019 18:35
O comedie #MustSEE
Fie ca esti adolescent sau nu... cu siguranta te regasesti in filmul "Oh, Ramona!".
loveOhRamona pe 22 Februarie 2019 13:45
Wow
Cel mai tare film de vazut cu prietenii!!! Love it!!
TemariWind pe 23 Februarie 2019 12:15
O abordare nouă în cinematografia românească (dacă ne gândim la PET-urile de apă minerală cenzurate din filmele obişnuite). Am citit "Suge-o, Ramona!" pe când erau doar pagini dintr-un blog și pot spune că am savurat glumele, întâmplările (care păreau chiar reale) și mi-am imaginat vremurile de la sfârșitul anilor '90, început de 2000 (o altă eră). Din păcate filmul este o dezamăgire și singurele lucruri pe care le-am apreciat au fost frumoasele cadre din Brașov și Constanța. Nu recomand în general, dar mai ales nu recomand la cinema. Îmi pare nespus de rău, Andrei! Recomand totuși cartea.