Păreri No Way Out

(1950)

Situație fără ieșire

mihaelatb pe 28 Iulie 2022 18:12
Sunt filme universale, filmele care le poti vedea oricand, sunt mai bune sau mai proaste, dar nu are importanta cand au fost facute. Insa sunt filme pentru care este importanta perioada lansarii lor. Filmul de fata face parte din aceasta categorie. Cand de cativa ani buni sunt „bombardata” cu exagerari de „mea culpa” fata de rasism. Cand incepi sa fii penalizat daca folosesti cuvinte ce ar putea ofensa sensibilitatile unor oameni cu o alta culoare a pielii. Cand Macbeth si Anne Boleyn sunt afroamericani, deja efectul este contrariu. Deci, recunosc ca filmul este ok, ca Sidney Poitier este prea tanar si nu a ajuns la apogeul talentului sau, ma infioara ura care a prigonit si omorat atata populatie de culoare, dar cred ca am vazut prea multe filme pe aceasta tema. Iar din distributie trebuie sa-l evidentiez pe Richard Widmark care a fost perfect!
diablo85 pe 23 Iunie 2015 01:34
Prejudecata e frica, e modul de exprimare al propriei inadaptari. Printre primele filme ale lui Sidney Potiier, in regia maestrului Mankiewicz.
cosmin742000 pe 18 Mai 2017 10:19
Un film-noir foarte bun , cu tensiune , suspance , actrite frumoase , un film care pune pe tapet si unul dintre cele mai rele tare ale americii , si ale capitalismului in general : rasismul.
eduard_stratan pe 28 ianuarie 2022 19:39