Păreri Ningen no joken I

(1959)

Ningen no joken I

alali pe 11 Decembrie 2017 02:47
Omul inseamna dragoste, dragostea inseamna sacrificiu, sacrificiul e principala conditie umana.
Nu este un film greu de urmarit ( 3 parti, fiecare avand cate 2 capitole, in total peste 9 ore ), in pofida multitudinii de pareri care afirma asta si pe care o sa le gasiti exprimate pe marginea acestui film, asta in cazul in care o sa cautati recomandari sau detalii despre calitatea operei lui Tobayashi. Actiunea decurge bine, naratiunea neavand momente de lancezeala iar ritmul este alert, atat de alert cat ii e necesar unui film dedicat introspectiei si analizei firii omului ce vrea sa isi depaseste conditia. Exceptie poate sa faca ultima parte, cea in care filmul capata un caracter meditativ pronuntat, usor poetic si unde reflectia este omniprezenta. Dar si acolo, doar capitolul al 2-lea in partea lui finala. Pentru ca in rest intriga ia o turnura surprinzatoare de la scena la scena iar actiunea gradual dozata atinge climaxuri greu de imaginat cu doar o secventa mai inainte. Insa,… citeşte
Narcis_1976 pe 22 Aprilie 2012 13:21
Filmul este foarte bun, daca ai rabdare sa urmaresti cele 2,30 ore, la acea vreme filmele nu se derulau la modul foarte alert. Cei obisnuiti cu filmele de astazi probabil vor gandi ca are scene lungi plictisitoare. Masaki Kobayashi, pune accent mai mult pe surprinderea emotiilor-trairilor in detrimentul efectelor speciale, efecte care lipsesc cu desavarsire. Recomand calduros amatorilor de film clasic, pentru a fi satisfacuti 100% musai sa procure si partile 2 & 3. Nu este o tema noua nici macar pentru acea vreme, conditia umana este o tema universal valabila, in abordarea japoneza este unica, Kobayashi este curajos recunoaste erorile istorice, viziunile si ideile preconcepute ale poporului sau, intr-o abordare unica pana la acea vreme a unui regizor japonez.
cosmin_kedii pe 10 August 2013 15:05
Un film remarcabil, care lasă o impresie puternică, deservit de Masaki Kobayashi cu o putere incredibilă. Uita-te la el nu vei regreta
pisicuta1 pe 08 Octombrie 2016 23:46
un nfilm foarte bun! pentru cei care prefera filmele clasice!
stalex pe 25 Februarie 2013 18:10
Foarte interesant, dar cam lungit (are 3 ore si 20 de minute) si in unele momente artificial.
Tsunamy pe 18 Decembrie 2012 18:50
Ma raliez comentariului lui Narcis, intradevar un film foarte bun in care conditia umana este pentru cel care are rolul principal mai presus de orice.
lili22 pe 06 Septembrie 2019 16:12
Un film foarte bun, dar nu am reusit sa gasesc partea a doua....inca.Mai caut.Un adevarat test de rezistenta.