Păreri National Treasure

(2004)

Comoara națională

Alexx pe 10 Iulie 2009 13:39
Film din categoria action/adventure/de privit fara sa gandesti prea mult, numai bun daca vrei sa te relaxezi in fata tv-ului sau monitorului.
cezarika21 pe 17 Ianuarie 2014 07:03
Un film de aventuri captivant
De câteva secole comoara faraonilor îmbogăţită de cavalerii templari cu noi artefacte a ajuns pe pământ american, fiind ascunsă de Părinţii Fondatori ai SUA. Dar Ben Gates (Nicolas Cage), urmaşul unei vechi familii americane, cunoaşte un indiciu referitor la locul unde se află comoara. Asocierea cu bogatul aventurier Ian Howe (Sean Bean) se transformă într-o cursă pentru găsirea comorii.

Acest film este o incursiune în istoria Statelor Unite ale Americii, fiind educativ pentru tineretul american pentru că îi oferă numeroase date despre trecutul ţării. Secvenţele de aventuri sunt bine realizate şi au contribuit la succesul comercial al filmului, făcând uitate unele inexactităţi istorice. "Comoara naţională" este un film de aventuri distractiv, cu o intrigă inteligentă şi captivantă. Iniţial mă gândeam că este un nou film ridicol despre… citeşte

catasmile17 pe 17 Aprilie 2012 22:24
Un film foarte frumos. Unul din cele mai bune filme de aventura pe care le-am vazut.
mjBIANCA pe 16 Iulie 2010 12:34
jukt excelent
fff tare filmul..cu toate k sunt multe filme cu comori sravechi acesta si-a atins scopul si cred k a placut publicului...mie imi plac in general filmele kre au aceasta tema si acest este unul dintre ele avandul pe nicolas cage intr-un rol ff bun unde a jukt excelent
oanna20 pe 01 August 2010 15:57
mie mi-a placut foarte mult... se diferentiaza fata de celalalte filme care trateaza acelasi subiect " cautarea unei comori vechi" prin plasarea actiunii in secolul 21 si prin efectele speciale foarte reusite :X iar nicolas cage este un actor de nota 10 :X
bugs pe 08 Octombrie 2010 14:24
un film cu o actiune care cu siguranta te va face sa tresari.un actor bun(Nicholas Cage) in concluzie un film bun.
Andrei.Ciprian pe 21 Martie 2012 19:41
Simpatic!
Nu e ceva iesit din comun si clar nu este un film despre care sa vorbesti la superlativ.Este doar un film bun.Merita vazut
dyenootza17 pe 16 Iulie 2011 17:15
Mi s-a parut un film destul de bun,care merita vazut oricand...il recomand tuturor:D:D:D
Dana04 pe 04 Ianuarie 2012 22:50
Super tare filmul merita vazut si are si o actiune faina si captivanta
matew10 pe 21 Decembrie 2011 11:20
Vanatoarea de comori poate fi un drum intortocheat presarat cu indicii si pericole. O echipa de vanatori de comori incerca sa elucideze o enigma lasata mostenire de catre stramosii lor – o comoara deosebita. O aventura in cel mai pur sens al cuvantului unde Nicolas Cage intruchipeaza omul pasionat de enigme si istorie. Acesta face echipa cu o arheoloaga malitioasa, curioasa sa exloreze noi frontiere si cu un vesnic tanar in cautare de glorie. Adrenalina, suspansul si concurenta asigura un succes garantat acestei epici interesante in genul „Indiana Jones”. Avem parte de ambiente diverse si de o coloana sonora antrenanta. Un film de revazut oricand.
Mihai2508 pe 18 Iulie 2010 23:27
Un film de aventura destul de captivant, pentru fanii genului nu ar trebui ratat. Mie unul mi-a placut foarte mult.
legolas05 pe 20 Februarie 2011 15:05
este foarte frumos filmul.....Nicolas Cage joaca foarte bine in el....nota 9
cosmin742000 pe 27 Aprilie 2012 09:57
Un hai sa ii zic film , desi vai de capu lui , regizat penibil , scenariu catastrofal , actiune total neinteresanta si plictisitoare , jucat catastrofal..
cristics pe 20 mai 2012 14:30
Ramai la desenele tale baietel :D
cosmin742000 pe 20 mai 2012 19:31
Film pt copilasi frustrati :))
carmen_angelus_romila pe 07 Septembrie 2018 12:27
"Comoara Nationala", un film de aventura, cu o actiune bine ticluita si de o inalta factura, atat regizorala cat si de productie, nu fiind neglijat nici in plan interpretativ.
tudose_george pe 04 Octombrie 2015 15:29
Un film EXCEPTIONAL!!! Vreau sa mai vad un film in genul celor 2 filme Comoara Nationala. Aveti vreo recomandare?
ioanaa_ioana pe 06 Ianuarie 2024 19:45
Ordinul Templierilor era un gen de Banca Mondiala si a aparut initial la dorinta Papei de a apara pelerinii care veneau la Ierusalim .
Fondatorii erau francezi nu americani deci nici vorba de comoara nationala.
Ordinul a fost infiintat la Ierusalim in anul 1118 . Independenta SUA 1776 deci este o aberatie ca harta era pe spatele documentului, postdatat :)))))
Dupa ce am vazut un actor de comedie in rol de samurai nu ma mai mira ca vad un american care cauta o harta pe un document al membrilor fondatori ai Americii.
Scenariul o mizerie perversa.

Vad la comentarii " o lectie de istorie" sunteti dusi cu pluta.
Uite asa se fura tot, inclusiv istoria.

user-6511fe9e75138 pe 06 Ianuarie 2024 18:34
Intrebi atatea mizerii de filme , acesta are nota 10+. Are de toate...
danADAM pe 05 Septembrie 2015 11:55
Căutăm urgent!
Căutăm urgent colaboratori part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteți mesajul PROIECT la adresa de email: iordanadam@yahoo.com
chiba_florin pe 25 Ianuarie 2015 02:13
hmmm ...
Interesant filmul !
De la mine un 8 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

kakapo pe 16 Ianuarie 2014 20:09
...mi-a placut modul in care regizorul a condimentat cautarea comorii cu file din istoria Statelor Unite...daca-ti plac filmele de actiune, nu are cum sa nu-ti placa si acesta...
Octaz pe 02 August 2012 01:35
Dupa aproximativ 3 ani, am tinut sa resimt acele emotii ale supravieturii capcanelor din drumul spre comoara, sau a celebrei incercari de a fura tratatul de independenta prezente in acest film. Plus sa nu uitam de Nicolas Cage, one of the best of all time ( trebuie amintita neaparat scena raspunsului lui Cage "It's invisible" in dialogul de la inceput cu frumoasa blonda). Trairile parca nu au fost totusi aceleasi, iar daca stau bine sa ma gandesc in al doilea film parca exista mai mult suspans... dar toate la timpul lor. Acest "National Treasure" a fost doar inceputul, un inceput fabulos ce va avea si o continuarea fabuloasa si ... din cate vad se doreste si o a 3a productie ... Succes, abia astept
Kable pe 25 Iunie 2010 12:45
Un fel de Indiana Jones combinat cu orice alt film al lui Nicholas Cage , deoarece orice film e mai bun cu Nicholas Cage.
andrei pe 20 Decembrie 2008 02:31
un film frumos de nota 7 filmu e aventuri cu adevarat iar nicolas cage e king !!!!!
gabonne1 pe 14 Octombrie 2007 13:32
"National Treasure" este, pentru americani, o lectie de istorie, predata sub forma unui film de aventuri gen Indiana Jones. Pentru ceilalti, nu e decat un "popcorn movie" mai mult sau mai putin reusit, depinde de gust. Deci, daca v-ati plictisit de "Mihai Viteazul", "Dacii", "Triunghiul Mortii", incercati sa vedeti cate ceva si despre comoara nationala a americanilor.
qqq pe 09 Martie 2006 10:35
Povestea merita mai lucrata ,dar ceea ce m-a deranjat cel mai mult a fost modul in care au jucat actorii.Cred ca in nici un film Nicholas Cage nu a jucat asa de rau,asta ca sa nu mai vorbesc de acolitul lui din film.Pacat,ar fi putut fi mult mai bun.
bogdan pe 27 Iulie 2005 22:12
hm... da destul de misto filmul.. au fost cateva chestii cam trase de par.. dar pana la urma e doar un film.. nu realitatea
Matrix pe 17 Martie 2005 19:36
Slabut ca poveste, cu mult ritm dar fara pic de suspans.
xerses pe 24 Iunie 2016 23:09
Cum sa nu-ti placa un astfel de film, plin de aventura si mult mister?!
onderah pe 15 iulie 2017 17:19
Simplu. Sunt si unii oameni ( foarte rari ) care nu sunt batuti in cap . Daca intrebarea era retorica , atunci imi cer scuze pentru interventie ...
SAndrei2000 pe 05 Decembrie 2013 19:24
Acest film mi-a trezit spiritul de aventura....este un adevarat succes si merita mazut.Ei au pus accent pe istoria americi dar si pe cea globala indrumandui catre punctul culminant...as vrea sa se mai faca astfel de filme....!!!
LorenzoRS1 pe 30 Martie 2013 20:00
O capodopera a lui Nicolas Cage
Foarte bun. Nicolas Cage joaca foarte bine rolul omului inteligent,descurcaret....
Iulidesprefilme pe 16 Februarie 2013 22:08
Filmul, considerat o combinaţie între Codul lui Da Vinci şi Indiana Jones, a avut un buget de 100 milioane de dolari...
SUzyY pe 29 Ianuarie 2013 20:31
e fain filmul am vazut prima parte si jumate din al doilea film. ca de obicei nicols cage joaca excelent
cosmin_kedii pe 09 Ianuarie 2013 14:31
Primul lucru pe care mi-a placut despre acest film este că începe misterios. Îmi place aceste tipuri de filme
Tyybi1 pe 22 August 2012 16:31
Recomand acest film !!! Nu te plictisesti niciun moment....plin de aventura si actiune. Acesta este primul film cu Nicolas Cage pe care l-am vazut.
GRaf pe 01 August 2012 20:14
E OK ..
Am vazut prima data a doua parte si consider ca e mai buna.Are mai multa actiune plus ceva comedie.O drama mai intensa. Cage a jucat frumosm la fel si Diane Kruger. Merita vazute amandoua.O desfasurare a povestirii destul de asemanatoare De la mine 8 spre noua! :D
radu3455 pe 06 Iunie 2012 16:36
superb film o aventura foarte frumoasa cu niste actorii foarte buni nota 10
aayana pe 21 Decembrie 2011 15:31
Un film de aventuri care plasează acțiunea în lumea contemporană. Tocmai asta îi dă farmec, în afară de indiciile care duc mereu spre comoară. Foarte captivant!
onderah pe 15 iulie 2017 17:58
Da... foarte captivant ....
CoCo_XPS pe 06 Iunie 2010 21:45
a fost cat de cat interesant... mi-a placut...am vazut si partea a doua care e mai faina umpic
deea9595 pe 09 Mai 2010 16:07
un film destul de bun desi era ciudat ca personajele negative descopereau urmatoarele indicii fara prea multe eforturi si cu toate acestea tot personajele principale erau cu un pas inainte fata de ei
andreea_andreea pe 09 Mai 2010 12:23
un film bun deoarece e plin de actiune nu exista monotonie si trebuie sa fii atent ca la fiecare minut se intampla alta actiune, alte idei bune ....
harrycineastul pe 09 Mai 2010 11:38
exceptional si misterios mi-a placut chiar daca nu e capodopera e bunicel
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 14:18
Un film foarte bun , cu actiune din plin , plus o lectie de istorie destul de bine predata !

Intr-adevar cum spunea gabonne a fost ceva in gen Indiana Jones ... NC nu se ridica la nivelul lui HF(harrison ford) .

Inca nu am vazut National Treasure : The book of secrets , dar din cate am inteles (din commenturile lasate) este mai slab ... !

Varuna pe 27 Februarie 2005 14:10
Pentru Ciprian :
Ei, na ! Adica filmele "marca" Bruckheimer se
uita asha ushor ?!
Ca sunt bune sau mai putin... e una, dar ca pot fi uitate e alta.
Con Air, Armageddon, Pearl Harbor sau chiar Remember the Titans sunt filme care dupe ce le-ai
vazut se pot uita ?!
Sunt multe alte filme ( 100 ?) produse intr-un an
care sunt uitate, imediat ce-ai plecat din sala
sau - ma rog - dupa ce-ai inchis calculatorul cu
o "clona" de doi bani.
Filmele care se pot uita sunt cele de genul
"Ce-ai facut asta vara" ?, sau altfel zis
tu ce-ai vazut in 1998 si mai tii minte ?
No offence !
P.S. Calificativul meu pentru acest film este doar de 3 stele,
asa ca nu tin partea neaparat lui Bruckheimer,
dar multi producatori/regizori nu-i ajung in prezent nici pina la genunchi !!

catalin pe 27 Februarie 2005 11:44
Ciprian are dreptate este un film de weekend pe care il vizionezi sambata seara , apoi declari : da un film bun dar destul de subtire , singurul lucru care te face sa nu il uiti este asocierea subiectului cu indiana jones
Una peste alta este o pelicula de urmarit .

Finland pe 26 Februarie 2005 00:54
Un film bun, finalul e cam tras de par (aia cand au facut metroul nu stiau ca acolo e ditamai gropanu?). In schim treba cu potrivirea si descoperirea indiciilor e treaba de IQ. Un film interesant.
Ciprian Voicu pe 02 Februarie 2005 17:22
inca un film care poarta marca Jerry Bruckheimer Films, adica genul de film pe care dupa ce il vezi zici ce film miso, iar dupa 2 luni, "cu ce era filmul ala?"
cineva mi l-o recomandat zicandu-mi ca seamna cu indiana jonns, dar nu-i ajunge nici macar la genunchi.

givoani pe 22 Decembrie 2004 12:45
aline sa shti k ai dreptate dar totusi cred k o sa fie mishto filmu'
Alin pe 19 Noiembrie 2004 19:57
SI CE? poate sa fie si lawrence olivier sculat din morti in el.ce conteaza ce stii despre el daca NU l-ai vazut inca.cum poti sa-i dai rating in felul asta?
Iuonas Madalina-Harieta pe 03 August 2004 19:11
Nu am vazut inca filmul dar cunosc subiectul si intriga, si de abia astept sa isi faca aparitia si in Romania, mai ales ca distributia il include pe Sean Bean cel mai bun actor, care va face un rol de zile mari cu siguranta.Bineinteles,mai sunt Nicholas Cage si Harvey Keitel, doi actori cu greutate in cinematografia mondiala.
bogdan0125 pe 04 Iulie 2010 17:30
Obligatoriu de văzut
Mi-a placut filmul. Are o poveste interesanta, spusa intr-un mod foarte bun. Efecte speciale sunt interesanta. Se vede ca este un film produs de Jerry Bruckheimer.