Păreri Nanjing! Nanjing!

City of Life and Death

adige pe 17 Decembrie 2009 00:06
ce a fost ieri, oricum azi nu mai conteaza
Cred ca acest film poate sta in picioare langa filmele lui Akira Kurosawa, Masaki Kobayashi, Kenji Mizoguchi, etc. Emotie, psiholigie, istorie, realitate, adevar. Cuvintele sunt de prisos. Imaginea alb-negru, cadrele stop accentuate de muzica, il defineste si intareste drama individuala dar si a omenirii. Cred ca oricum este de prisos, omenirea nu invata si nu o sa invete nimic din ororile raboiului, ce daca mor 5 miliarde de oameni, sau planeta este in prag de colaps, nimic nu conteaza pentru nici un om.
In film, au amestecat rasele; germana, japoneza, chineza, americana toate simbolic incearca sa opreasca ce nu poate fi oprit, dar pornite de om. Sunt unite de jertfa, spirit de sacrificiu, morala (oricum in ziua de azi nu mai fac nici un "ban", nimeni nu mai da 2 bani pe aceste lucruri). Un film bun pe care il recomand.

trafficante pe 2 ianuarie 2011 19:14
fain review!
adige pe 19 martie 2011 11:36
Multumesc pentru apreciere.
IonStefan pe 03 Decembrie 2009 16:53
Frumos film arata destul de bine ororile razboiului.
ModeuS pe 14 August 2011 14:30
pur si simplu am ramas fare cuvinte...suntem mult mai rau ca animalele.Adige parerea mea e ca ai facut cel mai bun review al unui film.Superb si foarte bine punctat
adige pe 14 ianuarie 2012 03:23
Multumesc frumos.
eko pe 24 Decembrie 2012 01:37
City of Life and Death si The Flowers of War sunt printre cele mai bune filme de razboi amandoua avand aceeasi poveste Masacrul de la Nanjing. Mi-a placut foarte mult ca a ales sa mearga pe alb-negru o idee foarte buna , ambele filme sunt extraordinare , crude si realiste.
nota 10

alfonso1 pe 15 August 2016 23:40
Capodopera, este putin spus...
Te lasa fara cuvinte...underrated, din pacate.
Ia spuneti, regizori romani ,cand o sa faceti asa film??? Buget 12mil $
Si sa aveti 120 nu veti reusi.

lili22 pe 01 August 2020 19:10
Daca il comparam cu alte filme de razboi, cele cu soldatul Ryan filmul este foarte bun.Foarte potrivita alegerea de a face un film albnegru, in acord cu dramatismul unor scene, la limita suportabilului.
Kuhaylan pe 25 August 2013 11:29
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx