Păreri Naboer

(2005)

Vecinul de alaturi

narcisson pe 25 Iunie 2012 15:23
Naboer
Filmul are doar o mica tenta de horror, ceea ce se doreste a fi. Povestea lui John este interesanta, dar trebuia sa se mai lucreze la ea. Dupa despartirea de prietena lui, John incepe incetul cu incetul sa innebuneasca, pana ajunge sa o ucida pe Ingrid, care vine sa isi ia ultimele lucruri, si pe Ake, noul ei prieten. Vecinele sunt doar niste proiectii ale imaginatiei lui, datorate plecarii fostei prietene. Cu inca putin finisaj, filmul ar fi avut o nota ceva mai mare. Nota mea este 7-Bun.
narcisson pe 10 martie 2013 01:38
spoilere peste tot. cel mai prost comentariu, imi pare rau!
ionutzoo7 pe 12 Februarie 2014 00:36
Chiar daca e putin previzibil,e un thriller psihologic foarte bun.
margott pe 15 Decembrie 2011 20:07
In primul rand, filmul asta nu e horror, e doar un film cu pretentii de thriller psihologic. Chiar din prima jumatate de ora devine clar ca dupa despartirea de prietena lui, personajul principal nu mai reuseste sa separe realitatea de imaginatie. E interesant de urmarit din punct de vedere al subiectului, insa ca realizare lasa de dorit.
Mr.Halloween pe 26 august 2015 13:58
Da' de unde???
Mr.Halloween pe 26 August 2015 13:58
Un film la fel de bun pe cat ma speram. Nici nu ma asteptam la un asemenea final.
into_the_labyrinth pe 07 Iunie 2014 18:46
O foarte bună realizare, o adevărată ”demonstraţie” cinematografică, cum poate că doar nordicii sunt capabili să o facă. Spectatorul este invitat încă de la început să rezolve o şaradă, în care apar tot felul de elemente parţial contradictorii, dar enigma nu se lasă desluşită cu uşurinţă, chiar dacă poţi emite diferite ipoteze pe parcurs. Tensiunea se acumulează treptat atât în cel care urmăreşte filmul, cât şi în (putem deduce) eroul acestei neobişnuite pelicule, torturat de amintiri fragmentate şi de viziuni pe care nu şi le putea explica. Finalul este impresionant, perfect gândit, şi nici nu lasă prea multe semne de întrebare (cum o face, de pildă, Lost Highway al lui Lynch, un film minunat, dar prea criptic). Apreciez de asemenea faptul că elementele de violenţă, ca şi cele de erotism uneori agresiv nu impietează (în opinia mea,… citeşte