Păreri Mysterious Island

(2005)

Insula misterioasă

cezarika21 pe 30 Septembrie 2012 05:46
Filmul este o porcărie. Are foarte puţină legătură cu cartea lui Jules Verne: apar femei (bineînţeles în roluri principale), animale uriaşe, iar căpitanul Nemo este un dement care vrea să construiască o bombă atomică şi s-o arunce pe continent. Recomand citirea cărţii şi nu urmărirea acestui film, care este pur si simplu o pierdere de timp.
Ioan Mihai pe 21 Aprilie 2008 09:47
Am cumparat filmul, fiind un fan din copilarie al cartilor scrise de Jules Verne. Dar acest film nu prea respecta deloc cartea in sine, ordinea cronologica a evenimentelor etc.
Capitanul Nemo apare in cartea doar la sfarsit, pana atunci oferind ajutor naufragiatilor intr-un mod anonim, nu exista animale si insecte gigantice pe insula si nici materiale radioactive. Nu mai vorbesc de construirea unei bombe pe insula de catre Nemo, justificand astfel prezenta pe insula a lui Nemo.
In carte naufragiatii reusesc efectiv sa se adapteze conditiilor de trai de pe insula trecand prin diverse intamplari. Nici piratii nu apar pe insula in cautarea vreunei comori, mai ales de la inceputul cartii.
Filmul deviaza mult de la subiectul autentic al cartii.

xerses pe 14 Februarie 2012 11:59
Mi-as fi dorit sa fi fost mai bun acest film.Cartea a fost grozava.
masu pe 23 Ianuarie 2010 23:29
Masu
Sunt de acord cu tine Ioan Mihai...recomand cartea decat acest film e de 1000 d ori mai frum.
suporterU pe 19 Octombrie 2023 14:50
Insula misterioasă ???
Un film ce denaturează în întregime frumosul roman al lui Jules Verne. Consider că vizionarea lui e TIMP IROSIT(cum bine a observat și cezarika21). Recomand și eu călduros să citiți cartea.
Razvan97 pe 26 Iulie 2011 17:49
Momente bune , dar atat
Mie imi plac monstrii , dar ar fi trebuit sa nu debiteze atata de la subiectul principal .
In primul rand nu apar femei , nici monstrii si nici o casa a capitanului Nemo cu gard electric , in al doilea rand , capitanul Nemo murea in Nautilus . Din ceea ce apare in acest film , numai cateva lucruri se potrivesc : numele unor personaje ( Nemo , Smith etc. ) , au evadat cu ajutorul unui balon , au ajuns pe o insula misterioasa si in doua trei intamplari .
In carte era vorba despre 5 barbati care scapa evadeaza si ajung cu un balon pe o insula unde pe parcursul povestii se intampla lucruri misterioase , pe care le afla spre sfarsitul povestii .Impreuna dezvolta insula misterioasa si o transforma intr-un loc unde sa traiasca aproape in lux . Mai ales Verne face conexiunea dintre 3 carti : 20.000 de leghe sub mari ( unde aflam ce s-a cu capitanul Nemo si submarinul lui ) , Copiii… citeşte

paser pe 14 Martie 2010 22:11
Şi nici femei nu apar .
liviuneagu pe 14 august 2015 00:53
Ia-ți FMI la kilogram, dacă vrei și poți!
hitesh1711 pe 10 Octombrie 2017 09:22
nice
This is very nice article, I liked a lot and will recommendothers to read download aadhar
Salbaticul pe 13 Octombrie 2020 15:40
Un review,50 caractere,un review,50 caractere și încă un review=7. Era mult mai frumoasă prima variantă pe care am văzut-o în copilărie.