Păreri My Left Foot: The Story of Christy Brown

(1989)

Piciorul meu Stâng

Theodor2011 pe 30 Aprilie 2013 04:25
Un film Biografic foarte bun despre viata scriitorului/pictorului (ATENTIE!) cu handicap (paralizie cerebrala atenoida, cu piciorul stang singurul membru functional) Christy Brown, nascut la 5 Iunie 1932 intr-o familie numeroasa si de saraci din Dublin. Este o drama emotionanta. M-am abtinut sa nu plang (Hachiko a Dog Story, ramane in continuare singurul film la care am plans vreodata) Memorabila ramane si prestatia acestui MARE ACTOR Daniel Day- Lewis, care l-a interpretat aproape perfect pe Christy Brown.
Este foarte greu sa interpretezi si sa intri in ''pielea'' unor astfel de personaje cu handicap grav. Prestatie care i-a fost incununata pe merit cu primul sau premiu OSCAR din cele 3 ale carierei lui cinematografice de pana acum. Prestatie care imi aduce aminte de o alta interpretare asemanatoare a actritei franceze Emmanuelle Riva in rolul lui Anne din filmul Amour. Film… citeşte

smiley3abe pe 27 Iunie 2010 12:33
In opinia mea, interpretarea lui Daniel Day-Lewis a fost cea mai buna din toate timpurile. Isi merita Oscar-ul!
Yuber pe 25 decembrie 2011 19:24
Mie mi s-a parut pentru anul 1989 mai buna prestatia lui Tom Cruise in "Born on the fourth of july":-?
cetateanu pe 27 Octombrie 2010 11:28
In ciuda riscului de sentimentalism, “Piciorul meu stang” se dovedeste un film surprinzator de captivant, terestru, amuzant si insufletitor, o celebrare a irlandezului Christy Brown, nascut cu o ingrozitoare paralizie cerebrala, dar care a ajuns un scriitor si artist recunoscut si respectat. Ideea omului handicapat, dar cu neasteptate abilitati intelectuale, aminteste clar de “Rain Man”, dar “Piciorul meu stang” este cel putin egal in toate privintele, nu in ultimul rand in materie de interpretari actoricesti. Daniel Day-Lewis este coplesitor intr-un rol cum nu se poate mai deosebit de estetul plin de ifose din “Camera cu vedere” (1986) sau de oportunistul homosexual din “My Beautiful Laundrette” (1985). Brenda Fricker este stralucitoare in rolul mamei religioase, obosite de griji, a lui Christy. Ray McAnally, care a murit din nefericire inainte de premiera filmului,… citeşte
xerses pe 01 Martie 2011 23:12
Excelent interpretat un astfel de personaj.Bravo lui Lewis pentru reusita interpretarii.
aayana pe 12 Ianuarie 2014 04:58
Obligatoriu de văzut!
Filmul prezintă viața și ascensiunea lui Christy Brown, născut în 1932 cu o paralizie cerebrală. Deși doctorii au spus că va fi o legumă toată viața, teoria cu practica nu și-au dat mâna.

M-am întrebat mereu care este lumea interioară a unor astfel de oameni. Îi privim cu milă pentru că sunt altfel decât noi, cei fără handicapuri fizice. Avem însă în comun această forță interioară, acest suflu de viață care ne mobilizează.

Nu știm exact cum arată sufletul. Dacă pornim de la Big Bang, unii vor spune că suntem doar forme de viață, așa ca furnicile sau leii. Dacă privim din perspectivă religioasă, suntem țărână care a prins viață din suflarea Creatorului. Oricum am privi, suntem ființe complexe, uneori cu puteri neștiute. Asta demonstrează Christy, captiv într-un corp ce nu-l ascultă. El își poate mișca numai… citeşte

cosmin742000 pe 01 Iunie 2012 00:29
Un film excelent , jocul lui Daniel Day Lewis , cea mai buna interpretare masculina din toate timpurile.
DAMME pe 7 ianuarie 2018 00:22
si Al Pacino in Parfum de femeie ?
doinarac pe 30 Martie 2010 23:41
Daniel Day Lewis
Un film excelent. Daniel Day Lewis a jucat extraordinar.
Amy9998 pe 6 mai 2013 11:48
Lewis
doinarac pe 6 mai 2013 17:27
O chiar am gresit , wow! Multumesc corectie! Trebuia sa-i dau mielul acum , de PASTE!
Ovidiu239 pe 15 Septembrie 2013 01:15
Piciorul de aur
Un film bun, bazat pe biografia lui Christy Brown, un scriitor si pictor ce ne-a demonstrat ca nu trebuie sa fii perfect pentru a reusi in viata. Acesta, intr-un singur picior, isi atinge fericirea in viata, desi provenea dintr-o familie saraca. Daniel Day-Lewis a avut de interpretat unul dintre cele mai dificile roluri din istorie. Nu e cel mai bun rol, in niciun caz, asa cum am citit in cateva comentarii, dar e de apreciat, fiindca e foarte, foarte greu sa faci un astfel de rol.
Filmul are nevoie si de putina rabdare, dar una peste alta, este bun si merita vazut.

donedwardo pe 02 Februarie 2013 10:56
O prestatie perfecta
Daniel Day Lewis a facut un rol exceptional isi merita din plin oscarul este unu din cei mai buni actori all time . Ar trebui sa castige al treilea oscar in filmul Lincoln de anu asta
MariusCiprian87 pe 08 Decembrie 2019 15:08
Ce rol MARE !
Nu stiu cum se face , dar intotdeauna industria cinematografiei americane a stiut sa creeze biografii magistrale, de colectie, aduse ca si omagii pentru oamenii speciali , pentru geniile care se ascund in acesti oameni a caror destinul a fost unul mai mult decat crud, ne oglindeste perfect adevaratele probleme ale vietii , adevaratele tragedii pe care multi le evitam sa le vedem prin acesti oameni , plangandu-ne zilnic de "problemele" noastre, de "neajunsurile" noastre ! O lectie de viata impresionanta aceea ce fost Cristy Brown , prin interpretarea imperial , magnifica a tanarului de atunci DANIEL DAY LEWIS, un actor ce se anunta mai mult decat perfect prin greutatea rolului dus la bun sfarsit in acest film mai mult decat motivational , despre lupta interioara acestor oameni speciali, despre ce inseamna cu adevarat devotamentul unei mame, care isi duce destinul familiei cu demnitate si… citeşte
MrJuVe pe 31 Ianuarie 2011 00:58
Bun si nu prea.
Recunosc ca jocul actorilor este foarte bun, dar subiectul si, implicit, filmul sunt atat de enervante incat ma uitam la ceas din minut in minut sa vad cat mai trebuie sa indur.
El_KaPpa pe 19 Septembrie 2020 18:28
7,4/10
"A broken body's nothing compared to a broken heart."

Ce mi-a displacut a fost felul in care Jim Sheridan insista cu momente "epice" spre compatimirea protagonistului si mai putin pe capacitatile sale si pe interactiunile normale care au loc chiar si in viata unor persoane cu handicap. Pe de alta parte, jocul actoricesc este excelent. Daniel Day-Lewis este de-a dreptul magnific (nici nu pare ca joaca un rol), dar nici Brenda Fricker sau Ray McAnally nu sunt de trecut cu vedere integrandu-se perfect in decorul acelor vremuri. Daca pun la socoteala si faptul ca nu m-a plictisit deloc si ca, pe alocuri, mi-a oferit si emotie, il pot considera un film reusit.

mikella_sora_mititelu pe 21 Decembrie 2015 14:26
sensibil,emotionant si cu o interpretare remarcabila
radu3455 pe 31 Ianuarie 2014 13:39
o drama ce isi merita toate premiile castigate,iar Daniel Day-Lewis face cel am bun rol al sau,nu trebuie arat acest film,recomand
Theodor2011 pe 16 septembrie 2015 21:21
Nu se stie daca e chiar cel mai bun rol al sau. Dar cu siguranta este printre primele 3 prestatii ale lui. Extrem de bine a jucat si in There Will Be Blood, Lincon si In The Name of The Father.
Iulidesprefilme pe 29 Aprilie 2013 20:15
Unui actor, cu trei Oscaruri la activ, un sincer la mulţi ani!