Păreri My Favorite Year

(1982)

Anul meu preferat

sabinalin pe 09 Mai 2016 15:26
Daca ne uitam pe lista filmelor nominalizate la "cea mai buna comedie" la Globurile de aur in 2016 ne apuca o tristeste iremediabila. Acest film vechi de 34 de ani e mult mai bun decat oricare dintre "comediile" care se fac in zilele noastre tocmai pentru ca nu-si propune cu tot dinadinsul sa ne faca sa radem. Tocmai de aceea se rade de multe ori sanatos, tocmai de aceea te simti bine dupa vizionare. Doua puncte in plus, evident, pentru prestatia lui Peter O'Toole, cel care aici are ocazia sa isi puna in valoare inclusiv marele talent comic.
mihaelatb pe 05 Iulie 2013 12:11
Peeter o Toole, face un rol bun si daca filmul se facea in 2011, poate castiga Oscar-ul si poate ii dadeau si lui un Oscar pentru interpretare, sa fie la fel de „bun” ca Jean Dujardin.
Insa in 1982, Academia nu lansase Festivalul Anii tematici (cum a fost 2011, cu inceputurile cinematografiei).Ghinion! Asa ca actorul mai are de asteptat pana cand o sa ajunga la nivelul cerut de aceste premii.
Este bun si ala onorific! : whose remarkable talents have provided cinema history with some of its most memorable characters." Poate pateste ca Paul Newman, care a primit un Oscar onorific si dupa aia i-au dat si unul "pe bune".

Jack-Jack pe 29 Ianuarie 2013 09:23
Prea multe personaje secundare care obosesc putin dar interpretarea marelui Peter O'Toole este magnifica,rol pentru care a si primit o nominalizare la Oscar.O epoca trecuta, prezentata cu mult umor,care spune povestea lin,cursiv,te acapareaza si fiecare scena este plina de vorbe cu duh.Desi personajul principal este mereu invaluit de aburii alcoolului,este incantator si te determina sa vezi si sa revezi acest film.
A fost nominalizat la Oscar,Globul de Aur ,nominalizat si pentru cel mai bun actor si ce-a mai buna comedie.