Păreri Mrs. Brown

(1997)

Doamna Brown

cosmin_kedii pe 11 Martie 2012 07:58
O poveste de dragoste despre doi oameni cu o voinţă puternică, . Nu este vorba despre iubire sexuală, sau chiar dragostea romantică, într-adevăr, dar despre acest fel de dragoste bazată pe provocare şi fascinaţie
ioanaa_ioana pe 23 Februarie 2022 07:13
Povestea trece peste stereotipurile rigide ale caselor regale.
Adevarul este ca atunci cand ai puterea poti sa te impui cum vrei.
Ca si interpretare , minunata, ca si poveste mult supraapreciata, destul de banal.

K_Lora pe 26 Ianuarie 2016 15:09
O poveste despre prietenie si devotament, care nu tine cont de rang!
Scenariul nu este unul dintre cele mai bune sau plauzibile, povestea in sine se bazează pe caractere. Acestea sunt puternice si bine definite.

Iulidesprefilme pe 09 August 2023 15:31
Un bun film inspirat din viața reginei Victoria (relația ei cu Dl. Brown, după moartea prințului Albert). În rolul titular, Judi Dench joacă foarte bine (putea primi și Oscarul, nu doar Globul de Aur...)
mladitza pe 02 August 2022 08:27
O pagină din istoria Angliei, care se axează pe povestea de prietenie între regină și un slujitor de-al ei. Am avut așteptări mai mari, dar Judi Dench salvează mult filmul (deși așa cum s-a mai spus pe aici a avut și roluri mai bune; aici regizorul John Madden - care are niște realizări frumoase în cinematografie, Proof, Shakespeare in love s.a. - putea să o pună mai mult în valoare). A jucat foarte bine Billy Connolly, deși uneori cam șarjat. Poate dacă vedeam acest film pe ecran mare, aș fi fost impresionată de somptuozitatea imaginilor.
lili22 pe 11 Decembrie 2014 05:57
acceptabil
Ciudata poveste de dragoste intre regina Victoria si un servitor devotat....Judy Dench s-a achitat bine de sarcina primita, dar a avut si roluri mai bune.