Păreri Mr & Mme Adelman

(2017)

Domnul și doamna Adelman

ramonacristinamanu_gmail_com pe 11 Mai 2018 00:21
Un film obligatoriu de vãzut! O comedie,dar și tragedie, un regizor cinic, dar și romantic, ce face, fãrã milã, disecția unei cãsnicii. Problemele existențiale din viața unui cuplu (45 de ani) sunt prezentate cu bune și rele, cu momente maxime de dragoste, dar și cãderi în derizoriul, urâtul, rutinei domestice. Dialogurile sunt bine scrise, cu impact, amuzante, triste, sau ironice, în funcție de situație.Și un final surprinzãtor.
Machiajul("îmbãtrânirea"actorilor) este foarte convingãtor. Sunt atinse, cu mult umor și sarcasm, evenimentele social-politice ale Franței în toți acești ani. Recomandare : nu vã lãsați inflențați de pãreri superficiale, antisemite și vizionați acest film. Meritã! Nota 9.

Claudio.Alecu pe 10 Mai 2018 22:01
Merita vazut, este povestea unei vieti pe care o putem numi cu adevarat viata de artist. Un film realist despre cum poate schimba iubirea viata, felul de a fi si ceea ce lasam in urma. Nu recomand amatorilor de filme hollywoodiene comerciale.
user-5b9ac879e0aa5 pe 25 Septembrie 2018 09:35
Desi inceputul nu m a incantat, filmul este unul foarte bun! Nu il recomand persoanelor sub 18 ani si nici fanilor de comedii americane...
helsing pe 10 Iunie 2018 17:12
Un exellante film!
Foarte placut sa descoperi regizori debutanti cu filme atat de bune, si o actrita necunoscuta, dar talentata. Cinematografia franceza e vie inca!
lili22 pe 10 Mai 2018 22:20
Ma asteptam la mai mult.Scenariul este banal cu exceptia sfarsitului.Replicile sunt naucitoare.Nu cred ca doi soti isi vorbesc asa Parca citeau dintr-o carte.Chiar ii vine chef unui barbat sa se travesteasca in evreu luand numele nevestei?
.Foarte multe greseli de scenariu.Un bolnav de Alzheimer are un vocabular foarte sarac, nu are un discurs atat de elevat.
Nu va asteptati la un film de Cannes.

Film - Mr & Mme Adelman

Mr & Mme Adelman