Păreri Mr. Magorium's Wonder Emporium

(2007)

Imperiul magic al domnului Magorium

marius93 pe 05 Aprilie 2010 20:13
Un film exclusiv destinat copiilor. Dustin Hoffman a fost simpatic.
Pitbull pe 12 Decembrie 2010 22:41
Un bazar stătător
Un bazar stătător - Mr. Magorium's Wonder Emporium

Dragă Robert,
"Emporium" nu înseamnă "imperiu". Înseamnă "bazar", Robert. Ca-n Toate pânzele sus, Robert. Ca la 2 Mai, Robert. Ca-n piaţă, dincolo de tarabele cu cartofi şi păstârnaci, acolo la adidaşi de vinilin şi blugi chinezeşti, Robert! "BAZAR", Robert, adică magazin mare unde se vând de toate!
NU "IMPERIU", ROBERT!!!

... Robert (am uitat şi mai cum) e noua achiziţie traducătoricească a distribuitorilor noştri, care după cum vedem, calcă-n străchini chiar din titlu. Pe parcursul filmului, mai trânteşte nişte perle, în frunte cu porecla contabilului, Henry Weston (Jason Bateman), pe care o traduce "Contur". De ce? Pentru că în film se folosea un calambur: "accountant / Mutant"; aşa că Robert a crezut că inventează şi el unul: "contabil / Contur". Cred că… citeşte

ciobotaru pe 14 Ianuarie 2010 00:45
sincer nu mi-a placut , m-am plictisit la el si la un moment dat , chiar asteptam sa se termine
cosmin_kedii pe 09 August 2013 15:49
Zach Helm deschide ușile magazinului său minunat, iar acesta este un moment de fericire pura. O călătorie de culori, de mirare, luminozitate, poezie, magie și umor
alex_il_fenomeno pe 06 Iunie 2012 17:31
Dustin Hoffman este un actor serios , asa ca tocmai de aceea te astepti sa urmaresti o productie in stilul care l-a consacrat ... si ramai surprins cand vezi nu un film , ci un basm , care cred ca ar avea o priza nemaipomenita la copiii , iar adultilor le lasa o puternica stare de visare ... realizarea in sine este foarte placuta , filmul fiind extrem de calm , de relaxant , unde , pe langa veteran , o mai urmarim cu o deosebita placere si pe Natalie Portman , alaturi de alti actori foarte talentati . merita urmarit , insa strict pentru relaxare .
Anamarria pe 03 Ianuarie 2012 13:44
Este un film linistit cu o poveste simpla,dar care poate capta atentia,mai ales celor mai mici. Mie mi/a placut,iar momentul preferat este acela cand ursuletul ii imbratiseaza bratul lui Henry. Tare dulce a fost!
andreeeeeeea pe 03 Ianuarie 2012 12:59
Ma asteptam sa-mi placa mai mult, dar a fost dragut. Cel mai mult mi-a placut de Zach Mills (baiatul cu palariile).
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 14:57
Decorurile sunt frumoase, dar povestea e un pic trasa de par ...
diannetho pe 04 Aprilie 2010 16:02
un film foarte frumos. potrivit pentru o dupa masa linistita, in care esti dispus sa accepti ca intradevar magia exista :)