Păreri Miss Sloane

(2016)

Domnișoara Sloane

Bonobo pe 10 Martie 2017 15:37
Mai bine sa distrugi o cariera, decat sa te distrugi pentru ea.
Un film destul de bun, chiar si peste limita acestuia, unde cariera se tranforma in lupta, colegii devin tinte, iar omul devine materie prima pentru piata, si odata cu cresterea tensiunii, pulsul se tine calm, iar temperatura la zero. Filmul e imbibat cu dialoguri pe teme politice, ce nu va fi pe placul fiecarui. Dar pregatiti-va: daca incepeti sa priviti viata "Miss Sloane", trebuie sa o faceti pana la capat, pentru a intelege si simti fiecare pas strategic, care duce la un final bine pus la punct.
Actorii foarte bine isi joaca rolurile, fiecare fiind o cheie din masinaria unei infrastructuri care nu suporta erori, iar fiecare cadere construieste o noua posibilitate, care dicteaza regulile pe frontul de lupta. Vreau sa accentuez garderoba eroinei din lucrare care cuprinde un stil foarte strict, minimalist care scoate in evidenta liniile si da nastere elegantei care poate fi… citeşte

serban_ionescu pe 26 septembrie 2017 00:17
mihaelatb pe 3 decembrie 2019 20:36
de gustibus
dana_vasile2 pe 10 Iulie 2018 20:48
DEMENTIAL!!
Este un filma absolut suoerb,plin de rasturnari de situatie,de ipostaze foarte greu de prezis,destul de greoi in prima faza dar finalul este absoult demential!Actrita principala este preferata mea din toate timpurile,o femeie cu atat de multa expresivitate si un talent imposibil de masurat in cuvinte!In opinia mea,chiar este o capodopera si eu una nu am gasit niciun film care sa fie la fel de bun ca acesta!!!MII DE CUVINTE DE LAUDA!
Dragos.87 pe 02 Aprilie 2017 13:37
Foarte interesant acest film in lupta pentru putere.Un film politic plin cu minciuni in care femeia poate sa reuseasca daca are vointa.Merita vazut acest film!
stricted pe 22 Martie 2017 09:09
Excelent…iar finalul halucinant… .
baltykt pe 17 Aprilie 2017 12:20
electrizant
Super filmul,m-a tinut lipit de ecran si au fost momente emotionante ,mai ales finalul si autocritica metodelor care le-a folosit si efectul lor,dialoguri subtile,inteligente si cel mai puternic "as" din maneca cred ca a fost cauza nobila a actiunilor ei si a colegilor sai. Merita din plin sa fie vazut!
serban_ionescu pe 22 septembrie 2017 23:40
Deloc "demential" ca si realizare, ci chiar din contra, cu un scenariu chiar EXTREM DE "STUFOS" in special in primele 2/3 ale filmului, chiar daca DOAR subiectul de baza al filmului bazat pe evidentierea unor mari interese politice de multe ori subterane privind libertatea absoluta a regimului procurarii armelor este si foarte interesant dar NUMAI de principiu, si de actualitate evidenta in America inclusiv din zilele noastre, dar din pacate cu un MARE ESEC privind realizarea scenografica pusa pe pelicula acestui film mai ales in primele 2/3 ale sale, prin introducerea spectatorului intr-o absolut profund nefericita si absolut nedorita avalansa excesiv de mare de personaje dar si de denumiri de foarte multe organizatii, comunitati, companii, proiecte, etc..., guvernamentale cat si neguvernamentale (de tip ONG-uri), care nu numai ca plictisesc dar si fac ca si imposibila urmarirea logica si fara dificultati practic deosebit de ambigue si extrem de sofisticat-derutante a firului propriu-zis esential al actiunii. Acesta este ENORMUL dar si DECISIVUL MARE MINUS al acestui film, care in ciuda foarte interesantului si de mare actualitate subiect de baza al sau, are totusi dupa parerea mea o calitate generala evident submediocra, de numai 4 stele. Pacat !
mihaelatb pe 3 decembrie 2019 20:40
si totusi americanii, majoritari in votarea pe IMDb i-au dat 7.5, iar Rotten, tot pe acolo
sorinarges pe 03 Aprilie 2017 11:21
Mi-e greu, cateva zile, sa ma mai uit la vreun film.
Standardul propus de Jessica Chastain si de film in general e ff ridicat ....
Absolut fabulos !

sabau_stefan pe 8 februarie 2020 23:21
Așa e, absolut fabulos!
Ghemot pe 10 Septembrie 2017 22:23
Obligatoriu de văzut
Un film care m-a surprins. Evident peste așteptări, mai ales finalul. Aș putea spune că este chiar și un film motivațional!
FlorinMovieFreak pe 01 Aprilie 2017 05:07
Demential
Un film cu un scenariu stufos cu dialoguri taioase si acting de zile mari, rasturnari de situatie ca la carte, de mult n-am mai vazut un film asa de bine scris si jucat.

Cheers ! ;)

serban_ionescu pe 22 septembrie 2017 23:38
serban_ionescu pe 26 septembrie 2017 00:16
P.P.S. Scenariul "constructor" efectiv (sau mai bine-zis "DEMOLATOR" efectiv) a cel putin primelor 2/3 din durata acestui film, il "INGROAPA" practic la un nivel submediocru. Pacat, deoarece un cu totul alt fel de scenariu, mult, mult mai bine gandit, si deci mult mai coerent ar fi putut face din acest film chiar unul foarte bun, de cel putin 8 stele si chiar mai mult !
Eduard-Ro pe 05 Ianuarie 2020 20:55
Revelator
In piramida luptei pentru putere, in care la varf se afla Washington-ul si obiectivele sale de suprematie cvasi-totala asupra pietelor si capitalurilor de orice fel (de-o potriva materiale si umane), doi fini cunoscatori al fenomenului - scenaristul Jonathan Perera si regizorul John Madden - zugravesc prin intermediul unui film de o rara acuratete, alert si neasteptat, plin de subtilitati si supraintelesuri, portretul jucatorului perfect pe aceasta cale a propriei afirmari: Elizabeth Sloane, cea mai solicitata lobbyista din cele mai inalte cercuri ale politicii de la Washington. As putea scrie ore intregi pe marginea filmului realizat si jucat impecabil. O sa spun insa doar atat: daca dam la o parte particularitatile si neadevarurile peliculei - cum ar fi asa zisa independenta de structuri a unui jucator din piramida puterii (si inca unul de nivel inalt) sau asa zisa noblete a cauzei… citeşte
mihaelatb pe 03 Decembrie 2019 21:02
nu am mai trait aceasta senzatie de la la Margin Call. Un film despre putere, despre un om-in cazul acesta , o femeie- care poate distruge cariera cuiva, care este la zi cu toate informatiile. Poate convinge ca un produs poate sau nu poate fi impozitat, depinde de unde il cataloghezi in produs de consum , sau de lux. Poate convinge un numar suficient de senatori sa voteze pro sau contra. Acesta este un adevarat Influencer . Actrita a jucat fara greseala. Filmului i s-a reprosat avalansa de informatii. Nu este pentru oricine. Cine nu este familiarizat cu economia, cu bursa, cu impactul impozitelor si taxelor, sa vada in continuare filme Marvel, filme produse la Boolywood sau filme cu multa actiune in care sa joace van Damme si Dwayne Johnson.
zgrv pe 05 Mai 2018 22:06
Genial filmul
Maxim filmul... chiar daca e mai greu de urmarit la inceput, daca ai rabdare cu el, te prinde!
Iar finalul te da pe spate.............. ultimele 20-30 min, sunt exceptionale!
Nu ma asteptam la un astfel de final !!!
Nota 10+ din partea mea!
Ar fi meritat Oscar anul asta, nu tampenia aia de "The Shape of Water"....

melcri pe 11 Septembrie 2017 10:09
O fe-me-ie!
Mostra de om,caracter;e vorba de coloana verticala , care, daca nu o ai trebuie sa te operezi, dar nici operatia nu ajuta daca n-ai inteligenta,multa,peste 140!
eurovaltrans pe 11 Martie 2018 11:24
Este infinit mai complicat de urmarit comentariul tau , decit urmarirea filmului .
sabinalin pe 16 Septembrie 2017 13:56
"Am fost angajata ca sa castig asa ca a trebuit sa imi folosesc toate resursele pe care le aveam la dispozitie". Corect rationament dar... Cat de departe poti merge pentru a-ti atinge scopul? Se poate trece peste sentimente, se poate calca pe cadavre, se poate sacrifica totul, inclusiv libertatea? Miss Sloane n-are mustrari de constiinta, are de gand sa mearga pana la capat, e perfecta pentru capitalism, 16 ore de munca pe zi, somn pe apucate, viata personala zero, visul de aur al capitalistului perfect. Mai da-o incolo de umanitate, ce ne-or trebui sentimentele? Foarte bun acest film, inca un semnal de alarma, inca o dovada ca nici un sistem nu-i perfect, admirabila Jessica Chastein care poate ar fi meritat un pic mai mult decat nominalizarea la Globul de aur.
MariusCiprian87 pe 29 Aprilie 2022 22:09
Spre rușinea mea un film de care habar n-aveam , însă este un film super smart, provocator, bine jucat , ce nu va fi înteles de oricine, spre fericirea noastră, pare o frântură foarte bună din cadrele Billions, cu Axelrod , însă varianta feminină, jucat aproape de perfecțiune de superba Jessica Chastain, clișee neuronale care n-e trezesc ca o cafea tare fără zahăr urmărindu-l cu atenție sporită de la început până la final!!!! Sunt vremuri în care dacă nu știm să așteptăm momentul potrivit, sa-l creem și să acționăm, rămânem doar niște miei duși la "abator" nici măcar fără să știm!!!!!Foarte bun filmul !!!!!
gbanescu pe 20 Decembrie 2021 13:00
Un film bun. Compromis insa, partial, de tehnica neinspirat dozata a dialogurilor alerte.
Un film bun, cu Jessica Chastain la potential maxim si cu Mark Strong intr-o prestatie buna, ca de obicei.
Povestea este una interesanta si bine pusa in scena. Insa stilul deosebit de alert al unora dintre secvente devine, la un moment dat, deranjant. Dialogurile sunt destepte, dar pe unele de-abia apuci sa le citesti – necum sa le intelegi – ca vin altele si altele.. Se succed intr-un ritm mult prea rapid. Din pacate, multe dintre aceste replici au un rol esential in intelegerea firului narativ.
Foarte probabil, regizorul a urmarit, astfel, sa releve nivelul intelectual ridicat al protagonistilor, capacitatea acestora de a-si “administra” spontan, unul altuia, replici taioase si istete. Cred ca regizorul nu a stiut, insa, cand sa se opreasca, nu a simtit cand sa “ia piciorul de pe acceleratie”.
Pacat, pentru ca privitorul este nevoit sa stea permanent cu… citeşte

florin2014 pe 07 Octombrie 2020 22:28
Greoi si... foarte bun
Un film pe care il salveaza finalul. Destul de greu de urmarit prin numarul mare de informatii (multe inutile), dar cu atat mai bun finalul.
lili22 pe 04 Iunie 2020 23:09
Un film bine realizat, cu multe idei excelente, bine jucat.Iti trebuie putina rabdare pentru vizionare.
serban_ionescu pe 23 Septembrie 2017 00:37
O foarte mare supraapreciere a acestui film prin prisma mediei notelor acordate pana acum ! Argumentatia critica decisiva este exprimata mai jos.
ABSOLUT DELOC LAUDABIL ca si realizare, si chiar din contra, cu un scenariu chiar EXTREM DE "STUFOS" in special in primele 2/3 ale filmului, chiar daca DOAR subiectul de baza al filmului bazat pe evidentierea unor mari interese politice de multe ori subterane privind libertatea dar si limitarea libertatii absolute a regimului procurarii armelor este si foarte interesant (dar NUMAI de principiu), si de actualitate evidenta in America inclusiv din zilele noastre, dar din pacate cu un MARE ESEC privind realizarea scenografica pusa pe pelicula acestui film mai ales in primele 2/3 ale sale, prin introducerea spectatorului intr-o absolut profund nefericita si absolut nedorita avalansa excesiv de mare de personaje dar si de denumiri de foarte multe organizatii, comunitati, companii, proiecte, etc..., guvernamentale cat si neguvernamentale (de tip ONG-uri), care nu numai ca in primul rand… citeşte
loryme pe 6 aprilie 2018 16:37
Sunt sigura ca ceva din scenariu tot v-a plăcut ..." sa fii normal e supraapreciat"!