Păreri Miss Pettigrew Lives for a Day

(2008)

Domnișoara Pettigrew

cezarika21 pe 09 Octombrie 2015 22:24
O zi cât o viață
Oamenii petrec în general o mare parte din viață încercând să pară altcineva decât sunt în realitate, modificându-și aspectul și comportamentul după niște criterii false ale societății și acceptând tot soiul de compromisuri care le pervertesc personalitatea și le creează o suferință interioară.

Frumoasa actriță Delysia Lafosse (interpretată minunat de Amy Adams) este o victimă a normelor sociale din Anglia interbelică, trăind o viață care nu este a ei și alegând prosperitatea în locul dragostei. Sosirea domnișoarei Pettigrew la ușa ei ar putea fi considerată o intervenție a destinului. Povestea se desfășoară pe durata a 24 de ore, perioadă în care viața ambelor femei se schimbă radical.

Având aspectul unei piese de teatru, filmul este exuberant și spumos, cu o acțiune ce se construiește din aproape în aproape,… citeşte

RoxyD pe 15 August 2010 20:40
Un film interesant... .
Piratu pe 21 Ianuarie 2010 17:52
Filmu prezinta o poveste interesanta merita vizionat/,.
luciivan pe 28 Noiembrie 2010 12:18
Filmul lasa impresia ca este foarte bine construit, iar personajele destul de bine conturate, atat cele principale, cat si cele care se invart in jurul lor si au o oarecare importanta. Dupa prima jumatate insa, este previzibil, chiar daca interpretarea este la fel de bun. Un film cu mesaj, interesant, de vazut, dar poate nu pentru orice moment sau orice varsta.
not.Who.you.think pe 30 Iulie 2010 23:21
O comedie usoara, cu o poveste usor romantica si amuzanta. Coloana sonora, costumele si decorurile sunt foarte bune. Distributia este interesanta si are o prestatie buna. Un film intre bunicel si bun.
serban_ionescu pe 30 august 2017 12:35
De acord in linii mari cu calificativul dat, dar doar atat ? Comedia nu este chiar atat de "usoara" deoarece ignori cu desavarsire caracterul ei profund psihologic si psiho-social pe care il transmite in special prin intermediul personajului Guinevere Pettigrew. Interpretarile lui Amy Adams in special (deoarece rolul ei nu este deloc prea usor),cat si ale lui Frances McDormand, sunt chiar foarte bune.
goldenleaves pe 15 Februarie 2011 15:14
un film placut in care amy adams e foarte dulce si te tine captiv in fata ecranului
serban_ionescu pe 30 august 2017 12:24
Doar atat ?
serban_ionescu pe 30 August 2017 13:49
O comedie dar si un film de dragoste cu ceva peste calificativul "bun" (nota 7,4-7,5).
Filmul debuteaza ca si o autentica comedie care pare initial un pic chiar cam prea "traznita" si deosebit de "haioasa" inca din momentul in care apare personajul Delyssia Lafosse, excelent interpretat de catre Amy Adams, intr-un rol deloc prea usor al unei tinere si frumusele "gasculite" care pare initial sa adopte o atitudine tipic smechereasca pentru a-si atinge planul ei predominent pecuniar de a reusi cat mai sigur si cat mai usor intr-o cariera artistica si sa uite astfel definitiv privatiunile grele ale clasei sale sociale defavorizate in care s-a nascut.Ulterior insa aceasta comedie doar initial de genul amintit mai sus, capata si evidente valente mult mai valoroase de tip psihologico-social general si a caror valoare in special pe plan sentimental-afectiv cresc evident ca si importanta pentru "gasculita" Delysia,(numai initial mult prea superficiala pe plan psihologic), si… citeşte
mtraianc pe 14 Decembrie 2011 12:25
foarte placut
inca un film in care Amy Adams este foarte draguta //merita vazut
Iulidesprefilme pe 31 August 2022 23:01
O poveste spusă cu realism, nostalgie, speranță...Foarte bune interpretări !
ioanaa_ioana pe 30 August 2022 20:43
Exceptionala interpretarea lui Frances McDormand, arta !!!
Nota 8.

nyuszi pe 19 Noiembrie 2014 01:02
Mi-e greu sa-i dau nota, pentru ca pe de-o parte mi-a placut foarte mult, pe de alta m-au iritat schimbarile (dupa parerea mea gratuite) fata de carte. Actorii sunt excelenti, si alesi foarte bine, dar nu mi-a placut ce au facut cu Edythe, care in carte e prietena atat cu Delysia cat si cu Guinevere. Michael e complet schimbat, de asemenea, iar in carte nici vorba de razboi. Deci… per ansamblu, nu stiu ce sa zic.

Oricum, e simpatic filmul, si recomand cu caldura si cartea: foarte usoara, foarte amuzanta.

blacksea_rider pe 21 Decembrie 2021 20:40
Amy Adams este încântătoare,ii doresc un Oscar pana cand va avea varsta lui Frances McDormand...desi e prea frumoasa pentru roluri dramatice!
old_fashioned_morphine pe 26 Iulie 2013 19:46
Coloana sonora ii ridica mult valoarea acestui film
nelloti pe 05 Ianuarie 2013 13:58
Frumos, cald, relaxant, actori care dau un farmec aparte.
chuky_doll21 pe 19 Februarie 2012 12:26
merita vazut....povestea e cea tipica a cenusaresei,o fata simpla cu ambitii mari
cosmin742000 pe 29 August 2017 08:58
O comedie romantica americana plina de clisee si previzibila
serban_ionescu pe 30 august 2017 12:40
Comedia nu este chiar atat de "usoara" deoarece are un caracter profund psihologic si psiho-social pe care il transmite in special prin intermediul personajului Guinevere Pettigrew. Interpretarile lui Amy Adams in special (deoarece rolul ei nu este deloc prea usor),cat si ale lui Frances McDormand, sunt chiar foarte bune !
eduard_stratan pe 18 august 2021 18:03
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
dana_xyxy03 pe 01 Iulie 2012 17:34
merita vazut...are un final fericit in care personajele isi gasesc perechea potrivita.