Matrix pe 01 Septembrie 2004 20:05
Cine e fan King sigur va zice ca dupa Shining este cea mai buna ecranizare. Mi-a placut mai mult decat cartea.
Kathy Bates isi merita Oscarul.

10 2
caroldaniel67 pe 1 mai 2010 17:29
Intrutotul de acord cu tine!
Dragos.87 pe 12 iunie 2022 19:05
Ti-a plăcut mai mult deoarece un cititor nu spune asa ceva,niciodată filmul nu va bate cartea.
gaga pe 13 Martie 2009 22:58
un film chiar misto si interesant.nu m-am plictisit deloc pe durata lui.
2 2
paul2000 pe 06 August 2009 18:23
bun
un thriller de exceptie, plin de suspans...kathy bates intra in pielea doamnei wilkes foarte bine...isi merita premiile cu desavarsire...
7 2
horror13 pe 09 August 2009 04:46
super filmul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7 2
shadowofnight pe 22 Noiembrie 2009 21:08
foarte fain filmul DAAAAAAAAR!!!
nu mi s-a parut mai bun decat cartea.
am dezamagit in special ca a folosit cartea sa-l loveasca in loc sa-i dea un pumn cum a fost in carte...de asemenea ma asteptam sa urle mai mult tipul:(

0 0
NightChild pe 02 Octombrie 2010 15:09
Ce ma deranjat la film a fost cand au modificat scena cand a iesit Paul din camera si la prins Annie, in carte i-a taiat un picior cu toporul, iar in film doar la lovit cu un baros. Iar finalul a fost total schimbat. Oricum a fost un film foarte bun, merita vazut.
0 2
isis89 pe 12 Noiembrie 2010 15:21
E un film foarte bun. Am citit intai cartea,iar apoi am vazut filmul. Trebuie sa spun ca mai buna este cartea( aproape intotdeauna), dar nici filmul nu e rau. Oricum,il recomand.
3 2
paul316 pe 31 Ianuarie 2011 22:26
Excelent
Un thriller foarte bun cu de toate in special mult suspans.
Merita sa-l vedeti!!!!

2 2
Vorador pe 31 Martie 2011 20:11
Multe sunt cartile lui stephen king,multe sunt si filmele bazate pe cartile sale,dar putine dintre filme sunt la fel de bune pe cum sunt cartile,acesta intra in categoria celor bune.
3 0
CosminHorrorMaster pe 21 Iulie 2011 16:56
Stephen King ne arata inca odata de ce este maestrul horrorului !
2 1
Yasmina001 pe 29 Octombrie 2011 14:31
de exceptie
Un thriller exceptional cum nu vezi prea des si mai ales in zilele noastre. Mi-ar placea mult sa mai vad asa filme bune si azi, macar unul pe an.
5 2
xerses pe 15 Ianuarie 2012 23:25
Un film ce nu trebuie ratat.Tensiune si multa drama....
5 1
africanus pe 09 Februarie 2012 14:05
Un triller absolut genial, specific mintii genial/creatoare Stephen King, nota 10 cu felicitari.
0 2
Audrey19 pe 09 Aprilie 2012 10:35
Am citit cartea si acum vreau sa vad si filmul eu ma astept de la film sa fie mai bun
0 2
Audrey19 pe 9 aprilie 2012 13:00
Da tocmai l-am vazut si a fost genial merita 9 din plin cred ca m-a tinut in suspans vre-o 20 de minute genial si a respectat intocmai cartea
cezarika21 pe 24 Aprilie 2012 08:52
Scriitorul sechestrat de o admiratoare psihopată
Imobilizat în urma unui accident rutier, un scriitor este nevoit să rămână în casa unei admiratoare psihopate care-l sechestrează cu forţa pentru a-i scrie un roman aşa cum îl doreşte ea.

Realizat după un roman al lui Stephen King, "Misery" este un thriller foarte bun, cu scene terifiante şi încărcătură emoţională deosebită. Interpretările lui James Caan şi Kathy Bates au fost foarte reuşite, iar actriţa a obţinut în mod meritat Premiul Oscar. Filmul conţine mai multe secvenţe care pot afecta emoţional spectatorii precum cea în care scriitorul încearcă să fugă şi i se zdrobesc picioarele cu barosul.

13 2
pisicuta1 pe 14 Mai 2012 20:55
da
un film f bun actori de exceptie!
merita vazut si poate revazut!

0 2
Puiu7 pe 11 Iulie 2012 15:15
Stephen King is The King
S-a jucat cu mintea noastra...si mi-a placut jocul. Un film unic,un adevarat briliant al cinematografiei! 10 din partea mea!
0 3
DiCaprio21 pe 25 Iulie 2012 13:09
foarte bun , filmu m-a surprins intr-un mod placut , cu siguranta merita vazut cel putin o data .
0 3
radu3455 pe 24 Septembrie 2012 19:49
un thriller extrem de bun,ma incantat jocul actorilo,merita vazut cu siguranta
0 2
White.Lily pe 02 Noiembrie 2012 14:25
Pe tot parcursul filmului am avut o tensiune in stomac...ceva de groaza :) De fapt, doar aparitia lui Kathy Bates te infioara pur si simplu.
Iata un film inteligent, care creaza un suspans nemaipomenit. SI asta fara scene violente de prost gust. Din punctul meu de vedere un thriller adevarat nu trebuie neaparat sa contine cat mai mult faze violente, sange si alte atrocitati ca sa te tina in suspans, sa te socheze.
De altfel, un film foarte interesant si recomandat psihologilor.Personajul lui Kathy Bates merita toata atentia.

7 0
lucian9a pe 9 ianuarie 2013 02:24
oricum filmul e mai soft decat cartea...
zeno.marin pe 01 Decembrie 2012 23:31
Creme de la creme...
Misery este un psycho thriller "par excelence", unul care lasa garantat o impresie de neuitat, un clasic care te tine cu sufletul la gura. Obligatoriu de vazut (macar pentru iubitorii genului). De fapt era primul film in care o vazusem pe Kathy Bates, ocazie cu care care am identificat-o instantaneu drept actrita exceptionala, cu mimica si expresivitate subtile. De atunci de fiecare data cand aparea in cate-un alt film (de obicei in roluri secundare) exclamam instanteu "uite-o pe Misery!", o asociere eronata pe motiv ca filmul imi ramasee in minte mai degraba decat numele ei....

Despre James Caan, numai de bine, dar centrul de greutate al acting-ului ramane pe Kathy Bates totusi. Fireste se adauga si meritul regizorului, dar acest merit consta mai curand in felul in care stie sa foloesasca talentul nativ decat cum sa-l indrume. Caci ambele situatii se intalnesc si adesea se… citeşte

3 0
anonymous.6229028630c4f pe 08 Ianuarie 2013 18:31
Comentariu șters
0 2
cosmin_kedii pe 09 Ianuarie 2013 18:12
absolut genial filmul lui Stephen King . Actori sint perfecti , Reiner a facut doar o treaba fantastica in acest film. E un clasic
0 4
nikkolle pe 23 Ianuarie 2013 22:27
O sociopata dinasta mai rar :))! Doamne fereste de disperate si pshihopate ,ca si dementa de Annie Wilkes :|. Un film ce merita vazut ;) , pentru a te ingrozii ;)) :P.
1 2
Iulidesprefilme pe 03 Februarie 2013 13:43
În acest film, actriţa Kathy Bates, în rolul unei sadice, demonstrează, din plin, ce calităţi artistice are...şi are!
1 2
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:41
Una din cele mai bune ecranizari dupa Stephen King
4 4
Eleonor pe 01 Martie 2013 13:22
Thriler psihologic creat de Stephan King, exploreaza de data aceasta o alta spaima/fobie umana, cea a scriitorului sechestrat de admiratoarea sa maniaca. Obligatoriu de vazut pentru toti cei care vor sa simta spaima, teroarea, creata fara a avea parte de grotescul din alte filme.
Cu scene de intensitate maxima ”Misery” este o capodopera a genului, iar interpretarea personajelor uimitoare, Kathy Bates ilustrand perfect femeia psihotica, cu aspect tulburator.

2 0
rafaelionita8_gmail_com pe 23 Septembrie 2015 10:09
Bun
Este un film exceptional. Chiar daca nu reuseste sa aduca toata novela la viata filmul este tot uimitor.
0 0
Kuhaylan pe 15 Noiembrie 2016 19:27
WD 1
.........................................................
0 0
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2017 19:22
Nu m-a impresionat mai deloc filmul. Mi-am dat seama de final inca de la inceput. de la un film bazat pe nuvela lui Stephan king ma asteptam la ceva mult mai bun.
Ma gandesc ca romanul e cu mult mai bun, insa filmul chiar n-a fost ce trebuie. Ideea deja e prea folosita, sau cel putin am vazut-o eu de multe ori in filme si nu a mai avut acelasi impact. Ma asteptam la un film mai complicat, sa se joace putin cu mintea mea asa cum fac in general cele create de Stephan...
Dezamagitor. Ce l-a mai salvat a fost jocul actorilor si atmosfera creepy si vintage pe care o ador in filme.

0 2