Păreri Mijlocaș la deschidere

(1982)

Mijlocaș la deschidere

cezarika21 pe 29 Mai 2016 16:20
Nehotărâre cauzatoare de crize
Un tânăr strungar muncește ziua în fabrică, urmează liceul la seral și joacă rugby în timpul liber ca mijlocaș la deschidere. Stilul dezordonat de viață îi cauzează o criză profundă pe plan profesional, pe plan sentimental și la nivel de conștiință, orientându-l către alte priorități.

Incursiune realistă în cotidian cu actori puțin cunoscuți, filmul ”Mijlocaș la deschidere” pare că nu-și găsește direcția și își ratează menirea, deși există mai multe momente cinematografice de bună calitate precum o poveste de dragoste nefinalizată din cauza nehotărârii personajului principal. În concluzie, este vorba de un film mediu cu un scenariu mult prea ambițios pentru posibilitățile tehnico-artistice ale realizatorilor.

simona_ciani pe 20 februarie 2017 00:25
corect!
ACHIM DANIELA pe 08 Februarie 2007 22:54
In acest film a jucat intr-un rol secundar si tatal meu, Constantin Tanase (rolul antrenorului de rugby), imi doresc din tot sufletul sa pot revedea acest film sau sa il pot cumpara de undeva. Va rog daca exista cineva care poate sa mi-l dea, sa-mi trimita un email.
bogdanteodorov pe 27 noiembrie 2014 10:39
Unde putem sa gasim acest film?
eugen_cojocaru13 pe 20 februarie 2017 09:25
Am văzut, ieri seară, filmul pe TVR2 - descrierea Cezarika21 e corectă. Adaug doar că are „îndrăzneloi” la realitate, care sunt lăudabile... Filmul se poate vedea pe https://www.youtube.com/watch?v=Ptr4xZB9Qg0
cosmin742000 pe 19 Februarie 2017 08:12
Un film romanesc fara nimic deosebit......................
bogdanmate72 pe 05 Ianuarie 2018 10:08
Film bun
Filmele din vremea comunista abunda in clisee propagandistice, insa acest film e diferit. In mod surprinzator, aici vedem tineri cu par lung care beau pana se imbata, care asculta rock si muzica straina, care agata tipe pe strada si ajung cu ele in pat si care se bat prin baruri. Povestea filmului e simpla: un tanar muncitor intr-o fabrica din Constanta rupe relatia cu iubita ajunsa studenta la Medicina la Bucuresti. Sufera in urma rupturii, intra intr-o pasa proasta, renunta la serviciu si la scoala profesionala, renunta la rugbyul pe care practica impreuna cu un prieten, se combina cu o alta fata, apoi cu alta... E mereu nehotarat si nu stie cum sa gestioneze situatiile. La final, cand vede ca cea pe care o voia s-a imprietenit cu prietenul lui, isi face bagajul si pleaca spre alte zari, in incercarea de a-si gasi o alta viata. Actori necunoscuti (in afara de ieseanul Val Vilcu),… citeşte
my_shoes93 pe 15 Februarie 2023 17:47
Un film prost. Pierdere de timp, efectiv. Nu recomand, mai bine faceti altceva.
user-637a9492a7e74 pe 20 Noiembrie 2022 23:05
Acest film este un simulacru de "realism-socialism-alcoolism" plin de inexactitați; plecând de la numărul de pe tricou în care evoluează protagonistul care nu este în film număr de centru, nu un număr 10, cel al mișlocașului la deschidere, până la metodele de filmare haotice.
simona_ciani pe 20 Februarie 2017 00:41
credeam ca TVR2 da filme bune...
Filmul crezi ca e frantuzesc, incepe de niciunde si se termina nicaieri.Se incearca sa se patrunda in framantarile interioare ale unor personaje total neconturate , de unde rezulta niste concluzii,sau sa zicem "morala fabulei" cam asa:viitoarea doctorita este sub demnitatea asistentei, strungarul este cel mai tare si corect, bate inginerul si profu` universitar. Copiii de intelectuali sunt niste lepre, muncitorimea e super ....Haida de!....am fost pe santiere si stiu cum e si cum a fost.Oameni valorosi precum si gunoaie sunt in toate categoriile sociale.Scenariu de doi lei.Inca o data vedem ca arta trebuie facuta independent de politica, cu oameni talentati, altfel nu rezista in timp.
balta67verde pe 19 Februarie 2017 18:49
Film mediocru. Un fel de poveste care ne arata viata de zi cu zi a unui tanar din "raiul socialist" . Plictisitor si fad. Macar daca jucau cativa actori mari, ca sa ne bucuram de prezenta si talentul lor.
simona_ciani pe 20 februarie 2017 00:27
scenariu submediocru....ce sa faca actorii mari din maculatura aia?
balta67verde pe 20 februarie 2017 13:42
Adevarat, scenariul e submediocru. Nu se schimba nimic din el daca juca un Dem Radulescu, Jean Constantin sau Claudiu Bleont, dar altfel arata filmul. Vezi la "Totul pentru Fotbal" , "Pas in doi" sau "KO" , filme care au ca tematica sportul, la fel de banale si totusi bune de vazut si revazut.