Păreri Mary Queen of Scots

(2018)

Mary regina Scoției

borisvultur pe 01 Februarie 2019 15:18
Două actrițe
Istorie...ilustrată, evenimente, uși trădătoare, conspirații, rivalitate și admirație - fapte tratate fără ambiții regizorale înalte. Ceea ce merită e prestația celor două actrițe - Saoirse Ronan și Margot Robbie, care ridică valoric filmul.
mihai_papuzu pe 30 Ianuarie 2019 23:09
Slab. Se învârt în jurul cozii tot filmul fără să se întâmple nimic cu adevărat din evenimentele reale. Toți o trădează fără motiv, nu intelegem de ce, ce motive au, ce interese au, nimic. Niciuna din ele nu e nici buna, nici rea.. iar filmul parcă e filmat în spatele blocului, cu 5 tovarăși de semințe..
user-59b1b3094fd73 pe 12 Februarie 2019 23:48
O zugravire a realitatii curtilor regale din toate timpurile: intrigi, comploturi, vanarea puterii, supunere la reguli si lipsa libertatii personale pentru cei aflati pe tron. Personajele feminine si-au jucat bine rolurile. Desi fara happy end, mie mi-a placut si il recomand!
preda_diana pe 03 Februarie 2019 21:58
Un film bun, dar evenimentele sunt prea rapid si simplist prezentate. Daca nu ai citit istoria cu referire la Maria Stuart, sau nu ai vazut serialul Regina (si asta nu pentru o referinta exacta a istoriei reginei Scotiei), esti cam putin in ceata, dar una peste alta, filmul merita vazut.