Păreri Magnolia

(1999)

Magnolia

flor pe 03 August 2008 14:48
L-am revazut azi-noapte, filmul "Magnolia", despre el e vorba desigur: m-a impresionat parca si mai mult ca intiia data, un film zguduitor, despre ceea ce nu vedem si nici nu vrem sa vedem din vietile celor cu care ne intilnim adesea; desi "apocalipsa" batraciana e infioratoare, sa multumim cerului ca mai exista si ziua de dupa, ca se face iarasi lumina si ca putem sa incepem sa curatam, la propriu, dar si la figurat. Un film "negru", fara indoiala, dar cu un final in care isi face loc si speranta. Multumim ProCinema pentru readucerea lui pe micul ecran.
ledouc pe 03 Iunie 2004 11:10
un film exceptional a lui p. t. anderson care are calitatea de a ne zapaci prin desfasurarea actiunii filmului pe multiple planuri + diversitatea situatiilor si starile sufletesti prin care trec personajele principale ale acestui film.
robertsandu pe 13 Iunie 2012 10:56
3 ore de viață
În primul rând, mi s-a părut straniu faptul că am văzut Magnolia cap-coadă, fără să arunc vreo privire la ceas. Vorbim despre peste 3 ore aici. Și totuși, nu pot să acuz acest film pentru că a ținut așa de mult. Fiindcă, sincer, nici nu prea are importanță cât durează o anumită peliculă. Contează ce reușește să arate în perioada de timp cât rulează pe ecran, atât. Iar filmul lui Anderson mi-a arătat destule.

Puține sunt filmele care mă fac să țin la personaje, să-mi pese de ele. Și Magnolia este clar unul dintre ele. Fiindcă prezintă viața fără menajamente, așa cum este ea pentru unii oameni: tristă, falsă sau dureroasă. Din acest motiv, producția e foarte emoționantă. Aproape că am simțit și eu durerea personajelor. M-am și enervat la una dintre scenele foarte intense (vezi secvența cu puștiul din emisiunea-concurs)
citeşte

DAMME pe 8 noiembrie 2014 16:35
esti paralel !
DragonMaster pe 19 iunie 2018 13:56
DAMME tu esti paralel.
cuckoo'nest pe 28 Martie 2009 08:45
un film de la care ai sa inveti multe ,a must see.....
Tudor pe 07 Martie 2007 13:15
Ce film, ce actori, ce personaje, ce poveste!
UN film ce trebuie vazut de oricine isi spune "cinefil".

veronica210 pe 21 Februarie 2010 02:53
ideea filmului e foarte buna.. si e al dracului de rau sa stii ca asa se intampla in fiecare zi...dar pacat de scenariu...prea lung filmul....
Laura34215 pe 04 Ianuarie 2010 21:37
deosebit
Un film intr-adevar foarte lung si foarte sofisticat, insa este interesant cand incepi sa-l intelegi si devine captivant. Mi s-a parut extraordinar.
Luka pe 03 August 2008 02:52
Mult prea overrated filmul...Scenariul e extrem de incoerent,de fapt tot filmul e incoerent si ilogic...E genul aala de film dupa care te intrebi de ce ti-ai irosit 3 ore din viata urmarindu-l...
nelloti pe 24 iulie 2011 16:51
Intr-adevar. M-ai terminat in stilul tau , adica " overrated". Daca ai fi gasit corespondentul in limba romana, nu te-ai intreba cu ce ramai dupa 3 ore de film.
kamikaze221 pe 26 Ianuarie 2010 00:42
3 ore
mi-am pierdut 3 ore din viatza uitandu-ma la acest film.......regret......mai degraba ma uitam la tom si jerry sau cine stie ce film najpa cu zombi si akolo e mai captivant ce m-a uimit in acest film este faptul k l plouat de 2 ori :)) odata normal care s-a oprit si instantaneu ceea ce dem k e un film slab si a doua oara scz-mi limbaju ce plm cauta o ploaie k broaste???? e cea mai penala faza pe langa multe altele ...puteti sune :moaaa ce poveste marfa" ..ideea e excelenta dar felul in care a fost pusa ideea lasa de dorit orice film are o pov mai buna mai slaba.... sunt 2 tipuri de filme poveste slaba k montav de ramai:O sau ca in cazul asta o pov fff buna k un montaj najpa ... imi pare raw ca m-am uitat la el faceti ce vreti parerea mea e sa nu va uitati k e o mare porcarie
DAMME pe 8 noiembrie 2014 16:34
ai mare dreptate !
corigeb pe 16 Martie 2010 19:35
Mie mi-a placut f mult filmul.Surprinde atat de bine slabiciunile oamenilor, diversitatea personajelor si trairile lor, gandirea, comportamentul iti lasa motive sa il revezi fara a te plictisi niciodata.Nu am inteles partea cu ploaia de broaste, m-am tot gandit daca e vreo "chestie" metaforica sau efectiv e ceea ce pare la prima vedere..o tampenie..Singura explicatie pe care am gasit-o este ca intotdeauna pot aparea situatii neprevazute, situatii asupra carora nu ai nicio o putere, care sa iti dea peste cap planurile si sa conduca la rasturnari de situatie..
White1 pe 5 decembrie 2010 14:11
Ploaia cu broaste e "Ceva ce se intampla" dupa cum zice si un personaj al filmului,adica nu e o chestie SF,acest fenomen chiar al loc din cand in cand.Desigur,in film are valoare metaforica(poate reprezinta regretele si neimplinirile care invadeaza si distrug vietile personajelor).
MarianaMrn pe 18 noiembrie 2012 15:57
apare la un moment dat (tine cineva din public o pancarta), o trimitere către un paragraf din Biblie Exodul 8:2. daca il citesti, cred că exista o legătură... eu n-am stat sa analizez ca nu prea mi-a placut filmul:D
not.Who.you.think pe 24 Mai 2010 01:29
O armata de actori consacrati, care pur si simplu sunt eroi intr-o lupta in care toti ies invingatori, deoarece prestatia lor este excelenta, nu poti nominaliza pe cineva ca star in acest film. Filmul cu siguranta nu este usor, trebuie urmarit cu multa atentie si cu o dispozitie necesara pentru acest gen. Pot spune ca este excelent realizat si daca te prinde la inceput cu greu te vei misca in timpul celor 3 ore. Un scenariu interesant, complex, o distributie geniala cu o prestatie fermecatoare, un soundtrack mirific, un film ce candva trebuie vazut!
Alin pe 10 Noiembrie 2004 16:44
magnolia a avut 3 nominalizari in anul ala : sup actor, best song, si best screenplay, nu doar una cate apar acolo sus.
Tweeknax pe 12 Februarie 2011 21:43
Stai si te uiti 3 ore si apoi poti spune ca ai vazut un film despre nimc.
DAMME pe 8 noiembrie 2014 16:35
asa e
TI pe 25 martie 2024 16:15
Saracii de voi! Probabil ca nici din viata reala nu intelegeti mare lucru. Va uitati in jur si va ziceti ca ati pierdut timpul.....ca a trecut viata fara sa se intample nimic...!
rogvaiv_bleu pe 06 Aprilie 2010 18:26
..anevoios
bun filmul....dar anevoios,daca nu ai rabdare suficienta...il pierzi.
adrian pe 10 Noiembrie 2004 12:40
great movie dude...!
2 & 8
crazy movie...
damn.

Stephen2D pe 16 Iunie 2016 16:00
Explicații? Răspunsuri? Ce răspunsuri?!

Nyghty pe 23 Decembrie 2014 14:44
Karma nu te iartă
Filmul începe prin a-ţi induce ideea că, în viaţă, lucrurile care se întâmplă nu sunt nişte simple coincidenţe. Se duc primele minute, iar tu eşti acum pregătit/ă să accepţi ideea de la care pleacă regizorul Anderson.

Cum acţiunea filmului se petrece într-o singură zi, poveştile de viaţă ale personajelor se dezvoltă într-un ritm destul de alert. Spectatorul se simte implicat în această continuă revelare a secretelor, iar cele trei ore trec fără a se simţi.

Singura problemă a peliculei este că, după cele trei ore, parcă nu ţi-ai dori un final atât de deschis. Nu este o pierdere de timp, aşa cum mulţi afirmau, dar nici un film care să exceleze. Ideea sa este faină, iar readucerea aminte a faptului că, în viaţă, totul se întoarce este de bun augur.

De data asta, nu vă voi recomanda să-l vizionaţi.… citeşte

andyy pe 02 Decembrie 2013 01:54
Marcant film...ce as putea spune...este un film despre viata, despre oameni atat de diferiti cu povesti diferite care la un moment dat se intersecteaza (destiunul,sansa, ghinionul dupa caz)...despre lucruri ascunse care nu se spun si care clocotesc in noi saptamani, luni sau chiar ani, pana la un moment dat cand ies la suprafata si iti schimba intr-un mod atat de brutal viata si modul in care ii privesti pe cei din jurul tau. Un film in care te vei regasi cu siguranta desi la inceput nu ai curaj sa recunosti...poate asta este reusita cea mai mare lui.
mihaelatb pe 15 Decembrie 2013 19:13
Un film interesant. Nu mi s-a parut lung, nu m-a plictisit si nu am pierdut sirul povestilor. Chiar daca unele s-au pierdut pe drum(cei doi morti din apartamentul negresei), sau unora din personaje nu le-am gasit rolul sau intelesul ( micul negru interpret de rap)
O distributie foarte potrivita din care as remarca pe William H. Macy- fostul pusti minune, - Jeremy Blackman – actualul pusti minune, Julianne Moore si bineinteles Tom Cruise, caruia i se potrivesc mai degraba rolurile negative, sau negative prin forta imprejurarilor ( asta dupa ce am vazut si Tropic Thunder)
De remarcat si coloana sonora.

aayana pe 16 Noiembrie 2011 16:06
Un film supraevaluat. Am avut o tentativă de a-l vedea acum câțiva ani dar am renunțat după primele 30 de minute. Știam eu ce știam, senzațiile nu s-au schimbat. Răbdare multă pentru pentru cele 3 ore! Viețile personajelor sunt prezentate în genul flash-urilor, până ajungi să-i cunoști și să faci legăturile între ele, te ia amețeala. Umor negru, o atmosferă greoaie și cireașa de pe vârful tortului: scenele cu ploaia de broaște.
Singura parte care mi-a plăcut a fost povestea polițistului cu tipa blondă.

donedwardo pe 17 Septembrie 2011 17:48
Chiar ridicol filmul 3 ore pierdute degeaba . Se incadreaza in lista monumentelor de prostie, nota 1 din partea mea.
Andrei843 pe 04 Septembrie 2014 00:11
O adevarata poveste de viata, cu o coloana sonora pe masura. Nu va ganditi ca daca are 3 ore, o sa fie un film plictisitor. Pentru ca nu este deloc asa. Sunt 3 ore pline umplute cu povestile a mai multor personaje. Eu va recomand cu caldura acest film.
pisicuta1 pe 01 Februarie 2014 17:03
un film foarte bun ,greu de urmarit dar bun ,merita vazut,cei care au facut comentarii negative nu cred ca nu i l au nteles foarte.
Roisin pe 29 Iunie 2011 17:10
Mi-ar placea sa cred ca am vazut acest film din pura intamplare. Ca intr-o zi innorata, monotona am ales sa vad Magnolia a lui Paul Thomas Anderson ( despre care nu auzisem multe lucruri, sa nu mai vorbesc ca nu avusesem nici macar intentia sa vad vreun film regizat de el) doar dintr-o simpla coincidenta, acel gen de coincidenta care pune cap la cap viata.

Ce-i drept nu mi-a taiat rasuflarea si nici nu ma lasat cu gura cascata, dar am inteles niste lucruri: viata e plina de regrete, recunoscute sau negate; mai devreme sau mai tarziu suntem obligati sa oferim iertarea pentru a o primi si noi la randul nostru; totul in lume se intampla cu un anumit scop, si nimic nu ramane fara urmari. Acum o singura intrebare imi bantuie gandurile: exista sau nu exista destin? E si el tot o coincidenta?

Nu este o capodopera, de alfel nici nu s-a dorit acest lucru, e doar o… citeşte

l.e.n.a. pe 07 Septembrie 2023 17:37
Unul dintre cele mai bune,complexe filme.L-am tevazut a treia oara.
Iulidesprefilme pe 22 Mai 2022 17:14
La pomul lăudat să nu te duci cu sacul...Parcă așa se spune...
lili22 pe 09 Octombrie 2018 14:39
E un film bun dar intra in categoria celor care nu ai chef sa le vezi a doua oara
andystarx pe 23 Ianuarie 2018 17:47
Un film asemanator cu Crush,insa cel din urma mult mai bun ! Acesta are un mare minus,datorita faptului ca s-a intins pe 3 ore si 5 minute ! Plictiseste teribil,pe alocuri !
learntofly pe 19 Mai 2017 01:18
Am vazut in comentariile anterioare ca unii oameni nu au inteles partea cu ploaia de broaste... it is actually a really intelligent idea to put it there. :) Face analogie cu plagile din Egipt... Foarte cult film, like. Merita revazut...

MrSacou pe 12 Ianuarie 2016 02:35
ciudatel
Scena cu broastele m-a depasit. Daca s-a incercat vreo referinta biblica, eu nu am prins-o.
radu3455 pe 26 Ianuarie 2015 16:10
un film tulburator despre vietile oamenilor,chiar daca tine peste 3 ore e un film care te tine lipit de monitor,e mai greu de inteles mai ales finaalul it itrebuie multa rabdare sa-l urmaresti pana la final,recomand !
Radin pe 24 August 2013 16:50
Titlu
Un film superb,musai de vazut. Atat ca nu am inteles titlul,ma poate lumina cineva?
Postmodern pe 10 Septembrie 2012 01:06
Magnolia – despre suflete pierdute si regizori dezorientati | Postmodern
[...] fel de direct ca mai sus, Magnolia plaseaza ca pilde trei istorioare, prezentate de un narator anonim, in deschidere si la final - [...] citeşte
Tobey pe 06 Aprilie 2012 21:04
Tom Cruise imperial
Printre cele mai bune roluri ale lui Tom Cruise, un film despre valori umane, regăsirea spiritului paternal, si de asemenea ascederea pe culmile succesului. Este de notat si rolul lui Philipp Seymour Hoffman, un actor deosebit de profund, care interpretează o gamă variată de roluri. Paul Thomas Anderson e din nou la-năltime după cu acest film, după ce a realizat si Boggie Nights.
Ciofanul pe 27 Februarie 2012 22:10
Un film greu, complex, cu siguranta nu pentru orice consumator de cinema, ci doar pentru cei cu o anumita experienta de viata. Un film care trebuie vazut si revazut la diferite varste.
matmircea pe 22 Noiembrie 2010 21:51
foarte bun filmul merita vazut :) iar geniul lui Paul Thomas Anderson ...e cireasa de pe tort
johnny.black23 pe 24 Ianuarie 2016 09:19
Prost film
Sincer am vazut filme care sunt lipsite de actiune dar au o poveste frumoasa si cursiva chiar si pe mai multe planuri odata. Dar asta e un film cu care iti pierzi 2 ore din viata. Prost film.
Pe Ape Tulburi pe 27 Mai 2015 17:35
Magnolia (1999) | Pe Ape Tulburi
[...] Cinemagia*: [...] citeşte
legolas05 pe 13 Ianuarie 2011 21:10
nu este chiar de nota 10.....insa in fine....mia placut
eko pe 15 Februarie 2013 02:57
Un film foarte ciudat cu niste povesti ale unor oameni care erau toti dusi cu bibilica. Filmul este excesiv de lung si la unele faze devine foarte plictisitor , faza cu broastele nu am inteleso , parca auzisem ceva de genul asta (un uragan sau tornada a ridicat broastele si cand s-a potolit ele au picat). nu prea mi-a placut filmul , mai mult m-am uitat pentru actori povestea este una plictisitoare. nota 6
bogdamme pe 09 Noiembrie 2014 14:54
Un cacat de 3 ore.
Ploua cu broaste? In ce film normal vezi asa ceva? O nulitate de film! 3 ore pierdute. Nota 1.
White1 pe 9 noiembrie 2014 18:13
Yuber pe 11 Aprilie 2010 20:25
Destul de insipid ...desi are o distributie buna,avandu-l si pe Tom Cruise.Dar cam atat...filmul plictiseste in multe randuri,se incearca a fi ceva intre"Crash" si"21 grams",dar nu prea se compara cu ele.E un film mai nonconformist care pe mine nu m-a fascinat cu nimic.