Păreri Lost Highway

(1997)

Metamorfoze

thursday pe 24 Iunie 2010 13:28
Chiar am pierdut niste neuroni : )
Lynch e abstract,iti arunca momeala si te lasa pe tine sa-ti proiectezi restul,omul asta stie cum sa-ti incite imaginatia,ar trezi si-un mort!
Muzica e perfecta,doar il avem pe acelasi Angelo din Twin Peaks!

Mattt pe 25 februarie 2017 15:41
Si eu am pierdut cativa neuroni. Vad ca avem atatea in comun :) Vrei sa fii sotia mea?
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 02:00
Film tipic pentru SNOBI carora le place nespus sa incerce in zadar sa-i convinga pe cei "CU CAPUL PE UMERII LOR", ca ei SNOBII sunt "adevarate genii" care inteleg absolut totul, in special orice PROSTIE care nu este dedicata spre a fi inteleasa decat GENIILOR DIVINE !!!
Matrix pe 08 Februarie 2006 18:32
Un film foarte solicitant la care risti sa pierzi ceva neuroni.
Cel mai ambigu film al lui Lynch, Mulholland Dr. e poezie pe langa asta.

serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 02:00
margott pe 21 Septembrie 2011 23:09
Cred ca filmele lui Lynch ar trebui sa vina cu niste instructiuni de vizionare la pachet, pentru ca in afara de Mulholland Drive, care mi s-a parut cel mai usor de descifrat (raportat la filmele lui Lynch) din celelalte n-am ramas cu mai nimic, decat cel mult cu niste presupuneri. La fel ca si la Inland Empire, n-am sa notez nici Lost Highway, am ramas cu prea multe semne de intrebare dupa vizionare.

P.S. Robert Blake machiat arata mai infiorator decat piticul (Michael J. Anderson) din Twin Peaks.

Bulumulu pe 01 Martie 2006 17:55
genial, un studiu superb al schizofreniei / al celor care sunt pe un lost highway in afara ratiunii... de revazut over and over
MIRCEA_mircea pe 17 Februarie 2013 19:18
Lost Highway--pierdut pe drum--oriunde,oricand
Foarte bun filmu.Mi-a placut atat atmosfera creata cat si jocul actorilor.Filmul are o vascozitate de miere sau ulei.Orice continut din film poate lua diverse forme,se poate metamorfoza asa cum omida se transforma in ceva aproape de nerecunoscut(fluture).
[[ Lost High Way---Pierzandu-te intr-un mare fel ;pierzand demarcatia intre subiectiv si obiectiv;intre continut( lumea psihica) si forma(lumea fizica) ]]

~O incercare de Descriere a filmului:
Filmul incepe cu finalul sau invers.Fred fumeaza o tigara in intunericul casei lui.Lumina patrunde in casa iar in acest moment suna interfonul.Raspunde la interfon si aude vocea sa care spune: " Dick Laurent e mort ".Fred(saxofonist) formeaza impreuna cu Renee un cuplu unit pana cand Fred devine gelos si are dubii in ceea ce priveste fidelitatea ei.
Un lucru foarte important in viata lui Fred este subiectivitatea… citeşte

C0Z pe 27 Februarie 2004 01:07
Nu ma numar printre cei care au vazut fiecare film al lui Lynch, insa pot spune ca mi-a placut acesta. Poate ca a exagerat regizorul cu ambiguitatea si filmul nu este recomandat celor obisnuiti cu filmele de actiune. Una peste alta, sper ca Mulholland Drive sa fie si mai bun.
into_the_labyrinth pe 02 Februarie 2014 02:40
Un film bizar, criptic până la extrem, delirant. (Toate acestea nu reprezintă însă nicio noutate dacă vorbim despre David Lynch). Regizorul ”se joacă” în permanenţă cu mintea spectatorului, propunându-i, de la început până la sfârşit, o şaradă. O şaradă plină de intrigi, iubire, sex, violenţă şi crimă, dar mai ales dedublare. O dedublare care apare deseori privitorului ca ilogică, dar îţi lasă în acelaşi timp impresia că e produsul unei minţi de geniu. Recunosc că nici eu, ca şi alţi useri, nu am reuşit să-i prind în totalitate sensul, la sfârşit nu am simţit că am completat puzzle-ul pe deplin, ci mai curând că David Lynch m-a ”păcălit” total, aruncându-mă în confuzie. (De altfel nici în prezentarea de aici a filmului lucrurile nu sunt foarte clare). Însă, DA, prefer de o mie de ori astfel de ”jocuri ale minţii” unor… citeşte
olivian210 pe 13 Ianuarie 2013 00:17
Unul din cele mai proaste filme pe care le-am vazut..bla bla stilul nu stiu cui..ca nu il inteleg toti..nu inteleg de ce sunt atatea comentarii pozitive..Actorii joaca prost,muzica e ok,ideea in sine e penibila,cui ii pasa de prostituata aia, cu ce raman eu dupa ce il vizionez?Prost film,nici nu e nimic de inteleg,a facut si el un film ,sa fie altfel ca restul.
xerses pe 18 Februarie 2012 20:14
Trebuie sa te "tii tare" ca sa poti vedea acest film pana la sfarsit.....
WEbster pe 16 Martie 2010 20:44
Extraordinar filmul, ce nu ai inteles dupa prima vizionare te face sa te uiti inca o data si inca o data. Domina misterul si atmosfera tipica filmelor lui Lynch, insa mai usor de inteles decat Mulholland Drive cel putin in esenta.
titihenry pe 12 Mai 2010 20:51
ce capodopera a lui David Lynch. e unul dintre cele mai tari filme pe care le-am vazut...nu am cuvinte..este SUPERB!
ciobotaru pe 14 Martie 2010 09:57
David Lynch
merita vazut , foarte bun , regizat tipic David Lynch
Alinasweet pe 25 Februarie 2010 21:51
super..!!!
doamne trebuie sa va uitati la acest film este prea incredibil...scenele,personajele mai ales Patricia Arquette este absolut fabuloasa nu o poti descrie in alt fel..:X:X:X autentica..ador toate secventele din film dar mai ales cele cu patricia..:X:X:X:
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 01:47
Pai atunci ia-o de nevasta sau cel putin pune-ti pe toti peretii cate o poza nud cu ea si care sa te...inspire !
Pantaleon pe 01 Decembrie 2014 09:12
Stilul Lynch
Am vazut acest film (poate o sa-l revad in anii urmatori) la numai doua zile dupa ce am revazut Mulholland Drive si asta pentru ca brusc, violent chiar, mi s-a redesteptat interesul pentru creatia lui David Lynch, un regizor aparte, ciudat, parcimonios in a-si explica operele, lasand privitorul sa-si stoarca mintea in cautarea raspunsurilor. FIlmul impleteste doua povesti, aparent fara nicio legatura, pana in punctul in care incepe nebunia si confuzia marca Lynch, punct in care esti solicitat sa faci conexiuni, sa-ti storci creierasul in cautarea raspunsurilor. Raspunsuri pe care, hai sa fim sinceri, aproape nimeni nu le gaseste si asta pentru ca aria interpretabilitatii este extrem de vasta. Spre desosebire de Mulholland Drive, acest Lost Highway parca totusi este mai clar, cu mai putina simbolistica, poate pentru ca regizorul inca nu ajunsese la apogeul artei de se juca cu mintea… citeşte
karenin08 pe 21 Aprilie 2013 18:22
Analize psihologice de o asemenea amploare nu faci nici la facultate!
FlorinMovieFreak pe 10 Iunie 2011 11:54
Demential ..
David Lynch este un om bolnav .. si reuseste din plin sa-ti starneasca materia cenusie ..
Ma-nclin !

serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 01:51
Sunt sigur ca ai dorit sa zici DEMENT, dar nu te-ai oprit la timp si ai mai scris absolut aiurea 3 litere in plus !
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 02:10
Daca chiar doresti CU ADEVARAT "sa-ti starnesti" asa-zisa ta materie cenusie (daca intr'adevar crezi ca o posezi), te sfatuiesc sa nu mai pierzi vremea cu astfel de... PROSTII MAJORE de filme BATAIE DE JOC si sa incerci fie sa rezolvi probleme REALE de logica, fie sa rezolvi probleme REALE de matematica sau fizica !
pada pe 17 Iulie 2009 16:41
pada
super film...............mia placut filmul asta genial.
paul2000 pe 01 Mai 2012 13:57
Printre cele mai ciudate filme ale lui Lynch! Cu adevarat terifiant si plin de imagini simbolice specifice creatiilor regizorului, acest film nu este recomandat celor care nu sunt initiati cat de cat in lumea realizatorului lui Twin Peaks! Fiecare regizor are filme mai usoare cu care se poate incepe familiarizarea cu stilul acestuia si capodopere destinate celor care sunt obisnuiti cu ineditul lui, iar pelicula de fata se incardreaza in cea de a doua categorie! Recomand!
Valex pe 29 Ianuarie 2012 18:24
Filmul, nici nu ma asteptam la altceva, in nota lui Lynch, iar coloana sonora, superba, inca ma bantuie '' i'm deranged'' a lui Bowie.
Dragos.87 pe 21 Iulie 2023 23:11
Foarte intrigant, profund și excelent realizat, fără efecte și alte prostii..se vede bagheta magică a lui David Lynch..Îți trebuie multa atenție și concentrare sporită pentru a reflecta tot ceea ce se întâmplă în film..Nu e pentru oricine, clar!
andystarx pe 29 Ianuarie 2019 19:16
NU ma interseaza parerea altora in legatura cu acest film,si nici cu altul facut de Lynch,un regizor ciudat,cu un serial urias Twin Peaks,dar nici acest film nu m-a impresionat cu absolut nimic,oricat ti ar stoarce creierii,nu il recomand decat fanilor Lynch,in rest foarte ciudat si nebunesc !
ana_maria_daniela_zafiu pe 24 Octombrie 2018 02:29
unii dintre noi avem nevoie sa vedem astfel de filme.
borisvultur pe 02 Aprilie 2018 23:49
Diferența
Revăd filmul și reflectez o clipă la diferența dintre filmele lui Lynch și cele comerciale. Există la Lynch elemente comune...dar ce transpunere! Oniricul, metamorfozele, hăituiala, delirul psihologic - totul te pune pe gânduri, te vizează, te duce în realități paralele, te obosește cu folos.
radu3455 pe 28 Aprilie 2014 13:25
un mind-fuck ce te pune la mare incercare,plin de tensiune si invaluit intr-un mister caracteristic lui David Lynch,necestita multa atentie
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 02:11
Necesita chiar si cat mai multa SCHIZOFRENIE !
Malombra pe 08 Februarie 2013 00:58
Nu ştiu, eu cînd intru pe la paginile filmelor şi văd comentarii de genul ‘ merită văzut, e bun filmul, regizat tipic David Lynch’, îmi vine să mor. Da bagă ceva, improvizează, doar e suprarealism, ăsta ar trebui să electrizeze imaginaţia, să alăture nişte noţiuni, să mişte ceva tectonică prin creier, ce dracu. Doar se spune că românul e poet. Măcar un dadaism nenorocit, mediocru acolo. Ia să vedem.

E soare-n jur, dar nu mă vezi. Ţii nasul în penumbre. Ard cai pe cîmp şi prin livezi. În gînd prin mirişti şi corvezi. Te văd răstindu-te-n ogrăzi. La coruri oarbe, sumbre. Prin grohotişuri şi noroi. Răsar mlădiţe sterpe. Tavane prinse-n căpriori. Pocnesc subit în jerbe. Eu vreau să port pe umeri goi. Un braţ de Euterpe. Şi strîng mănunchiuri de ciocoi. Şi-i pun să mă dezmierde. Ducînd în spate, pînă-n zori. Samari de… citeşte

ionutzoo7 pe 31 Ianuarie 2014 00:55
snbehjgfnhjnm
Am vazut si Lost Highway,deci asta e motivul pt care a a inceput sa ma doara capul.Imi plac filmele care te pun sa gandesti,dar aici Lynch a exagerat parca.Am tot incercat eu sa deslusesc ceva,dar da cu virgula.Pe cand credeam ca sunt pe calea cea buna,mai aparea ceva si dadea peste cap tot.La final am construit o explicatie,dar nu-s multumit de ea.Revin cu nota dupa a doua vizionare.
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 21:58
Pierzi vremea de pomana cu aceasta MIZERIE dedicata exclusiv SNOBILOR cinematografiei care-si dau importanta cum ca ei ar fi descifrat lucruri special facute sa fie DE NEDESCIFRAT in vecii vecilor, tocmai pentru a-si bate joc de aceasta DIN PACATE foarte mare inca categorie de insi de facto complexati dar care tin mortis sa incerce sa se "DEA MARI" tocmai cand de facto ei sunt in realitate FOARTE MICI cultural-mentalo-spiritual vorbind !
serban_ionescu pe 12 septembrie 2017 22:03
Daca chiar doresti CU ADEVARAT "sa-ti starnesti" asa-zisa ta materie cenusie, te sfatuiesc sa nu mai pierzi vremea cu astfel de... PROSTII MAJORE de filme BATAIE DE JOC si sa incerci fie sa rezolvi probleme REALE de logica, fie sa rezolvi probleme REALE de matematica sau fizica, fie cel putin sa joci sah sau/si bridge.
alex_il_fenomeno pe 14 Septembrie 2012 09:43
unul dintre cele mai ciudate filme realizate de David Lynch, ce a creat o arta din a regiza filme fara inceput si fara sfarsit care te lasa cu supozitiile tale . la inceput ar parea ceva thriller, cu acel urmaritor care lasa casetele avand inregistrari cu toate miscarile oamenilor, apoi aceasta teorie pica atunci cand dai de primele mistere, primele schimbari de personalitate ce te lasa fara replica si plin de intrebari ! iar finalul aparent vine sa descurce niste ite, insa mai mult le complica in cele din urma... de vazut de amatorii genului, fiind un film extraordinar.