Păreri Lost Girls

(2020)

Fete dispărute

stricted pe 18 Martie 2020 19:39
Un film foarte bun in care Amy Ryan face un rol superb.
cristianboia pe 16 Mai 2020 14:50
Film foarte bun chiar dacă e lent în desfășurare... Povestea e adevărată.. Crimele nu au fost soluționate nici în prezent... Recomand cu încredere
mladitza pe 17 Iunie 2020 01:07
tulburator
O poveste foarte trista,care pe mine m-a impresionat profund. Filmul are si caracter documentar, dar si artistic. Amy Ryan, intr-adevar, este excelenta in rolul mamei disperate, framantate de vina, manioasa pe autoritati, pe toata lumea din jur, dar in primul rand pe ea insasi, pentru greselile comise fata de fiica mai mare atat in trecut, cat si in prezent. Dar daca analizezi intreg contextul, ajungi sa intelegi neputinta bietei femei de a-si face datoria fata de cele trei fiice... Si, nu e prezent nici un barbat, nici macar o ruda care sa-i fi dat macar din cand in cand o mana de ajutor... Trista poveste, adevarata drama!
margott pe 19 Aprilie 2020 23:05
Dupa ce a ignorat modul de viata al propriului copil, maica-sa blameaza politia ca i-a luat o ora sa ajunga la locul faptei. Ridicol. Politia a avut la dispozitie o ora sa salveze fata, maica-sa a avut ani de zile pentru a o ajuta sa evite acest deznodamant. In plus, politia nu e Superman. Nu vine sa te salveze atunci cand tu te expui cu buna-stiinta pericolului. Sau pe copilul tau pe care ai ales sa-l parasesti, lasandu-l apoi sa mearga pe un drum gresit.
mladitza pe 17 iunie 2020 00:50
Sigur ati fost atenta la toate problemele pe care le aveau mama si cele trei fiice? Considerati ca o femeie, care din diferite motive este nevoita sa-si castige existenta din prostitutie, nu are dreptul de a i se apara viata de catre autoritati?
mladitza pe 18 iunie 2020 00:07
Atenție, spoilere! Ba da, tocmai că ar fi avut șanse și poate ar fi putut fi salvată, atâta timp cât fata apucase să sune în noaptea aceea la poliție și să spună că e în mare pericol... La scurt timp după dispariția ei, mama face o probă și sună la poliție pretextând că s-a încălcat în zona unde i-a dispărut fiica proprietatea unor bogătani. Poliția ajunge, formidabil, în 10 minute, dar când fata sunase la poliție le-a luat mai mult de o oră. Motivele meseriei pe care Shannan o practica erau legate și de boala mintală a uneia dintre surorile ei mai mici, care necesita un tratament extraordinar de scump. Dar chiar dacă nu ar fi fost acest motiv, poliția are datoria să facă tot ce este posibil pentru a apăra viața unui om, indiferent că acela s-a expus, inconștient sau nu, unui pericol. Subliniez că tot ce e „posibil”.Iar, în acest caz care ne este relatat în film, nu prea au încercat să facă. De altfel, dacă v-ați uitat și la genericul de la sfârșit până la final ați văzut că drama acestei familii este cumplită, în 2016 mama este ucisă de fiica ei schizofrenică... Mie îmi este milă de prostituate, cele mai multe cred că practică această meserie pentru că sunt nevoite. Fata din cazul prezentat în acest film se simțea oarecum protejată, avea și un șofer care o însoțea de fiecare dată, era într-un fel de „sistem” cumva. Sigur, că dacă ne raportâm la propriile noastre conduite nu prea avem cum să înțelegem modul respectiv de viață. Dar poate dacă ne-am fi născut în acele familii aceeași soartă am fi avut fiecare dintre noi, nu avem cum să știm.
natalia_castego pe 14 Decembrie 2022 02:26
Un film despre un caz real. Sincer, puteau sa facă un film mult mai interesant, dar am fost pe punctul sa adorm de mai multe ori. Am văzut același caz pe ID.
El_KaPpa pe 22 Noiembrie 2020 02:02
5,0/10
Un film grabit in a schimba cadrele si actiunile si a oferi informatie dupa informatie pentru a intregi mai repede tabloul. Zero la capitolul dezvoltare subiect si personaje si la crearea unei anumite atmosfere. Se vede ca Liz Garbus a facut doar documentare. Pe mana unui Fincher de exemplu ar fi iesit ceva de calitate din acest subiect pentru ca potential este destul. Prestatia buna a lui Amy Ryan este singurul aspect cu adevarat pozitiv.